Surmatants Sagadi mõisas

Eesti Draamateatri pressiteade: 19.06.02

Eesti Draamateater ja RMK Sagadi mõis esitavad:

August Strindberg
Surmatants

Lavastaja Mikk Mikiver
Kunstnik Ervin Õunapuu
Muusikaline kujundaja Lembit Saarsalu
Tõlkija Arnold Ravel

Mängivad: Elina Reinold, Guido Kangur, Mikk Mikiver ja Lembit Saarsalu või Siim Aimla

Maailmakuulsa rootsi näitekirjaniku August Strindbergi 1900. aastal kirjutatud “Surmatants” on pingeline abieludraama mehest ja naisest, kes valmistuvad oma hõbepulmadeks. Näidend põhineb autori õe Anna von Philipi abielupõrgul ning kirjaniku enda elukogemusel.

Kõik Strindbergi teosed on omamoodi autobiograafiad, tema hinge arengulood. 1877. aastal abiellus Strindberg näitlejanna Siri von Esseniga. Mida komplitseeritumaks see abielu kujunes, seda vaenulikumaks muutus kirjaniku suhtumine naissoosse üldse.

Pärast oma esimese abielu purunemist kirjutas Strindberg oma vennale: “Sa võib-olla tead, et kirjanikuna põimin ma ühte luule ja tegelikkuse ja kogu mu naistevihkamine on teoreetiline, sest ilma naiste seltskonnata ei ole ma võimeline elama.” 1893. aastal oli Strindberg aasta abielus noore austria ajakirjanikuga. 1900. aastal, kui valmis näidend “Surmatants”, oli kirjanik kiindunud nooresse norra näitlejannasse Harriet Bossesse, kellega ta ka aasta pärast abiellus.

Prantsuse psühhiaater Marcel Reja kirjutas pärast Strindbergi surma artikli kirjaniku suhetest naistega, kus ta väidab, et Strindberg pidi paratamatult naistega õnnet olema. Esiteks: ta oli armukade omaenda minale, varjas kiivalt oma siseelu, millesse ükski inimolend ei tohtinud tungida. Teiseks: tema tagasihoidlikkusest, mis on seostatav tema kinnisusega, kasvas välja paratamatus mitte valida, vaid ennast valida lasta.

Varem on Eesti Draamateater Sagadi mõisas viiel suvel (1996-2000) suure publikumenuga mänginud Anton Ts^ehhovi näidendit “Kolm õde”, mille lavastajaks oli samuti Mikk Mikiver.

“Surmatants” on eksklusiivne teatriprojekt, mida sumedatel suveõhtutel näeb Sagadi mõisas kokku vaid mõnisada inimest. Kõik juunikuu etendused on välja müüdud, augusti alguses toimub Sagadis 4 lisaetendust.

Esietendus Sagadi mõisas 20. juunil 2002

Postitatud rubriiki Määratlemata. Talleta püsiviide. Kommenteerimine ja trackback-viidete lisamine ei ole lubatud.