Tarvas jõudis koju …

Tarvas saabub täna Rakverre
 
Siiri Suits 11.06.2002 14:35
 
Tänaseks on kõik ettevalmistused Tarva koju tulekuks tehtud – valatud on Tarva kuju vundament Vallimäel ja valmis on selleni viivad trepid, eelnevalt on teostatud muinsuskaitse poolt nõutud arheoloogilised uuringud.
 

Koduteel Rakverre planeeritakse teha 3 peatust, et kõigil inimestel oleks võimalus tulla Tarvast tervitama koju jõudmise puhul!

Planeeritav Tarva liikumise marsruut koos aegadega:
12.00 Tallinna Pärnu mnt. Maksimarket – Tallinna ringtee – Maardu – Kuusalu ristis ollakse 14.00, koduteed jätkatakse 14.30.
Viitnale jõutakse orienteeruvalt 15.30 matka jätkatakse 16.00. Kadrina ristis planeeritakse olla orienteeruvalt 16.30, teekonda jätkatakse 16.50; Rakverre Lääne-Viru Teedevalitsuse platsile jõuab Tarvas 17.30, kus ta veedab öö treileri peal.

Tarva püstitamine Vallimäele on planeeritud Rakvere sünnipäeval, 12. juunil, mil 200-tonnist tõstejõudu omava Pekkaniskaga paigaldatakse kell 10.00 Tarvas Vallimäele.

Esialgse kava kohaselt toimub avamine 15. juunil.

Rakvere kodulehelt

Lisaks artikkel SLÕhtulehest

Ürgveis üllatas inimesi
Andres Treial
AUTOR LOODUGA: Suurvormide loojana tuntust kogunud Tauno Kangro patsutab oma järjekordset “last” – tarvast, kes eile rändas edasi Rakverre, et täna oma õigesse paika jõuda.

Linnaõiguste saamise 700. aastapäeva tähistav Rakvere saab endale tarva pronkskuju, mis eile alustas teed Virumaa pealinna poole ja peatus uudistajatele vaatamiseks Laagri Maksimarketi juures.Kadri Paas

Kaubandusasutuse nurga tagant veeres elukas välja sõrgupidi treilerile kinnitatuna. Ülisuur kuju pani rahva ahhetama ja agaralt “seebikarpidega” klõpsima.

6,5 meetri kõrgune skulptuurelukas kaalub seitse tonni. Müstilise tarva kullakarvalisi sarvi hoiavad püsti sisemised teraskonstruktsioonid. Ürgveise punnis pronkssilmad on nii loomutruud, et jääb mulje kohe-kohe kallale kargavast ja sarvedega suskavast loomast.

Skulptuuri autor Tauno Kangro silitas ja patsutas oma kätetööd ülima rahuloluga. “Et tal ikka hästi läheks!” hõiskas kuju looja, jagas uudistajatele Võhu Veinis spetsiaalselt toodetud punast Tarva veini ja kostitas piltnike rõõmuks sellega vahepeal ka pronkskuju.

Samba graniitalusele, mis pannakse paika alles sihtpunktis, on raiutud Rakvere lühiajalugu eesti, rootsi, saksa, taani, poola ja vene keeles. Kirja saavad ka annetajate nimed. Kraana peaks hiiglasliku pronkskuju oma kohale tõstma täna kell 10.

Pronkstarva üldmaksumus oli 1,2 miljonit krooni. Raha korjati ka Rakvere sõpruslinnades Lapuas ja Lappeenrantas Soomes, Lütenbergis Saksamaal ja Sigtunas Rootsis. Kuju toetasid oma rahakotist isegi Soome eelmised presidendid Mauno Koivisto ja Martti Ahtisaari abikaasaga, Soome välisminister Erkki Tuomioja, Soome parlamendispiiker Riita Uosukainen ning Lääne-Virumaalt pärinevad Kanada väliseestlased.

Pronkstarva avamine laupäeval on koos hilisõhtuse ilutulestikuga Rakvere juubeliürituste üks tipphetki. Idee püstitada Rakvere Vallimäele tarva kuju sümboliseerimaks linna esialgset nime Tarvanpää (Läti Henriku kroonikas 776. aastat tagasi mainitud linnus) sündis linnakunstnik Priit Verlinil 1999. aastal.

Taani kuningas Erik VII allkirjastas Rakverele linna õiguste andmise dokumendi 1302. aasta 12. juunil.

Postitatud rubriiki Määratlemata. Talleta püsiviide. Kommenteerimine ja trackback-viidete lisamine ei ole lubatud.