Tudeng otsib tulutult tasuta tööd

(13.10.2003)

Tudeng otsib tulutult tasuta tööd
Agne Narusk

Ruut Nokk kinni, saba lahti: kooli ei saa lõpetada praktikat tegemata, kuid ettevõtted noori näha ei taha.

Uudise pilt
Lääne-Virumaa Kutsekõrgkooli tudeng Triin kulutab tulutult asutuste uksi. Kahe nädala pärast tuleb minna praktikale, kuid siiani pole keegi teda tõsiselt jutule võtnud.
Foto: Marko Mumm

Arvutipostkasti potsatas kiri: “Olen Lääne-Virumaa Kutsekõrgkooli 2. kursuse üliõpilane. Erialaks on ärikorraldus. Sel õppeaastal on vaja teha kaks praktikat: juhtimise ja turunduse oma.

Olen saatnud kirjad oma sooviga 12 ettevõttesse, mitte ühestki pole vastust tulnud. Isiklikult olen kohal käinud viies ettevõttes. Kahes öeldi, et tuleksin uuesti, õige inimene ei ole hetkel siin. Vaid ühes ettevõttes sain näidata praktika programmi, teistes öeldi kohe ära. Täna jalutasin Tallinnas ja otsisin ust, kust võiks sisse astuda ja praktikakohta küsida. Praktikale minemise tähtaeg aina läheneb, aga leidnud ei ole kahjuks midagi. See tõsiasi viib masendusse. Ehk esmas-päeval vastatakse mulle kuskilt jaatavalt.” Triin

Aitäh, et tulite
“Mulle tundub, et praktikakohta on võimatu saada ilma, et sul oleks tutvusi,” ütleb Triin telefonis. Aluseks asjaolu, et need vähesed kursuselt, kes praktikale saanud, on ikka läinud tuttavate juurde.
Lääne-Virumaa neiu elu kisub pealinna poole – poiss-sõber ootamas ja tulevane töökoht peaks olema siis ka tulevase koduga ühes linnas.
Triin kirjeldab oma praktikaotsinguid pealinnas. Väike saps on sees, sest kahe nädala pärast peaks nagu juba ametisse asuma. “Kaks nädalat tagasi saatsin kirjad laiali, siiani on vastatud ühest firmast – Tallinna Kaubamajast. Otsin nii kaua, kui leian ja kui ei leia, eks siis tuleb kas lühem praktika või jääb üldse ära,” räägib Triin. Jama aga selles, et praktika annab suure osa õppepunktidest ja on seega kooli lõpetamiseks hädavajalik.
Reedel jalutas Triin linnas ringi, astus mitmele poole sisse. Helistage hiljem, kõlas tüüpvastus. Vaid üks ettevõte kutsus välja personalijuhi, kes praktikaprogramme seiras ja juhendajatele liigraskeks ja põhjalikuks liigitas. “Nad ütlesid, et otsivad ise kõrgkoolidest praktikante. Öeldi, et mis kool see on, kus praktikaaeg nii pikk on,” imestas Triin.

Kust tulevad oskajad?
Praktikaprogrammid on Lääne-Virumaa Kutsekõrgkoolis tõesti põhjalikud. Nii põhjalikud, et võivad enamiku ettevõtetest ära ehmatada. Mis siis, et praktikatasu noorele maksma ei pea.
“Võib-olla kui ma oleksin mõnest Tallinna kõrgkoolist, oleks tõesti kergem pealinna praktikakohta leida,” arvas Triin. Solvab aga see, et enamik ettevõtjaid isegi ei vasta praktikakoha küsimisele.
• Hea ettevõtja, kui sul on pakkuda Triinule praktikakohta, teata agne.narusk@epl.ee

Allikas
Postitatud rubriiki Määratlemata. Talleta püsiviide. Kommenteerimine ja trackback-viidete lisamine ei ole lubatud.