Vabadusvõitlejad taunivad ekskommunistide valimist

(26.02.2003)

Vabadusvõitlejad taunivad ekskommunistide valimist

Toomas Kümmel

Ruut  Kõige rohkem on endisi kompartei liikmeid Rahvaliidu tippude seas

Ruut  Uuring kandideerijate kohta telliti spetsiaalselt valimisteks

Kolm organisatsiooni kutsuvad üles endisi kommuniste riigikokku mitte valima ning on koostanud nimekirja kuue suurema erakonna esinumbritest, kes kuulusid kunagi Nõukogude Liidu komparteisse.

Eesti Vabadusvõitlejate Liit, Eesti Endiste Poliitvangide Liit ja Memento Liit soovitavad vältida end diskrediteerinud isikute võimule tagasitulemist.

“Kutsume kõiki kodanikke: minge tingimata valima!” seisab pöördumises. “Kui teie ei vali, siis valivad teie eest teised, ja valivad neid, keda teie ei tahaks.”

Tutvuge taustaga. Pöördumise koostajad soovitavad tähelepanelikult tutvuda kandidaatide mineviku ja senise tegevusega, sest nende andmetel on kuue suurema erakonna valimisnimekirja esimesest 20 kandidaadist NLKP-sse kuulunud Keskerakonnast kuus, Reformierakonnast üheksa, Rahvaliidust 17, Isamaaliidust kolm, Mõõdukatest kaks ning Res Publicast neli inimest.

Kolm organisatsiooni märgivad, et nõukogude ajal töötasid paljud neist kandidaatidest ka nomenklatuursetel juhtivatel kohtadel.

Rahvaliidu aseesimehe Mai Treiali sõnul tuleb suhtuda rahulikult sellesse, et tema erakonna valimisnimekirja eesotsas on nii palju endisi kompartei liikmeid. “Ma ei oska küll seletada, miks meil neid just nii palju on,” lausus Treial. “Oleme valinud inimesi nimekirja eelkõige selle järgi, kes on aktiivsed ja eestimeelsed. Nende seas on ka palju inimesi, keda on juba tunnustatud kohalikel valimistel.”

Arvestama peab tegudega. Rahvaliidu aseesimehe sõnul tuleb iga inimese puhul vaadata esmalt tema tegu ja komparteis olekut üldistada ei saa.

Eesti Vabadusvõitlejate Liidu juhi Heino Kerde sõnul telliti uurimus kandideerijate kohta spetsiaalselt valimisteks. Uurimuse koostanud ajaloolane Argo Kuusik ütles, et seda, kas riigikokku pürgivad kandidaadid on kuulunud NLKP-sse, uuris ta arhiivis EKP dokumentidest, eluloolised andmed on aga saadud avalikest allikatest.

Kuulusid komparteisse

Kuue suurema erakonna valimisnimekirja tipp-poliitikud, kes olid NLKP-s:

• Keskerakond: Edgar Savisaar, Siiri Oviir, Toomas Varek, Ain Seppik, Harri Õunapuu, Aadu Must.

• Reformierakond: Siim Kallas, Toomas Vilosius, Andrus Ansip, Andres Taimla, Andres Lipstok, Sergei Ivanov, Peep Aru, Toomas Vilosius, Ivi Eenmaa.

• Rahvaliit: Villu Reiljan, Jaan Õunapuu, Janno Reiljan, Tiit Tammsaar, Mai Treial, Jaak Allik, Jaanus Männik, Margus Leivo, Jüri Saar, Vello Tafenau, Mart Opmann, Tiit Mae, Arno Rossman, Andres Varik, Raimu Aardam, Rein Randver, Theo Aasa.

• Isamaaliit: Mart Nutt, Ants Paju, Tarmo Loodus.

• Mõõdukad: Raivo Paavo, Aavo Keerme.

• Res Publica: Tõnis Palts, Nelli Kalikova, Andres Jalak, Ülo Vooglaid (visati NLKP-st välja).

Allikas: pöördumise koostajad

Allikas
Postitatud rubriiki Määratlemata. Talleta püsiviide. Kommenteerimine ja trackback-viidete lisamine ei ole lubatud.