Valetades kaotas Moskva võidetud lahingu

Valetades kaotas Moskva võidetud lahingu
Kolmapäev 30.10.2002

Sadade pantvangide võidukas vabastamine ähvardab pöörduda Venemaa juhtkonna poliitiliseks läbikukkumiseks: võimud ei ole nelja päeva jooksul selgitanud, millist üle saja inimese tapnud gaasi kasutasid eriüksused, ning vale on ametlik info, nagu olnuks rünnak vältimatu, sest terroristid hakkasid tapma pantvange.

«See on võimude ametlik selgitus, tegelikult ei olnud mingeid mahalaskmisi – ainult ähvardused,» ütles muusikali «Nord-Ost» produtsent Georgi Vassiljev, üks neist, kes koos 800 inimesega kaks ja pool ööpäeva Tshetsheeni sõja lõpetamist nõudvate terroristide vangistuses viibis.

Nii kummutas ta oma nimekaimu, Vene asesiseministri Vladimir Vassiljevi sõnad, et eriüksused pidid Dubrovka teatrimaja ründama, sest terroristid alustasid pantvangide mahalaskmist ja osa pantvange üritas põgeneda.

Rünnakuks libaettekääne

Terroristid tapsid tõesti ööl vastu laupäeva mitmekordsest valveahelikust kuidagiviisi läbi hiilinud mehe, kes läks pantvangistatud teatrisaali otsima oma poega. Hiljem tahtis üks hüsteeriasse sattunud pantvangidest joosta keset saali seisnud 50-kilose pommi juurde, teda tulistades haavasid terroristid veel kahte inimest.

Aga Föderaalse Julgeolekuteenistuse (FSB) eriüksused Alfa ja Võmpel alustasid laupäeva hommikul pool viis rünnakut eelkõige sellepärast, et Venemaa president Vladimir Putin otsustas terroristidele mitte millimeetritki järele anda ega arutada poole sõnagagi Tshetsheenia teemat.

Kui võimud ütlesid hiljem, et täitsid kõik terroristide nõudmised, siis ei ole see tõsi. Terroristid nõudsid ka näiteks Putini teleesinemist, mis jäigi neil nägemata.

Miks Vene võimud siis hämasid ja otsisid libaettekäändeid õigustamaks rünnakut, mida ei pidanukski õigustama?

Vene siseministeeriumi kõrge ametnik ütles eile Postimehele, et pärast seda, kui terroristid sundisid pantvangide omaksed korraldama reedel Tshetsheeni sõja vastase miitingu, sai võimudele selgeks: mida edasi, seda alandavam.

«See tuli lõpetada ja ainus võimalus oli erioperatsioon,» ütles ta. «Kuid seda ei saanud avalikkusele öelda, sest oleksime sattunud kohe pantvangide omaste kriitika alla, nemad kartsid rünnaku tagajärjel ahelplahvatusi ja kogu kultuuripalee kokkuvarisemist.»

Gaasi asjus salatsevad

Ometi olnuks rünnakujärgne aus tunnistus – Venemaa ei pea teatrisaalitäie inimesi vangi võtnud terroristidega läbirääkimisi – selge nii välisilmale kui arusaadav ka siseriiklikult, kus tugevnenuks Kremli tugeva võimu maine.

Kaks päeva ei andnud eriteenistused vastust küsimusele, kas pantvangide vabastamiseks kasutati gaasi. «Me kasutasime erivahendeid,» ütles aseminister Vassiljev laupäeval, kui kõik ajakirjanikud juba teadsid, et Dubrovka teatrimaja saal pumbati esmalt täis tugevatoimelist uinutavat gaasi ja alles siis astusid lavale snaiprid, automaaturid ja kõik teised.

Vene presidendi nõuniku ja infovalitsuse juhi Sergei Jastrzhembski üleeilsed sõnad Eesti ajakirjanikele – et pantvangide vabastamist ettevalmistanud staap ei osanud prognoosida gaasi nii ränka mõju, mis lõpeb üle saja inimese surmaga – olid üllatavad, sest Vene ajakirjanikele ei ole ükski ametiisik midagi nii otsekohest öelnud.

Eilne päevaleht Moskovski Komsomolets kirjutas kümnesse: «Ettevalmistus rünnakuks oli hea. Ettevalmistus mürgitatute ravimiseks – halb.»

Ometi tundsid terroristid rünnakut ette. «On aeg alustada palvetamist,» ütles tund enne hallikas-rohelise udu saali laskumist pantvang Alla Ilitshenko kõrval valvanud tshetsheenitarist suitsiiditerrorist, kelle keha ümber oli seotud lõhkeainevöö.

Gaas ei levinud teatrisaalis ühtlaselt ja enamik neist, kes istus eespool kaheksandat pingirida, on surnud. Rünnak kestis kokku ligi kaks tundi ja lõikustel narkoosina kasutatava uinuti kuni viiekordne üledoos oli 56 tundi näljas, janus, liikumatult toolidel istunud ja stressis inimestele ränk katsumus.

Võikad kaadrid

Päästjad ja meedikud ei teadnud, millist gaasi kasutati, ning suures segaduses ei süstitud kõigile pantvangidele vastumürki. 14 haiglasse viidi ligi 700 inimest, kellest paljud olid alguses teadvuseta, seetõttu ei olnud kannatanute nimekirja ja nende sugulased olid haiglaväravate taga teadmatusest ahastuses.

Vene ametiisikud vajutavad eriüksuste rünnakust rääkides põhiliselt ühele nupule: Alfa ja Võmpel said hakkama ainulaadse operatsiooniga ning tegid seda väga vapralt.

Kindlasti on see nii, sest ükski suitsiiditerrorist ei jõudnud end koos pantvangidega õhku lasta. Aga miks pidi FSB andma telekanalitele suures plaanis filmitud videopildi gaasist uimastatud ja eriüksuslaste kuulidest tapetud tshetsheeni võitlejate leskedest, kes olid nüüd tulnud Venemaale tapetud vendade ja meeste eest kätte maksma?

Ja miks oli vaja panna terroristide tapetud juhile Barajevile kätte konjakipudel ja seda kui mõjusat detaili pikalt näidata – kuigi ei saa ju snaiprist tabatud inimene kukkuda selili nii, et talle pudel püstiselt katte jääb?

Vastus on lihtne. Nii tahtsid eriteenistused pakkuda rahvale rahulolu, et terroristid on tapetud ja halvad karistuse saanud. Nii lootsid nad nõrgendada inimeste möödapääsmatut nördimust, et pantvangide vabastamiseks kasutatud uinutav gaas võttis üle saja ohvri. Ja kahjuks ei rääkinud nad ridagi sellest, mis Tshetsheenias tegelikult toimub ja et sõjalist lahendust seal ei saa enam kunagi olema.

Avalikkust ei usaldata

«Olen kindel, et 90% meie lugejatest tahtis neid fotosid näha,» põhjendas Venemaa suurima levikuga päevalehe Komsomolskaja Pravda peatoimetaja Vladimir Mamontov tapetud terroristide piltidega topeltkülje avaldamist esmaspäeval.

Laipade laustirazheerimist kritiseeris aga keskvõimule soodsa avaliku arvamuse kujundamise peadirigent Jastrzhembski. «Laipade suures plaanis näitamine, pantvangide omaste ekspluateerimine ja eriüksuste tegevuse otseülekanne,» loetles ta etteheiteid pressile.

«See ei ole kristlik,» palus ka asesiseminister Vassiljev ühes telesaates esinedes peatada videokaadrid tapetud terroristidest.

Ühegi riigi eriteenistused ei avalikusta erioperatsioonide üksikasju, et mitte muutuda uute terroristide õpetajaks. Kuid need teenistused, nagu üldse euroopalikult demokraatlike riikide valitsusasutused, hoiduvad valetamisest ja avalikkusega manipuleerimisest.

Venemaa siseriiklikud eriteenistused umbusaldavad aga endiselt avalikkust ning võivad ausate seletuste korral suhteliselt eduka pantvangide vabastamise operatsiooni muuta miinusmärgiliseks.

Nii ongi nüüd juhtumas, sest Venemaa ajakirjandus hakkab esitama võimudele järjest ebamugavamaid küsimusi. Vastuseid tahab ka läänemaailm, kelle mitmed kodanikud on Moskva pantvangidraama hukkunute seas.

–>Toomas Sildam
toomas.sildam@postimees.ee

Postitatud rubriiki Määratlemata. Talleta püsiviide. Kommenteerimine ja trackback-viidete lisamine ei ole lubatud.