VE: amatöörsumo MM-2008 Rakveres

 

Rakvere ootab kahe aasta pärast maailma sumotippe
19.10.2006 00:01

Andres Pulver, toimetaja
Kahe aasta pärast saabub Rakveresse maailma amatöörsumo eliit, et selgitada välja 2008. aasta sumo maailmameistrid nii meeste, naiste kui ka juunioride arvestuses.

Jaapanist Osaka lähedalt Sakaist tänavuste sumo maailmameistrivõistluste ajal toimunud rahvusvahelise sumoliidu üldkoosolekult naasnud Rakvere linnapea Andres Jaadla kinnitas, et 2007. a sumo maailmameistrivõistlused peetakse Šveitsis Lausanne`is ja 2008. a MM tuleb Rakveres.

Baruto.jpg:

    

Kahe aasta pärast saab meie esisumotor Baruto (valges) autasustada täiskasvanute maailmameistreid. Foto: Margus Ott

“Esialgu on maailmameistrivõistluste ajaks määratud 4. ja 5. oktoober, kuid rahvusvahelise sumoliidu soov oli, et võistlused toimuks nädal või kaks hiljem,” rääkis Jaadla.

Rakvere linn oleks võistluste korraldajana huvitatud siiski varasemast ajast. “Et oktoobris, see on kindel, aga meie tahaks teha võistlused võimalikult kuu alguses. Mida enam sügisesse, seda koledam ju Rakvere on,” selgitas Rakvere linnapea.

Tagatuba otsustas

Tallinna ülikooli rektor, tuntud Jaapani-spetsialist Rein Raud sattus uudist kuuldes vaimustusse. “Meil oli idee korraldada rahvusvaheline jaapani keele ja kultuuri suvekool, kus tutvustataks ka jaapani võitluskunste,” rääkis Raud.

“Suvekooli võiks ju vabalt sumovõistlustega ühendada,” arvas rektor.

Sumoliit otsustas ka, et alates 2007. a ei korraldata eraldi enam juunioride maailmameistrivõistlusi. Nii selguvad Rakveres korraga meeste, juunioride ja naiste sumo ehk shinsumo maailmameistrid.

“Saime palju kiita juunioride MMi korraldamise eest ja sumoliidu president Hidetoshi Tanaka jäi Rakvere kui võistluspaigaga ning ka siinse korraldusega väga rahule,” tõi Jaadla esile põhjusi, miks 2008. aasta MMi korraldamine Rakverele usaldati.

“Kindlasti ei saa mööda minna Barutost, ainuüksi tema olemasolu oli meie jaoks kõva plusspunkt,” lisas linnapea.

Üheks Rakvere edu põhjuseks arvas Jaadla sedagi, et ta puhtjuhuslikult sattus ühele kõige tähtsamate asjameeste nõupidamisele, kus ta Rakveret tutvustas.

“Eks see otsus seal tagatoas ilmselt tehtigi, mitte suure saali ees,” arvas Jaadla.

Majutus on probleemiks

Rakverega koos kandideerisid 2008. aasta sumo maailmameistrivõistluste korraldajaks veel São Paulo Brasiiliast, Riesa Saksamaalt ja üks linn Taist ning USAst.

Rakvere põhikonkurendiks oli São Paulo, kes kavatses sumo MMi ühendada jaapanlaste Brasiiliasse saabumise 200. aastapäeva pidustustega.

“Brasiilias on suur ja tugev jaapani kogukond ja nende kandidatuur oli väga arvestatav, aga ilmselt sai määravaks sumoliidu presidendi Tanaka otsus,” pakkus Andres Jaadla.

Sumo MM on Rakvere jaoks kindlasti suur väljakutse, sest vastu tuleb võtta ja majutada umbes 500 sportlast, lisaks kohtunikud, treenerid, tehniline personal ja ajakirjanikud.

Majutusega võib probleeme tekkida, kuid linnapea avaldas lootust, et selleks ajaks on Rakveres valminud uued majutusasutused, mille detailplaneeringud on praegu algatatud.

“Loomulikult tuleb kaasata ka väljaspool Rakveret asuvad ööbimiskohad: Sagadi, Vinni, Kalvi,” loetles Jaadla.

Kui juunioride maailmameistrivõistluste eelarve oli 1,5 miljonit krooni, siis kahe aasta pärast peab arvestama vähemalt poole suurema summaga. Jaadla arvates teeb olukorra keerulisemaks asjaolu, et tegemist on olümpia-aastaga.

“Kindlasti küsime toetust riigilt, sest linn üksi mingil juhul välja ei vea,” kinnitas linnapea.

Postitatud rubriiki Määratlemata. Talleta püsiviide. Kommenteerimine ja trackback-viidete lisamine ei ole lubatud.