VE: Arizona meteoriit

Arizona meteoriidikraatri tekitas arvatust pisem objekt 11.03.2005 13:28PM Online

Umbes 49.000 aastat tagasi kuulsa Arizona meteoriidikraatri tekitanud raudmeteoriit oli tegelikult tunduvalt suurema, kuid purunenud kosmilise objekti tuum.

See langes Maale ka palju aeglasemalt kui seni arvati, kirjutab BBC .

Arizona.JPG:

Arizona meteoriidikraater. Foto: AFP

Arizona ülikooli teadlased Jay Melosh ja Gareth Collins kinnitavad, et kaugetel aegadel toimunud asteroidilöögi taastamine arvutimudeli abil on neid pannud mitmeid seniseid seisukohti ümber hindama.

Enamus uurijaid usub, et Arizona 1,2 kilomeetri laiuse kraatri tekitanud meteoriit oli umbes 40-meetrise läbimõõduga ja liikus kiirusega kuni 20 kilomeetrit sekundis.

Ent Melosh ja Collins tegid arvutianalüüsi teel kindlaks, et Maale langenud kosmilise objekti kiirus pidurdus atmosfääris järsult ja see lagunes üsna kindlalt pannkoogikujuliseks väikeste osakeste pilveks.

Uurijate arvates maandusid tükid kuni 200 meetri laiusele maa-alale. Lagunenud objekti südamik, mis usutavalt vaid kiirusega 11-kilomeetrit tunnis maapinnale prantsatas, oli ainult umbes 20-meetrise läbimõõduga.

Ka selline kokkupõrge pidi siiski vabastama tohutu koguse energiat, mis võrdub 2,5 megatonni dünamiidi või 150 Hiroshimale heidetud aatompommi plahvatusega.

170 meetri sügavune Arizona meteoriidikraater on ilmselt kõige tuntum «kosmiline arm» meie planeedi pinnal.

Postitatud rubriiki Määratlemata. Talleta püsiviide. Kommenteerimine ja trackback-viidete lisamine ei ole lubatud.