VE: Asimo – robot

Lea Liitmaa: «Asimo on mulle lapse eest.»

Andero Kaha

Lauljatar Lea Liitmaa esitleb automessil «Motorex» pisikest, aga tarka Honda robotit Asimot. Tehismehike on Leale nii lähedaseks saanud, et on talle justkui lapse eest.

Asimo on tark robot. Suudab paljugi. Suudab näiteks muuta oma liikumise suunda ja sammu pikkust ilma peatumata. Lea antud käsu peale venitab ta muidu lühikese sammu peaaegu poole pikemaks. Kui Lea ütleb, astub ta trepile ja sammub seda mööda üles. Isegi väikesed lapsed armastavad esialgu trepist üles roomata – aga ei, Asimo ei ole selline. Ta sammub mööda «Motorexi» lavale asetatud astmeid üles püstipäi – täpselt nagu kõnniks täiskasvanud inimene. Asimo teenib seepeale aplausi, mis paneb ta rahvale heakskiitvalt noogutama.

Aga uskuge või mitte – järgmisena demonstreerib Lea publikule seda, kuidas pisike valge mehike meid näeb. See ei kuulu enam ulmevaldkonda. Asimo näeb tõepoolest inimesi, tunneb asju ära ja reageerib liigutustele. Näiteks kui Asimo leiab oma lemmikauto, Honda Civicu, osutab ta Lea palvel otsekohe selle poole ja teeb kätega roolimist jäljendavaid liigutusi.

Võib-olla tahab robot nüüd autoga sõitma minna, arvab Lea. Aga igaks juhuks ütleb ta Asimole ingliskeelse hoiatuse: «Ma arvan, et sinu kallal on enne vaja veel tööd teha.» Seepeale Asimo solvub, paneb käed puusa ja näib pisut vihane…

Lea leiab Asimo käitumises üha enam uut

Lea Liitmaa on Honda toodetavast robotist lausa vaimustunud. «Olen näinud väga palju liigutusi, mida ta teeb,» ütleb Lea. «Aga iga kord, kui ma jälle neid näen, ajab ta mind naerma. Ta ikka üllatab mind vahetevahel. Teeb midagi, mida ma ei tea, et ta teha oskab.»

Lauljatari arvates on pisike valge robot armas. «Ta on mulle justkui lapse eest,» ütleb Lea muiates. «Mina üldse ei tunne, et ta masin on. Vahepeal tundub mulle, justkui oleks tal süda.»

Oma bändi lauljatar siiski tulevikus roboteid võtta ei soovi. «Sellist tehnoloogiat kasutatakse ju ka bändides – elektritrummid ja süntesaator töötavad samal põhimõttel,» seletab ta. «Aga pilli ma robotit mängima ei pane, sest ta on ikka masin.»

Lea arvates sobiks Asimo täiesti vabalt näiteks presidendi vastuvõtule kaaslaseks. Oleks ju lahe, kui kuulutataks: härra või proua see ja see tehiskaaslasega. Asimo on selleks otstarbeks päris hea kaaslane: oskab kätt suruda, tantsida ja palju muud. Lea toob välja ka kaks miinust, mis Asimo Estoniasse kaasa võtmist takistaks. Esiteks on robot liiga aeglane – seega peab temaga kätlemisel olema kannatlik. Teiseks on Asimo üpris habras ja õrn – võib kergesti katki minna.

Pisike robot kaalub Least rohkem

Aga ka Lea on habras ja õrn – ning kuna robot kaalub temast rohkem (52 kg), võiks lauljatari ja roboti kohtumine näiteks maadlusringis lõppeda Lea kaotusega. Nii et Leal ei tasu Asimoga maadlema hakata.

Endale koduabiliseks lauljatar robotit ei soovi. Asimo on tema arvates mõeldud eelkõige perenaise elu lihtsamaks tegema – või näiteks peremehele külmkapist õlut tooma. Lea aga olevat nii virk inimene, et sellist abilist ei vaja. «Toredaks mängukaaslaseks sobiks ta küll,» arvab lauljatar. «Usun, et kõikidel lastel oleks väga hea meel, kaasa arvatud minu lapsel.» Lea jääb «Motorexi» lõppedes kindlasti Asimot igatsema.

Tuleviku koduabiline?

«Kümne aasta pärast on täiesti reaalne, et ta on juba müügil kui koduabiline,» ütleb Honda Balticu juht Tõnu Vahtel. «Ta suudab kodus juba kõike teha, aga talle käskude sissesöötmine ja ülalpidamine on keeruline.» Eestis käinud Asimo aku suudab vastu pidada 40 minutit, kuid kõige uuema roboti versiooni oma juba poolteist tundi. On ka mudel, mis ühendab end ise vooluvõrku, laadima ja Asimo onupoeg, kes suudab joosta.

«Motorexil» näidati rahvale osaliselt eelprogrammeeritud robotit, kuid kolmapäeva õhtul tutvusid robotiga ka teadlased, kellele näidati täiesti omapäi tegutsevat Asimot.

Postitatud rubriiki Määratlemata. Talleta püsiviide. Kommenteerimine ja trackback-viidete lisamine ei ole lubatud.