VE: Beagle 2 – Marsi-masin

Marsi-masin võis laskuda kraatrisse
(30.12.2003)

Uudise pilt
Õnnestumise korral peaks Beagle 2 nägema Marsi pinnal välja selline, päikesepatarei paneelid avatud.
Foto: reuters

Jõulupühal Marsile jõudnud uurimissond Beagle 2 võis langeda ühte hiljuti avastatud kraatrisse, mille lähedal oli ka aparaadi kavandatud maandumiskoht, tõdesid missiooniga seotud teadlased.

Seni pole Beagle endast raadiosignaaliga märku andnud ning luhtunud on ka katsed saada aparaadiga ühendust Maalt ja Marsi ümber tiirlevalt Odyssey kosmoselaevakeselt.

Kilomeetrine kraater

Umbes kilomeetrise läbimõõ-duga kraater asub peaaegu maandumisellipsi keskel, kuhu Euroopa Kosmoseagentuuri (ESA) Beagle pidigi laskuma. See avastati piltidelt, mille oli teinud Marsi ümber tiirlev sond Global Surveyor. Ülesvõte kraatrist saadeti Beagle’i meeskonnale alles üleeile õhtul, teatas BBC.

Esialgu peavad teadlased aparaadi kraatrisse langemist siiski vähevõimalikuks. Sellegipoolest nimetas Beagle’i looja professor Colin Pillinger seda võimalust “absoluutselt halvimaks stsenaariumiks”, mille puhul pole Beagle’il võimalik Maaga ühendust pidada. Kuid ta lisas: “Oleks ikka ääretu ebaõnn, kui see oleks tõesti kraatrisse langenud.”

followup
Teiste võimalustena, miks Beagle’iga pole ühendust saadud, on pakutud kellaviga, tarkvara jukerdamist, antenniriket, päikesepatareide laadimatust ja purunemist maandumisel.

Uus katse jaanuaris

Kellaviga tähendaks seda, et Beagle annab signaale ajal, mil teleskoobid ega Odyssey teda ei jälgi. See võimalus on siiski pea-aegu välistatud. Tarkvaraviga võib takistada aparaadil and-meid kopeerimast. Kui maandumise järel ei avanenud päiksepatareide paneelid, siis ei suutnud Beagle kas üldse energiat salvestada ega pidanud vastu esimest öödki või toodetakse energiat liialt vähe raadioühenduse loomiseks. Signaali edastamist võib takistada ka antenni kahjustus.

Beagle’i meeskonna hinnangul on neil enim lootust aparaat “kätte saada” umbes järgmisel nädalavahetusel, kui nad saavad otsingutes kasutada Mars Ex-pressi – nn emalaeva, mis viis Beagle’i Marsi orbiidile ja kukutas siis tolle planeedile. Praegu on Express Marsist eemaldumas, kuid tänase mootorikäivitamise järel peaks Express pöörduma tagasi Marsi polaarorbiidile.

Express peaks jõudma heale positsioonile oma “beebi” otsingute alustamiseks 4. jaanuaril. Just sel ajal peaks Marsile maanduma USA uurimisaparaat Spirit ning siis peab praegu Beagle’it otsiv Odyssey hakkama “kantseldama” Spiritit ega saa enam tegelda ESA masinaga. EPL

Allikas
Postitatud rubriiki Määratlemata. Talleta püsiviide. Kommenteerimine ja trackback-viidete lisamine ei ole lubatud.