VE: Beslani pantvangidraama tagamaad

 

 
Ainus vangistatud Beslani pantvangivõtja Nurpaða Kulajev kinnitas kohtus, et teda sunniti kooli rünnanud grupiga liituma ja väitis, et ei teinud oma relvast ühtegi lasku.
Foto: Reuters

Beslani süüalune: pommiplahvatuse põhjustas rünnakukatse
01.06.2005 15:51PM Online

Möödunud aastal Beslani kooli rünnanutest ainsana ellu jäänud Nurpaða Kulajev kinnitas kohtuprotsessil, et hoones palju lapsi tapnud plahvatused olid põhjustatud erivägede katsest majja tungida, kirjutab lenta.ru.

Kulajevi sõnul toimusid plahvatused, kuna snaiper lasi maha võitleja, «kes seisis nupul.»

Kohtualuse versioon erineb oluliselt Venemaa Peaprokuratuuri ametlikust sündmuste tõlgendusest, mille kohaselt kukkus kooli võimla lakke pantvangide pea kohale kinnitatud pomm alla juhuslikult ja lõhkes saadud löögist.

Prokuratuuri uurijad väidavad, et võimas lööklaine paiskas eemale võitleja, kes hoidis jalga teise lõhkekeha sütikuks oleval pedaalil, mistõttu ka see pomm plahvatas.

Seejärel lõhkes uurijate kinnitusel koolis plahvatuste tõttu veel mitu isevalmistatud miini.

Kulajevi tunnistuse kohaselt helistas pantvangivõtjate juht pärast esimesi plahvatusi maja piiravate erivägede operatsioonistaapi ja karjus kellelegi: «Mida sa tegid, sa tahad kooli vallutada? Kas sa ei tea, kui palju siin naisi ja lapsi on?»

Süüdistatav rääkis ka, et ohutu tee Osseetiasse juhatas neile kätte üks militsionäär, kes lasti vabaks alles Beslanis.

Ta kinnitas, et pantvangivõtjate liidrid olid valmis vabastama 300 vangi, kui kooli oleksid tulnud presidendid Aleksandr Dzasohhov ja Murat Zjazikov.

Kulajevi sõnul sunniti teda ja ta venda Hanpaða Kulajevit pantvangivõtjatega liituma ning kui võitlejad kuulsid, et sõidavad kooli vallutama, hakkasid paljud protesteerima.

Postitatud rubriiki Määratlemata. Talleta püsiviide. Kommenteerimine ja trackback-viidete lisamine ei ole lubatud.