VE: CIA ennustab Euroopa Liidu ja NATO lagunemist

CIA ennustab Euroopa Liidu ja NATO lagunemist
17.01.2005 11:08PM Online
CIA ennustab Euroopa Liidu lagunemist aastaks 2020, kui EL ei muuda radikaalselt oma kulukat sotsiaalabiprogrammi, vahendab Scotsman.com. ELi lagunemine tooks kaasa ka NATO tähtsuse languse.

«Praegune ELi heaolumudel ei ole jätkusuutlik ning majandusliku elavdamise meetmete puudumine võib viia ELi lõhenemise või isegi lagunemiseni,» hoiatab USA luureagentuur CIA.

Euroopa majanduskasvu pidurdajaks peab CIA Saksamaa jäiku tööhõiveseadusi, aga ka Itaalia ja Prantsusmaa majanduspoliitikat. Nende riikide reformid olevat võtmeks ELi päästmisel.

CIA väljendas küll kahtlust, et järgneva viie aasta jooksul toimuks osalinegi reform, kuid organisatsioon ennustab kaugemaks tulevikuks eelarvekriisi tugevnemist ja koos sellega ka suuremat survet reformideks.

Euroopat ähvardab lisaks heaolumudeli koormale ka demograafiline kriis, sest sündimuse langus ja eluea pikenemine toovad kaasa «hävitavad» majanduslikud tagajärjed.

CIA raport sedastab: «Euroopa riigid kas muudavad tööjõupoliitikat, reformivad sotsiaalse toetuse, haridus- ja maksusüsteemi ning võtavad vastu suure hulga (peamiselt islamiriikidest pärit) immigrante või seisavad silmitsi majandusliku seisakuga.»

Kuna tööjõuvajadus suureneb, tõuseb Euroopa moslemite osakaal kogu elanikkonnas praeguselt 13 protsendilt aastaks 2025 kuni 22 ja isegi 37 protsendini.

See aga tekitab ühiskonnas tõenäoliselt lisapingeid.

Kui Euroopa majanduslik jõud väheneb, muudab see «dramaatiliselt» Euroopa ja USA vahelisi suhteid ning lagundab Teise maailmasõja järgsed sõjalised liidud.

USAle ennustab CIA juhikoha säilimist, kuid Indial ja Hiinal olevat juba praegu potentsiaali saada väga edukaks nano-, bio-, ja infotehnoloogia alal.

Postitatud rubriiki Määratlemata. Talleta püsiviide. Kommenteerimine ja trackback-viidete lisamine ei ole lubatud.