VE: Dalai-laama: Tiibet võib olla osa Hiinast

 

 
Foto: AFP

Dalai-laama: Tiibet võib olla osa Hiinast
10.03.2005 13:18BNS

Dalai-laama (pildil), keda Peking peab tiibetlaste separatismi sümboliks, teatas täna, et ta on koos poolehoidjatega valmis aktsepteerima Tiibeti jäämist Hiina koosseisu.

«Taas kord tahan ma kinnitada Hiina võimudele, et senikaua, kuni ma vastutan Tiibeti küsimuste eest, jääme täiesti kindlaks keskteele, me ei taotle Tiibetile iseseisvust ning oleme valmis jääma Hiina Rahvavabariigi koosseisu,» ütles Tiibeti vaimne liider.

Dalai-laama, kes põgenes Indiasse 1959. aastal pärast nurjunud ülestõusu Hiina ülemvõimu vastu, teatas sellest ülestõusu 46. aastapäeva puhul tehtud avalduses.

India põhjaosas asuvas Himachal Pradeshi osariigis Dharamsalas Tiibeti eksiilvalitsust juhtiv dalai-laama on korduvalt rõhutanud, et tahab tiibetlastele ainult suuremat autonoomiat.
Analüütikute hinnangul rõhutavad Nobeli preemia laureaadi kommentaarid senisest pehmemat suhtumist Hiinasse.

«Dalai-laama tahab anda Hiinale viisaka võimaluse lahendada probleem Tiibetiga, kus Hiina peab end koloniaalvõimuks,» ütles Tiibeti küsimuste ekspert New Delhis Vijay Kranti.

«Hiina liidrid ei ole suutnud varem sellist ettepanekut mõista ja ma kahtlen, kas nad seegi kord positiivselt reageerivad,» sõnas ta.

«Nüüd kui meie valitud poliitiline juhtkond (eksiilis) on võtnud suurema vastutuse Tiibeti küsimustes, olen soovitanud neil vaadata Hiina osapoole tõstatatud küsimusi ning astuda samme nende käsitlemiseks ja ületamiseks nagu vaja,» teatas dalai-laama.

Mullu septembris kohtus dalai-laama kõrge esindaja Lodi Gyari Pekingis Hiina ametnikega ja ütles, et mõlemad osapooled pidasid tõsiseid kõnelusi.

Postitatud rubriiki Määratlemata. Talleta püsiviide. Kommenteerimine ja trackback-viidete lisamine ei ole lubatud.