VE: digitaalne telepilt

 
Elioni juhatuse esimees Valdur Laid lubab, et lähiaastatel jõuab digitaalne ning peaaegu DVD-kvaliteediga telepilt ka nende eramajadeni ning väiksemate maakohtadeni, kuhu praegu kaabeltelevisioon ei ulatu.

Elion lubab maarahvale kvaliteetse telepildi viia
23.02.2005 00:01Henrik Roonemaa, juhataja asetäitja

Digitaalset, peaaegu DVD-kvaliteediga telepilti kaabli kaudu näitama hakkav Elion lubab, et lähiaastatel jõuab ilus telepilt ka neisse väiksematesse maakohtadesse, kuhu kaabeltelevisioon praegu ei ulatu.

«Kui vaadata praegust suhteliselt kehva pilti, siis suurel ekraanil saab sellest lihtsalt väga selge kehv pilt,» ütles Elioni juhatuse esimees Valdur Laid.

Tema sõnul on Elioni võrgu kaudu kliendini jõudev telepilt Eestis ühe esimesena digitaalne ning peaaegu DVD-kvaliteediga.

Kõigepealt hakkavad telepilti läbi Elioni võrgu saama mitmete uute majade ja elamurajoonide elanikud, kelle koduni viib firma uued kaablid, mida mööda hakkab peale telepildi liikuma ka internet ja telefoniside.

DVD-kvaliteet maale

Lähematel aastatel saab aga sama kvaliteetset telepilti pakkuda ka läbi praeguse ADSL-võrgu, mis tähendab, et kaabeltelevisioon jõuab igasse koju, kus praegu ADSLi kasutada saab, kaasa arvatud nende eramajadeni ning väiksemate maakohtadeni, kuhu praegu kaabeltelevisioon ei ulatu.

Selle sammuga astub Elion varvastele eelkõige praegustele kaabeltelevisiooni firmadele, näiteks turuliider Starmanile, sest Laidi sõnul on firmal plaan aastaks 2010 haarata pool Eesti turust.

Starmani juht Peeter Kern ei pea Elioni endale siiski väga ohtlikuks konkurendiks. «Seda 50% haaramist tahaks küll näha, ma avaldan selles suhtes sügavat kahtlust,» lausus ta. «Ja DVD-kvaliteeti samuti. Tehnoloogiliselt on selle pakkumine eriti suur väljakutse.»

Mida turg nõuab?

Kerni sõnul on Starmani positsioon turul tugevam, sest neil pole mingit raskust juba praegu digitaaltelevisiooni pakkumisega, küsimus on tema sõnul lihtsalt selles, kas turul nõudlust on.

Digitaaltelevisiooni arendamisega tegeleb ka Levira, kes edastab praegu testiks kolme kanalit Tallinnas ja 70 kilomeetri raadiuses linnast.

Levira juhatuse esimees Mart Einpalu ütles, et selle aasta jooksul tuleb nende digitaallevisse juurde nii programme, kui laieneb ka leviala.

Ta lisas, et tulevikus suudab Levira pakkuda läbi õhu sama kvaliteetset telepilti koos lisateenustega nagu Elion läbi oma võrgu.

«See, kui palju inimene oma katuseantenniga saab näiteks viie aasta pärast telekanaleid vaadata, on praegusest hoopis teine maailm,» rääkis ta. «Sinna käivad juurde ka igasugused lisateenused, nagu näiteks interaktiivsed rakendused, Dolby Surround heli, see on kõik kättesaadav ja võimalik.»

Samuti saab digitaaltelevisiooni võrgu kaudu pakkuda näiteks klientidele võimalusi ise omale sobival ajal meelepäraseid filme ja saateid vaadata (video on demand) ning suurel hulgal muid lisateenuseid.

Nii õhust kui läbi kaabli digitaaltelevisiooni vastu võtmiseks on kliendil vaja osta spetsiaalne seade, mis võib sõltuvalt mudelist toimida ka digitaalse videosalvestaja ning koduse meelelahutuskeskusena ning mille hinnad algavad praegu paarist tuhandest kroonist.

Samal teemal:

Repliik: Heli on, pilti pole

DigiTV

Postitatud rubriiki Määratlemata. Talleta püsiviide. Kommenteerimine ja trackback-viidete lisamine ei ole lubatud.