VE: Ecometall – vanade akude ümbertöötleja

Eile avati ametlikult Sillamäe vabatsoonis asuv Ecometali kõrgetele keskkonnastandarditele vastav pliiakude töötlemise tehas. Tehase juhid kavandavad akude kokkuostmisskeemi loomist ka Eestis.

Margus Puustusmaa

Endises Silmeti titaanvärvide tsehhi kohal paiknevas ASi Ecometal akude töötlemise tehases hakatakse vanadest akudest eraldama pliid ja plasti. Purustatud akudest väljasulatatud plii ning plast müüakse korduvkasutusse. Taaskasutusse läheb ligikaudu 90 protsenti akude koostisest, kümnendik läheb utiili, ütles tehase direktor Margus Puustusmaa. Tehases töödeldakse vaid plii- ehk autoakusid.

Itaalia tehnoloogia

Akude ümbertöötamise tehnoloogia on pärit Itaaliast. Lähimad analoogsed tehased asuvad Tðehhis ja Lääne-Euroopa riikides. Karmistuvatest keskkonnanõuetest hoolimata pole selliseid tehaseid ei Skandinaavia maades ega Venemaal.

Praegu pakub Ecometal tööd veerandsajale inimesele, järgmise aasta alguses aga hakkab tehas tööle neljas vahetuses ning siis kasvab töökohtade arv neljakümneni. “Juba neli aastat tagasi, kui tehasest alles rääkima hakati, tundsid inimesed huvi, kuidas siia tööle saada,” ütles Sillamäe linnapea Ain Kiviorg.

Puustusmaa sõnul suudab tehas ümber töötada 15 000 tonni akusid aastas. Et tehas pidevalt töötaks, plaanivad ettevõtte juhid hakata lisaks praegustele tarneriikidele Lätile ja Leedule kasutatud akusid tooma ka Venemaalt ja Soomest. Ümbertöötamist nõudvate vanade pliiakude arv suureneb igal aastal 4-5 protsendi võrra.

Ettevõtte plaan alustada tööd septembris luhtus, kuna ASil Ecometal tekkis probleeme euroliidu nõuetele vastava keskkonnakompleksloa nõutamisel. Ettevõtte nõukogu esimees Tõnis Kaasik selgitas, et tegu on Eestis uudse nõudega, mille täitmine oli esmakordne nii keskkonnaministeeriumile kui ka ettevõtjale. “Sellest võiks kirjutada terve raamatu,” naljatas Kaasik.

Maksumus 80 miljonit krooni

Tegelikkuses kulus umbes kolmandik 80 miljonit krooni neelanud ettevõtte sisseseadest just keskkonnanõuetele vastava gaasipuhastussüsteemi rajamiseks. Keskkonnaministeeriumi asekantsler Allan Gromov tunnustas ettevõtet ning ütles, et Ecometali akutöötlemistehas vastab praegu kõrgematele keskkonnanõuetele. “Isegi õhk, mis välja läheb, on puhastatud, rääkimata juba kasust, mida see tänu akude töötlemisele keskkonnale annab,” ütles ta. “Niisugune tehas on hea näide sellest, kuidas erakapitali ja riigi huvid keskkonnaalase projekti näol kattuvad.”

Lätis ja Leedus on vanade, keskkonnale ohtlike akude probleem lahendatud kokkuostuga – andes vana autoaku ära, saab uue soetada odavamalt. Mõnedes riikides nõutakse enne uue aku ostmist tõendit vana aku utiili andmise kohta. Ka Eestis on aastaid akusid kokku ostetud ning purustatult Inglismaale ümbertöötamiseks müüdud. Ecometali juhid ei välista, et ka Eestis hakatakse akusid kohapealseks töötlemiseks kokku ostma. Tõnis Kaasiku sõnul pole välistatud, et pärast tehase töölerakendumist on tootmise tagamiseks tarvis ka Eestis juurutada vanade pliiakude kogumise süsteem.

AS Ecometal on üks esimesi Sillamäe vabatsoonis asuvaid ja muldmetallide tootja Silmetiga mitteseotud tootmisüksusi.

ARGO SOOLEP
Kolmapäev, 3.12.2003

Postitatud rubriiki Määratlemata. Talleta püsiviide. Kommenteerimine ja trackback-viidete lisamine ei ole lubatud.