VE: Emumägi

Suur vaatetorn tegi Emumäe kuumaks turismiobjektiks


Emumäele ehitatud vaatetorn tõstis paiga populaarsuse taevasse ning annab kohalikele giididele tegevust hommikust õhtuni, sest veel ei jõua üks õpilasekskursioon lahkuda, kui teine saabub. Foto: Avo Seidelberg

Emumäele ehitatud vaatetorn tõstis paiga populaarsuse taevasse ning annab kohalikele giididele tegevust hommikust õhtuni, sest veel ei jõua üks õpilasekskursioon lahkuda, kui teine saabub.

Juuni alguse argipäeva ennelõuna. Kilgates saabuvad Salla Põhikooli lapsed. Nad sagivad ringi, uudistavad, vehklevad piknikukottidega. Valves olev valvur-giid Liivia Moorits ütleb, et just natuke aega tagasi lahkus Emumäelt Äntu järvedele Kadrioru Saksa Gümnaasium. Gümnasistid olid kolmepäevasel ekskursioonil, mille programmi ka Emumäelt Eestimaa vaatamine mahtus.

Poolsada kilomeetrit näha

Veidi varem käis Emumäelt Virumaa vaateid uudistamas eesti kool Soomest. Väga palju on käinud Tallinna ja Tartu haridusasutusi. Mõnikord satub korraga kohale kolm bussitäit ehk poolteistsada huvilist. “Eks siis tule korra loomiseks ka häält kõrgendada,” sõnab Moorits.

Hea ilmaga näeb Emumäe tornist viie-kuuekümne kilomeetri kaugusele. Kätte paistavad Rakvere Vallimägi, Kiviõli tuhamäed, Laiuse voored, Simuna kiriku tornist rääkimata. Mõni aasta tagasi käinud tornis sõjaväelased ja nemad oma binoklitega tegid kindlaks, mis värvi on Simuna kiriku aknaklaasid.

Mõnigi väidab, et vaade on ilusam kui Suurelt Munamäelt, kuid see võib olla puht maitseasi, arvavad giidid.

Ekskursandid elevil

Emumäele otse koolipingist saabuvad lapsed on tihti nagu kari vabadusse lastud vasikad, tunnistavad giidid. Mõnel pole aega trepiastete arvugi lugeda, pärast küsivad. Aastaid jõnglasi kantseldanud teavad, et noored ekskursandid jäävad rahulikumaks juunikuu algupoolel. Kõige enam vasikavaimustuses ollakse aga mais.

Perekondadega on asi teistsugune, nemad jalutavad rahulikult ringi. Lisaks külastatakse tihti ka omalaadset Mursi surnuaeda mäe nõlval. Selle rajas karjamõisa pidaja Murs oma perekonna matmispaigaks, kuid hiljem hakati sinna matma ka muud rahvast. Viimane matus Mursile oli tolleaegse täitevkomitee eriloaga kaheksakümnendate keskel.

Emumäe vaatetorni ja selle ümbruse hooldaja Hando Kuntro toimetab ka rahulas ja on Rakke vallavalitsuse abiga suutnud väikest surnuaeda puhtamaks teha. Tänavusuvised tööd on Kuntrol veel ees, sest talv oma raske lumega tegi surnuaias palju pahandust.

Kunro kinnitas, et juba järgmisest nädalast hakatakse mäe Salla poolsel küljel olevatele telkimisplatsidele ehitama WC-d ja küttepuude varjualuseid. On ju oluline, et lõkkematerjal kuivana püsiks ja maas ei vedeleks. Küttepuid telkimisplatsidele on varutud selleks, et inimestel poleks vaja kirvega metsa minna.

Veel tahab Kuntro juba juunikuus vaatetorni platsi väravasse püsti panna infotulba juhtlausega “Sisene siia puhaste mõtetega!”.

Tulp tuleb õunapuu- ja kaseplankudest ja peaks sisenejaid pisutki headuse poole kallutama. Vandalism pole Emumäel küll mingi eriline probleem, kuid inimesi on igasuguseid. Viimati löödi vaatetorni tipus olevalt platvormilt ära piirdelaud. Et selle puudumine võib ohustada huviliste elu, tuli vandalismi jäljed kiiruga parandada. Torni trepiastmeid, mis suurest kasutamisest kuluma kipuvad, tuleb samuti tihti vahetada.

Noortega saab kaubale

“Ega siis noored need kõige hullemad rüüstajad ole,“ arvab vaatetorni hooldaja ja lisab, et noorte meestega saab alati kokku leppida. Viimase suurema lärmi peale sõitis Kuntro kohale Eurovisiooni lauluvõistluse öösel. Lustis kamp kohalikke.

“Ma loodan, et teist jääb maha korras plats,” lausus ta. Lustipeo pidajad pidasid ka sõna, hommikul polnud seltskonnale midagi erilist ette heita. “Aga ka täiskasvanuid on igasuguseid, mõni peab torni viiekroonist piletit hirmkalliks ja sõitleb, mis hirmus,” räägib Kuntro. Lapsepilet maksab Emumäel kaks ja perekonna oma kümme krooni. Tänavu kevadel on Emumäel käinud juba üle 1500 lapse.

ERILISED KÜLASTAJAD:

Kõige vanem mees, kes Emumäe 21,5 meetri kõrguse torni kõrguse tipus käinud, on 97-aastane, vanim vanaproua Väike-Maarjast astus mullu 115 trepiastet torni tippu 87-aastasena. Kaugemad Emumäe torni külastajad on olnud Jaapanist, Uus-Meremaalt, Austraaliast.

–>Valdo Einmann
valdo@virumaateataja.ee

Postitatud rubriiki Määratlemata. Talleta püsiviide. Kommenteerimine ja trackback-viidete lisamine ei ole lubatud.