VE: Estil, Frode – norralane

Frode Estil: «Eesti! Eesti!» kõlas nagu «Estil! Estil!»
Peep Pahv, Gunnar Press, Andres Vaher, 12.01.2004

Aldo Luud
POSITSIOONISÕDA: Siin on Frode Estil veel juhtgrupi sabas, aga lõpuks on ta ees nii Rene Sommerfeldtist (vasakult), Anders Auklandist, Andrus Veerpalust kui ka Lukaš Bauerist.
Mati Hiis
MEES METSAST: Ivan Alõpov, päeva üllataja.

«Hüüe «Eesti! Eesti!» kõlas nagu «Estil! Estil!» naeris norralane Frode Estil. Ta on Andrus Veerpalult saanud kloppi nii MMi kui ka olümpia kullalahingus ja tundis nüüd suurt rõõmu, et vana vastast tolle koduõues kloppida sai.
 

Ühisstardiga alanud 30 kilomeetrist jäi poolteist sõita, kui Veerpalu ette viskus ja taha vaatas: kümmekond meest jäi kampa. Kõrvale sigines maratoni olümpiavõitja venelane Mihhail Ivanov.

Eelviimasel tõusul rapsas Veerpalu uuesti, harjale jõudis ta esimesena. Laskumisel, paraku, libises neli vastast mööda ja pealegi jäi Veerpalu hetkeks, mil Estil viimasel tõusul ründas, karpi ega pääsenud tuulde. Viimasel laskumisel ja lõpusirgel uut võimalust ei tekkinud. Kodupubliku suurlootus jäi Estili ja teise norralase Anders Auklandi ning superüllataja venelase Ivan Alõpovi taga neljandaks.

«Täielik pettumus!» tunnistas Veerpalu. «Jälle Otepääl neljas… Ja tegelikult valmistavad need ühisstardid pettumuse juba pihta hakates!»

«Ma vihkan ühisstardiga sõitu!» kuulutas võidukas Estil.

Alaver: «Tuleb kukutada, mitte ise kukkuda!»

Veerpalu siirdus 9 km kohal liidrite sekka ja sinna ka jäi. Jaak Mae murdis kepi ja oli vahepeal üsna taga, siis kerkis tippu, lendas suisa uperkuuti ja taandus 17. kohale. Kohe stardis kukkunud sakslane Tobias Angerer jaksas lõpuks kuuendaks ja vahepeal suusa kaotanud itaallane Fulvio Valbusa kaheksandaks tulla, kuid Valbusa kaasmaalane Pietro Piller Cottrer katkestas pärast kukkumist ning maailma karikat kaitsev rootslane Mathias Fredriksson langes samal moel 25. kohale.

Tänavu juba varem kahel võistlusel siruli lennanud Mae teenis treener Mati Alaveri etteheite: «Jaagule mõtlemise koht. Tuleb teisi kukutada, mitte ise kukkuda! Jaak oli heas seisus, kuid vastased on piisavalt tugevad, et kukkuja maha jätta.»

«Sõitjaid oli palju, aga rajal ruumi väga vähe,» kurtis Mae. «Kunagi ei tea, kes mingil hetkel rada vahetab ja su suusale astub. Kepi sõitis lihtsalt keegi tagant tulnu pooleks.»

«Läks, nagu kartsime: liiga kerge rada, meie mehed tundsid Tehvandi tõusust kõva puudust,» kinnitas Alaver. «Pole veel omavahel rääkinud, aga Andruse suusk pidas tõusudel hästi, kuid jäi laskumistel teiste omadele alla.»

Veerpalu: «Olnuks Tehvandi tõus sees…»

«Kui Aukland kaks kilomeetrit enne lõppu kiirendas, hakkas mul raske, aga püsisin kannul. Siis tuli tõus, millele olingi rünnaku kavandanud. Taktika õnnestus ideaalselt,» lahkas Estil lõpuspurti.

Üleeilse hommikuni oli ta tänavune parim koht kõigest seitsmes. «Davosi läksin tippvormis, aga sain alla väga kehva suusa. Ramsaus jällegi polnud lõpuspurdis õnne. Otepääle tulles teadsin, et hea vorm püsib ja et mul on võiduvõimalus – nüüd siis õnn pöörduski. Kes kukkus mu ees, kes kõrval – mina pääsesin alati,» võis Estil kergendatult ohata.

Aukland võttis teise koha aumehena tõeks: «Olin kogu aeg löögipositsioonil, kuid spurdis sain Estililt lihtsalt tappa, mul polnud šanssi.»

Alõpov vangutas pead: «Olen lihtsalt närvis ega oska juhtunut seletada. Ju oli tähtede seis soodne. Seni olin uhke omakandimehe Nikolai Pankartovi saavutuste üle, nüüd on endalgi midagi ette näidata.»

Veerpalu ohkas väsinult: «Tegin tõusudel palju tööd, et gruppi väiksemaks saada, ja lõpus ei jätkunud teravust… Eest ära minna ei õnnestunud, sest laskumistel polnud suusk piisavalt hea… Olnuks Tehvandi tõus sees, lõhkunuks see kohe pundi… Nüüd tulid suures kambas kehvad situatsioonid: seismised, kukkumised, kepimurdmised… Ja kui Estil ründas hetkel, mil ma karpi jäin, olin kaotaja.»

Mets: «Ju oli kiht või poolteist määret liiast»

Veerpalu oli hommikul saanud hooldepealik Are Metsalt ja tema abilistelt kolm paari ettevalmistatud suuski, millest ühe kohe kõrvale jättis. Kaks ülejäänud paari olid sarnased: väga hea pidamisega, kuid mitte eriti libedad. «Võtsin viimasel hetkel mugavamana tundunud paari, eraldistardiga sõiduks olnuks need ideaalsed,» rääkis Veerpalu.

«Ju oli kiht või poolteist määret liiast, see võttis lippe ära,» tunnistas Are Mets. «Lumi oli pehmem kui eile, pärast sõitu nägin, et määrdekihid on kulunud vähem kui ootasime. See on tagantjäreletarkus…»

Alaver: «Neljapäeval lendame Nove Mestosse, et uuesti üritada. See on lohutus, et saame vahel ka eraldistardist võistelda.»

Üllatusmees Ivan Alõpovile meeldib ühisstart

Esimest korda MK-etapil poodiumile tõusnud venelane Ivan Alõpov oli veel tund pärast finišit üllatusest elevil. «Stardis ei mõelnud, et suudan nii tugevate konkurentidega võrdselt sõita,» lausus ta ning kinnitas, et ühisstart on talle meeltmööda. «Mees-mehe vastu võitlus sobib mulle, stopperiga võidu sõitmine õnnestub halvemini,» lausus ta.

Jekaterinburgist pärit 21aastase üllatusmehe varasemad parimad tulemused pärinevad samuti ühis-stardiga sõitudest. «Mullu võitsin universiaadil 30 kilomeetrit ning aasta varem oli juunioride MMil sprindis neljas,» loetles ta saavutusi. «Venemaa meeste koondise piirile kerkisin mullu, tänavu olen esimest korda põhikoosseisus.»

Seitsmeaastaselt suusatamisega alustanud Alõpov treenib oma isa, omal ajal NSV Liidu jalgrattakoondisse kuulunud Vladimir Alõpovi juhendamisel.

«Venemaa suusatamises on praegu väga vähe raha, ent mul on isiklik sponsor. Tänu sellele saan korralikult harjutada.»

Meeste 30 km/kl, ühisstart

1. Frode Estil NOR 1:15.18,1

2. Anders Aukland NOR +0,6

3. Ivan Alõpov RUS +1,4

4. Andrus Veerpalu EST +2,4

5. Jens Filbrich GER +2,9

6. Tobias Angerer GER +3,2

7. Rene Sommerfeldt GER +3,2

8. Fulvio Valbusa ITA +3,2

17. Jaak Mae +15,1, 45. Priit Narusk +2.33,8, 53. Ilmar Udam +4.09,1, 57. Aivar Rehemaa +4.28,1, 58. Pavo Raud-sepp +4.37,7, 61. Kaspar Kokk +6.03,0, 62. Mihhail Lukertšenko +6.10,7.

Postitatud rubriiki Määratlemata. Talleta püsiviide. Kommenteerimine ja trackback-viidete lisamine ei ole lubatud.