VE: Euroliit 50

Euroliit otsis Berliinis juubelit tähistades uut ühist teerada tulevikku

26.03.2007 00:01Liisi Poll, toimetaja

Tähistades poolsajandi möödumist Rooma lepingute allkirjastamisest, suunasid liikmesriikide juhid pilgud tulevikku, kuid seda täpsemalt vormivate otsuste langetamine seisab alles ees.

 
Eile lasid Saksamaa liidukantsler Angela Merkel ja Euroopa Komisjoni president Jose Manuel Barroso Berliinis Brandenburgi värava juures koos lastega taeva poole lendu kümneid siniseid Euroopa Liidu sümboolikaga õhupalle.
Foto: Reuters / SCANPIX

Piduehteis Berliinis allkirjastasid Euroopa Liidu juhid – ELi Nõukogu eesistujamaa Saksamaa kantsler Angela Merkel, europarlamendi president Hans-Gert Pöttering ja Euroopa Komisjoni juht Jose Manuel Barroso – eile ühiselt Berliini deklaratsiooni.

Deklaratsioon pidi ELile aluse pannud Rooma lepingute vaimu tänapäeva tooma ja rajama teed euroliidu tulevikule.

Berliinis kaks päeva veetnud 26 riigijuhi ja ELi asutuste ühiseid püüdlusi kajastav dokument ei maini siiski sõnagagi 2004. aastal allkirjastatud ELi põhiseaduse lepingut, vaid kinnitab, et aastaks 2009 peaksid liidu uued ühised alustalad olema paika seatud.

Emotsionaalne kõne

«Me ei saa endale stagnatsiooni lubada, vaid peame edasi liikuma,» ütles Angela Merkel ajaloomuuseumis tähtpäeva puhul peetud emotsionaalses kõnes.

Kõne algas meenutusega Saksa Demokraatlikust Vabariigist, kus kantsler ise üles kasvades praegu Euroopas valitsevat vabadust ja ühtsust ette kujutada ei suutnud.

Merkel jäi nii kõnes kui pressikonverentsil kindlaks ka oma soovile veel Saksamaa juunis lõppeva eesistumisaja jooksul määrata põhiseaduse lepingu taaselustamise ajakava.

Eesmärgi täitmiseks kutsusid eurooptimistlikumad hääled üles juba sel aastal korraldama kõrgetasemelist konverentsi, mis põhiseadusleppe külmutamise järel raskete väljakutsete ees seisva ühenduse kiirelt kriisist välja aitaks.

Üheks peamiseks komistuskiviks on põhiseaduse lepingu tekst, mille paljud riigid – näiteks leppe rahvahääletuselt tagasi lükanud Holland ja euroskeptiline Suurbritannia – sooviksid täiesti kõrvale jätta. Kuid mille kallal töötamist pooldab jätkuvalt näiteks Saksamaa.

Rahvale pidustused

Venemaa president Vladimir Putin saatis ELi riikidele ümmarguse tähtpäeva puhul läkituse, kus kinnitas nii Venemaa seotust Euroopa kultuuriga kui riigi huvi Vene-ELi uue strateegilise partnerluseleppe vastu.

Ka Angela Merkel mainis oma kõnes uue strateegilise leppe vajadust ja Euroopa koostöövalmidust nii USA kui Venemaaga.

Sellest, mida tähendab ühinenud ja vaba Euroopa, said Berliinis lisaks riigijuhtidele osa paljud turistid. Saksamaa oli teinud kõik, et nii külalised kui kohalikud peost rõõmu tunda võiksid.

Muu hulgas said kõik ööl vastu eilset käia Berliini suurtes muuseumides ja osa võtta klubiööst, kus Saksamaa pealinna südames asuvad lõbustusasutused 27 ELi liikmesriigi esindusteks muudeti.

Eile jätkusid pidustused kunagi raudse eesriide sümboliks olnud Brandenburgi värava juures, kus suurejooneline vabaõhukontsert lõppes ilutulestikuga.

Katkeid Berliini deklaratsioonist

«Euroopa on sajandeid olnud idee, pakkudes lootust rahule ja teineteisemõistmisele. See lootus on täitunud. Euroopa ühendamine on teinud võimalikuks rahu ja õitsengu. See on kaasa toonud kogukonnatunde ja raskusest jagusaamise.»

«Tänu Kesk- ja Ida-Euroopa rahvaste vabadusejanule on Euroopa loomuvastane jagunemine nüüd minevik. Euroopa integratsioon näitab, et oleme veriste konfliktidega märgistatud ajaloo valulistest õppetundidest õppust võtnud. Elame koos nii, nagu see kunagi varem võimalik pole olnud. Meie, Euroopa Liidu kodanikud, oleme parema nimel ühinenud.»

«On palju eesmärke, mida me ei suuda saavutada üksinda, vaid ainult koostöös. /…/ Seisame silmitsi suurte väljakutsetega, mida riigipiirid ei peata. Euroopa Liit on meie vastus neile.»

«Ainult koos suudame kõigi Euroopa Liidu kodanike hüvanguks säilitada meie ideaali Euroopa ühiskonnast. See Euroopa mudel ühendab majandusedu ja sotsiaalset vastutust.»

«Seepärast oleme nüüd, 50 aastat pärast Rooma lepete allkirjastamist, ühendatud eesmärgis asetada

Euroopa Liit uuele ühtsele alusele enne 2009. aasta Euroopa Parlamendi valimisi. Sest teame, Euroopa on meie ühine tulevik.»

Postitatud rubriiki Määratlemata. Talleta püsiviide. Kommenteerimine ja trackback-viidete lisamine ei ole lubatud.