VE: Friedenthal, Adolf David Ernst – arst ja harrastusajaloolane

Arst ja harrastusajaloolane Adolf David Ernst FRIEDENTHAL sündis 22.10.1874 Miitavis (Jelgavas) ja suri 12.05.1941 Posenis.

Ta on õppinud ka Tartu Ülikoolis 1894.-l arstiteadust. Kuulas samal ajal ka arheoloogiaalaseid loenguid, osales kaevamistel, nis saigi üheks tema hobiharrastuseks. Ta ongi läinud teaduslukku eelkõige arheoloogina.

Uuris eriti põhjalikult Põhja-Eesti kivikalmeid ja avaldas ka monigraafia Kurna kalmistu kohta. Kaevas ka Kõmsi, Muuksi, Napa, Purtse-Matka jmt kivikalmeid, kaevamiste tööaruanded ilmusid EKÜ väljaandes “Beiträge zur Kunde Estlands”.

1933-34 tegi väljakaevamisi mitmel Narva jõe kaldal paikneval kääbas-kalmistul (Kuningaküla, Olgina, Skarjatino). 1914.-l oli ta kaevanud ka Lohu Jaanilinna (ainus linnamägi, mida ta kaevas).

A,D.E. Friedenthal koostas ülevaate Baltimaade IX-XII sajandi mündiaardeist ja avaldas mitme aarde loendid. 1899-1905 töötas A.Frieenthal arstina Kaasanis, Kuramaal ja Riias, 1906-1939 aga Tallinnas Seewaldi haiglas närviarstina. Pärast Eestist lahkumist kuni surmani töötas Poseni muuseumis. /L.Jaanitsa andmeil/.

Väljakirjutisi tegi Arthur Ruusmaa.

Postitatud rubriiki Määratlemata. Talleta püsiviide. Kommenteerimine ja trackback-viidete lisamine ei ole lubatud.