VE: GPRS – mobiilne internet

(08.05.2003)

Piiramatu GPRS kaob juulist
Henrik Roonemaa

Uudise pilt
PR-tegelase Peeter Eerik Otsa kulutusi GPRS-ile ähvardab uute hindade tõttu mitmekordistumine.
Foto: Priit Simson

Juulist kaob mobiilse interneti ehk GPRS-i piiramatu andmemahuga pakett, mille tõttu tõusevad paljudel väljaspool kontorist töötajatel järsult sidekulud.

Kui seni pakkus Radiolinja 300 krooni eest kuus GPRS-i piiramatult, siis alates juulist saab selle raha eest internetis surfata vaid 150 megabaidi ulatuses. Iga järgnev megabait maksab 10 krooni.

“Minu jaoks on kogu asjal mõte läinud,” ütles aprilli alguses GPRS-i töös kasutama hakanud PR-tegelane Peeter Eerik Ots, kes veedab oma päevad kontorist väljas ning kasutab seetõttu GPRS-ühendust.

“Kui ma liitusin, ei öelnud keegi selle kohta midagi. Ilmselt hakkan nüüd niimoodi kasutama, et päeval internetti eriti ei vaata ja alles õhtul loen korra posti.”

Ots surfas aprilli jooksul GPRS-iga umbes 550 megabaidi ulatuses. Uute hindade järgi läks tal 150-megabaidisest kuulimiidist seega 400 megabaiti üle, mille eest ta oleks lisaks pidanud maksma 4000 krooni.

Radiolinja suhtekorraldusjuht Helena Lõhmus ütles, et piirangud tuli kehtestada võrgu turva- ja koormustaseme hoidmiseks.

GPRS-i hinnad

Radiolinja
• 0 krooni kuus/35 krooni MB
• 300 krooni kuus/kuni 150 MB tasuta, iga järgnev MB 10 krooni (alates juulist, seni piiramatu kasutus)
• 200 krooni kuus/kuni 75 MB tasuta, iga järgnev MB 10 krooni
EMT
• 0 krooni kuus/40 krooni MB
• 275 krooni kuus/kuni 40 MB tasuta, iga järgnev MB äriajal 20 krooni, vabal ajal 10 krooni
• 450 krooni kuus/kuni 100 MB tasuta, iga järgnev MB äriajal 20 krooni, vabal ajal 10 krooni
• 495 krooni kuus/kuni 100 MB tasuta, iga järgnev MB äriajal 20 krooni, vabal ajal 10 krooni, paketiga koos Eesti Telefoni WiFi-levi piiramatult tasuta

“Näiteks selleks, et südalinnas, kus kõnekoormused on tipptundidel nii või teisiti suured, võrgu kvaliteet ei kannataks ja mingid teenused saamata ei jääks,” lausus Lõhmus.

GPRS-side kasutab mobiilivõrgust seda osa, millel kõnesid parajasti ei toimu, kuid haarab samas enda alla rohkem võrguressursse kui tavaline kõne.

Lõhmuse sõnul kujunes 150-megabaidine kuulimiit kasutajate keskmiste andmemahtude põhjal.

“Valdav enamik kliente jääb igal juhul alla selle piiri,” ütles Lõhmus. “Ja neile, kes laevad endale tundide kaupa andmeid alla, ei tohiks olla probleem see 10 krooni megabaidi eest juurde maksta.”

Sel nädalal tõi uued GPRS-i hinnad välja ka EMT, kes pole piiramatu andmesidemahuga paketti kunagi pakkunud ega kavatse seda ka teha.

“Kui anda mõistliku kuumaksu eest piiramatu hulk kasutust, siis tõenäoliselt hakkab see kui mitte praegu, siis lähitulevikus võrku koormama,” ütles EMT avalike suhete juht Kaja Pino. “GPRS-i eripärast lähtuvalt on ka nii, et kui kasutajaid on palju, siis hakkab ta kõigil aeglasemaks jääma.”

Allikas
Postitatud rubriiki Määratlemata. Talleta püsiviide. Kommenteerimine ja trackback-viidete lisamine ei ole lubatud.