VE: hiigelmaavärina-ennustus

Kagu-Aasiat võib tabada uus hiigelmaavärin
17.03.2005 14:55PM Online

Põhja-Iiri teadlaste sõnul on India ookeanis Sumatra saare ümbruses tõusnud maapõue pinge, mis võib vallandada maavärin, mis sarnaneb mullu 26. detsembril Kagu-Aasiat tabanud hävitavale maavärinale, teadlased ei välista ka tsunamiohtu, vahendab CNN.

Ulster-Coleraine’i ülikooli teadlaste rühm kirjutab täna ajakirjas Nature avaldatud artiklis, et pinge kasvab Sumatra mandrilava piiril ja sellega külgneva Sunda Trechi merealuses tsoonis.

26. detsembril India ookeani rannikut tabanud maavärina tugevuseks mõõdeti 9,0 magnituudi. Uue võimaliku maavärina tugevuseks hinnatakse aga kuni 7,5 magnituudi maa peal ja kuni 8,5 magnituudi merepõhjas.

Teadlased ei soostunud ennustama, millal järgmine hiidmaavärin toimuda võib, kuid samalaadsetel juhtumitel mujal maailmas on uued maavärinad järgnenud paari aasta või isegi paari kuu jooksul.

26. detsembri maavärina ja sellele järgnenud hiidlaine tagajärjel hukkus enam kui 300.000 inimest.

Hiidmaavärinad kipuvad koonduma piirkondadesse, kus kaks või enam laama kokku põrkuvad ja üksteise peale nihkuvad. Teadlased osutasid erinevatele paikadele, kus maavärinad lühikese intervalliga üksteisele järgnevad.

Näiteks on Jaapanis Nankaido piirkonnas toimunud viimase viie aasta jooksul viis suurt maavärinat, millest kolm toimusid ühe aasta jooksul.

Türgis järgnes 1999. aastal toimunud 7,4-magnituudilisele Izmiti maavärinale kolm kuud hiljem 7,1-magnituudine Duzce värin.

Postitatud rubriiki Määratlemata. Talleta püsiviide. Kommenteerimine ja trackback-viidete lisamine ei ole lubatud.