VE: homiid – Homo erectuse ja inimese vaheline ühenduslüli?

Etioopiast leiti võimalik inimarengu puuduv lüli 28.03.2006 18:39

Paleoantropoloogid leidsid Kirde-Etioopiast tänapäeva inimese eellase kolju, mis arvatakse olevat puuduv lüli väljasurnud Homo erectus`e ja tänapäevase inimese vahel, kirjutab LiveScience.
 
Etioopiast leitud võimalik homo erectust ja tänapäevainimest ühendav lüli – hominiidi kolju, millel on näha mõlema liigi jooni
Foto: AP

Kahe tükina leitud 500 000 kuni 250 000 aasta vanune kolju kuulub hominiidile ning on anatoomiliselt sarnane tänapäeva inimese koljuga,» ütles Etioopia Gona palentoantropoloogilise uurimisprojekti juht Sileshi Semaw.

Sileshi lisas, et arheoloogid leidsid varajase inimese pealuutükid Etioopia kirdeosas asuvast Afari piirkonnast Gawise nimelisest paigast.

USA Indiana ülikoolis töötav paleoantropoloog Sileshi ütles, et palju uut informatsiooni andva tervikliku kolba leidmine on haruldane.

«Gawisest leitud kolju annab meile võimaluse ühte oma eelast näost-näkku vaadata. Lisaks on see fossiil meid minevikuga ühendavaks lüliks, olles samal ajal äratuntavalt erinev ja meie omast palju primitiivsem».

100 000 kuni 200 000 aastat tagasi väljasurnud Homo erectus `t peetakse Homo sapiens`i eelkäijaks.

Teadlaste arvates pärineb kolju ajastust, mil Homo erectus`e asemele tuli tänapäeva inimene ning mille kohta on siiani vähe informatsiooni.

Projektis osalevate paleoantropoloogide kinnitusel sellest perioodist pärinevad fossiilsed leiud peaaegu puuduvad ning olemasolevate daatumit pole olnud võimalik täpselt määrata.

Kuigi Homo erectuse näojooned ja kolju erinesid tänapäeva inimese omast, on leiul olemas silmnähtavad anatoomilised jooned, mille tõttu võib teda tänapäeva inimese eelkäijaks pidada, ütles paleoantropoloog Sileshi.

«Näokuju ja ajusuuruse järgi saab uurida inimkonna evolutsiooni kulgu ja Gawise koljul on need hästi talletunud,» seisab paleoantropoloogide teadaandes.

Homo erectus elas umbes 1,8 miljonit kuni 300 000 aastat tagasi.

Arhailine Homo sapiens ilmus umbes 500 000 ja tänapäevainimene Homo sapiens sapiens umbes 120 000 aastat tagasi.

Toimetas Inna-Katrin Hein, eelinfotoimetaja/tõlk

Postitatud rubriiki Määratlemata. Talleta püsiviide. Kommenteerimine ja trackback-viidete lisamine ei ole lubatud.