VE: Illuka – lastesõbralik vald

Illuka vald tunnistati Eesti kõige lapsesõbralikumaks 05.01.2005 00:01Sirle Sommer-Kalda, Põhjarannik

Rahvastikuminister Paul-Eerik Rummo kuulutas eile õhtul üllatuslikult Eesti kõige lapsesõbralikumaks vallaks Ida-Virumaal Vene piiri ääres tagasihoidlikku elu elava Illuka valla, mille elanike arv on veidi üle tuhande.

lapsed.JPG:

Kurtna laste päevakeskuse mudilased Vlad Kaðirov (3, vasakult), Anne Allikmaa (5), Marko Anton (3) ja Daniel Kaðirov (4) on pärast lõunauinakut mänguhoos.

Illuka vallas, kus on kokku veidi üle saja lasteaias ja koolis käiva lapse, on kulutused lapse kohta aastas suurimad, ulatudes 37 000 kroonini. Vahe lastele tehtud kulutustes on Eesti omavalitsustes ligi 30-kordne.

Vasavere külas elav ettevõtja ning 10-aastase Johani ja 14-aastase Serli ema Ivi Arus arvas, et tunnustus lapsesõbralikkuse eest tuli vallale teenitult. «Ma ei oska võrrelda omavalitsusi üle Eesti, aga Ida-Virumaal on Illuka päris kindlasti üks lapsesõbralikumaid. Vald toetab kooli, laps saab maakooli kohta väga hea hariduse. Kõik lapsed saavad koolis tasuta süüa.»

Arus tõi plussina välja sellegi, et vald toetab laste vaba aja veetmist. «Koolibuss viib lapsed õhtul kooli trenni ja toob tagasi.»

Mitu rajatist lastele

Illuka vallavolikogu esimees Paul Kesküla märkis, et hiljuti on 1163 elanikuga vald investeerinud mitmesse lastele mõeldud rajatisse: mullu said valmis mõisa härrastemajas asuva Illuka põhikooli juurdeehitus, tööõpetuse maja ning Kurtna noortekeskus. Neisse ehitistesse investeeris vald eelmisel aastal 3,7 miljonit krooni ning lastega seotud kulutused ulatusid 4,8 miljoni kroonini.

«Nõrgem pool on praegu eelkooliealiste laste päevahoid, mis vajab läbimõtlemist ja investeeringuid,» ütles ta.

2003. aasta kõige lapsesõbralikumad omavalitsused selgusid rahvastikuministri büroo tellitud ja Tartu Ülikooli sotsiaalpoliitika osakonna tehtud uuringust «Omavalitsuste toetus lastega peredele 2003–2004», kus vaadeldi omavalitsuse kulutusi laste päevahoiule, koolidele ja huviharidusele ning peretoetustele.

Uuring näitas, et kõige suurema osa lastele ja lastega peredele mõeldud kulutustes hõlmasid üld- ja huviharidusega seotud summad – 74%. Laste päevahoid moodustas 24% ja kohalikud peretoetused 2% kogu lastele mõeldud rahast.

Maakondadest osutusid lapsesõbralikemateks Harjumaa, Võrumaa ja Ida-Virumaa.

Põlevkivi maksab

Rahvastikuministri nõuniku Erika Vahtmäe sõnul on olemas tugev seos kohaliku omavalitsuse jõukusel ja lastele tehtud kulutustel. Näiteks Illuka valla jõukus tuleb põlevkivist, sest kuna tegemist on kaevanduspiirkonnaga, siis maksab Eesti Põlevkivi vallale maavara kaevandamise õiguse eest ressursimaksu.

«See on paratamatu, et näiteks suuremaid peredele makstavaid toetusi saavad endale lubada jõukamad omavalitsused.»

Vahtmäe lisas, et valukohana tõi uuring välja lasteaia järjekorrad, mis on muutumas järjest suuremaks probleemiks nii maal kui linnas.

Postitatud rubriiki Määratlemata. Talleta püsiviide. Kommenteerimine ja trackback-viidete lisamine ei ole lubatud.