VE: Ilmsalu Ele ja Raivo – nublutajad (lasteaednikud)

Noor perekond lõi kolme kuuga eralasteaia
Merike Teder
03.01.2005

Ruut Eralasteaia avamiseks tuleb paksust bürokraatiast ja rangetest nõuetest läbi murda.

Uudise pilt
Nublu juhataja Raivo Ilmsalu tütar Gretega ühes lasteaia vannitoas.
Foto: Marko Mumm

Raivo (30) ja Ele (25) Ilmsalu avavad järgmisel esmaspäeval Tabasalus oma majas eralasteaia Nublu, kuhu oodatakse ühe- kuni kuueaastasi lapsi.

Sõprade lapsi hoiavad juristiharidusega Ele ja pedagoogiharidusega Raivo alati hea meelega, seetõttu polnud mõte eralasteaia loomisest raske tekkima. Oktoobri keskel küpsenud idee järel hakati tegutsema väga kiiresti, et mitte ajaga raha kaotada. Kahekesi rajatud perefirmas tehakse peale söögitegemise ja laste õpetamise kõik vajalik ise – alates katla kütmisest kuni paberite ajamise ning lasteaia juhatamiseni.

Lööb kõiges kaasa

“Lasteaia juhatajana osalen minagi iga päev rühmade tegevustes – ehk nublumises, nagu meie seda nimetame – ja meesõpetajad on lasteaedades ju suur haruldus” lisab Raivo. Ka nende kaheaastane tütar Grete lööb Nublu tegevuses koos teiste lastega kaasa.

<SCRIPT language=javascript src=”http://reklaam.www.ee/cgi-bin/rot_fe.fcgi?env=EPL&country=EE-ET&zone=epl11&m=2″> </SCRIPT>

<SCRIPT language=javascript src=”http://reklaam.www.ee/cgi-bin/rot_fe.fcgi?env=EPL&country=EE-ET&zone=epl12&m=2″> </SCRIPT>

Enne Tabasalus suure paarismaja rentimist käisid Ilmsalud läbi umbes 30 maja Tallinnas ja naabervaldades. Nüüd elavad nad ise vähem kui veerandikus sellest tohutust majast, ülejäänud ruumidesse oodatakse nädala pärast lapsi.

Maja avarates ruumides on puitvoodriga seintele ilmunud joonistused karupoeg Puhhist, Garfieldist ja teistest raamatu- ja animategelastest. Voodid ja lauad on harjumatult tillukesed, tualettides on nimesiltidega käterätikud riputatud täiskasvanu põlve kõrgusele, madalatesse kraanikaussidesse tuleb õige temperatuuriga vesi jpm.

Laste hoiuajad on paindlikud: vanemad saavad lapsi tuua nii päeva- kui ka tunnihoidu, nii nädalavahetustel kui ka öösiti. Omapärase teenusena pakutakse Nubluvankrit: vajaduse korral sõidab juhataja Raivo ise väikebussiga kaugemalt tulijatele hommikul järele ja viib lapsed õhtul koju. Praegu taotletakse Harku vallalt lasteaia kohatoetust, siis tuleks lastevanematel maksta kuni kaks korda vähem.

Lasteaia asutajate tee läbi kadalipu

•• Hoolimata riigi pidevast murest laste pärast sai Nublu-pere oma nahal tunda, kui raske on käia läbi kogu bürokraatia, mis lasteaia avamiseks vajalik.
••“Ametnike suhtumine oli alguses üllatav, just nagu poleks nende eesmärk meid aidata, vaid ainult kiusata – nii ei tohi, aga kuidas peab, seda lugege seadusest,” kirjeldas Raivo. Samas kiitis ta suure vastutulelikkuse eest haridusministeeriumi ning Harku abivallavanemat.
••Eriti vaevarikkalt algas tervisekaitse rangete nõuete täitmine. “Muu hulgas tuli teha toitlustamise tehnoloogiline skeem, tegin selle oma parimate oskuste järgi valmis. Seal öeldi: ei sobi! Aga kuidas õigesti teha, ei öeldud,” oli Raivo imestunud. “See võrduks samaga, kui õpetaja paneks koolis halva hinde, aga ei ütleks, kuidas vigu parandada.”
••Pärast pikki läbirääkimisi sai ta teada, et ametnikud saavad konsultatsiooni anda eraldi raha eest. “Seejärel laabus tervisekaitsega kõik väga hästi,” kinnitas Raivo. Ootamatult ranged ja planeeritust mitu korda kulukamad olid ka tuletõrje- ja päästeameti nõudmised.

Allikas
Postitatud rubriiki Määratlemata. Talleta püsiviide. Kommenteerimine ja trackback-viidete lisamine ei ole lubatud.