VE: Itaalia ikoonid

Kümme maailmakuulsat Itaalia ikooni

SLÕL

Itaalia kultuur ja traditsioonid on arenenud aastatuhandeid ja maailm on saanud sellest oma osa. Õigupoolest ei kujutagi me elu paljude Itaalia ikoonideta ettegi.

Pizza | Lahtine pirukas, millele on määritud tomatikastet, kuhjatud mida vaid – vorsti, sinki, kala, ananasse, seeni jne., jne. – ning kõige peale raputatud juustu (parem kui topeltportsjon juustu) on maailma tuntumaid roogi. Hämmastav on aga see, et kui pizza liigtarvitamine teeb kõik maailma naised paksuks, siis itaallannad jäävad saledaks.

Maffia | Maailm on täis organisatsioone, mis selle asemel et midagi tootes rikkust koguda, jaotavad teiste teenitut lihtsalt jõu või veenmisega ümber nii, et oma taskudki on mõnusalt täis. Näiteks pangad. Neid organisatsioone on olnud varasest ajaloost saadik. Näiteks Robin Hoodi vennaskond. Aga kuulsaks on saanud Sitsiilia maffia.

Ferrari | Ferrari, kui rääkida tänavasõiduautost, pole maailma ega kallim, kuid selles peitub mingi fluidum. Tegu on maailma tuntuima peenisepikendusega. Kui rahamees ütleb, et ostis just hõbehalli maailma McLareni, ei avalda see nõnda muljet, kui tulipunase Ferrari soetamine.

Ciao! | Tervitus, mis vallutas maailma ja jõudis kuuekümnendatel isegi punakommunistliku müüriga piiratud Eestisse. Uhke oli hõigata hüvastijätuks: Ciao! See oli justkui värskendav tuuleõhk vabast maailmast.

Espresso | Kohv nagu must surm. Ostad mõne tuhande eest espresso masina ja tökat aia võõpamiseks on omast käest võtta. Tegelikult on espressopärast itaalialikku masendavalt rikkalikku õhtusööki vältimatu, sest sulatab seedimise töökorda.

Mood | Kui mehel Armani siidilipsu ees pole, ei ole ta mitte keegi. Ja iga endast lugupidav siidilipsustatud mees viib vähemalt korra aastas oma daami Milano moenäitusele ja seejärel kõrgmoodi pakkuvatesse poodidesse ostupeole.

Rooma paavst | Katoliku usk pole kaugeltki maailma suurim ja juhtivaim, pigem islam, aga Rooma paavsti tunneb-teab iga haritud inimene. Ja tema kuulsat punast mütsikest ja naljakat paavsti autot.

Rooma | Koht, kuhu viivad kõik teed. Tõsi, nüüdisajal tasulised. Igavene linn, kus tasuks ikka ära käia. Seal on, mida vaadata.

Ooper ja La Scala | Vähesed kuulavad, mõned on käinud, kõik teavad. Palju on neid, kes tegelikult ooperit naudivad, silmad mõnust vidukil, ning seavad elu motoks: käia La Scalas ja surra? Enam on neid, kes kuulavad Itaalia lembelaulukesi ? la Celentano.

Calcio ja tifosi | Calcio on tegelikult jalgpall ja itaallastele sama tähtis kui katoliku usk. Esmalt tuleb calcio, siis tuleb tühi maa, siis ei tule tükk aega mitte midagi ja alles siis teised spordialad. Ja Itaalia tugevam sugupool on kõik fännid – tifosi’d.

Postitatud rubriiki Määratlemata. Talleta püsiviide. Kommenteerimine ja trackback-viidete lisamine ei ole lubatud.