VE: jäälõhkuja

(30.05.2003)

Eesti ehitab poilaeva jäälõhkujaks
Anti Ronk

Soome ja Eesti koostöö tulemusena ehitatakse 2004. aastaks veeteede ameti 43 meetri pikkune poilaev Eva-316 ümber naftatõrjefunktsiooniga jäälõhkujaks.

“Mere keskkonna ohutuse seisukohalt on sellist laeva Eestile väga vaja. Praegu meil sellist ei ole. Pärast ümberehitamist sobib laev nii poi- ja keskkonnakaitse laevaks kui ka madalsüvisega jäälõhkujaks,” ütles veeteede ameti direktori asetäitja Arvo Veskimets.

Soomlastel õnnestus samasuguse laeva ümberehitamine ja see läks maksma kuus miljonit eurot. Käesoleva aasta lisaeelarve projektis on laeva ümberehitamiseks 20 miljonit krooni. Tööde kogumaksumus on aga 4,83 miljonit eurot ehk 75,6 miljonit krooni, millest Soome annab 1,5 miljonit eurot ehk 23,475 miljonit krooni.

Ümber ehitatakse Soomest 1995. aastal ostetud poilaev nimega Lonna, praeguse nimega Eva-316. Laeva kere pikendatakse 8 meetri võrra, laeva nina kalle muudetakse 20-kraadiseks ning 1605 kW mootori asemele pannakse kaks 2200 kW mootorit. Keskossa lisatakse reostuse korgumise seadmed ja ahtrisse pukseerimisseadmed.

Pärast ümberehitust saab laev endale 1A Super jääklassi ja sobib kuni meetri paksust jääd lõhkuma. Tänu madalale, 3,8- meetrisele süvisele sobib laev hästi talvisele Pärnu lahele.

Allikas
Postitatud rubriiki Määratlemata. Talleta püsiviide. Kommenteerimine ja trackback-viidete lisamine ei ole lubatud.