VE: jääpurjetamine

Jääpurjetajad said Haapsalu Eeslahel käe valgeks
05.01.2004

Eesti jääpurjetamise hooaja avavõistlustel Haapsalus oli DN-klassis kiireim favoriit Vaiko Vooremaa, Pärnu jahtklubi esindajaist jõudsid pjedestaalile Mihkel Kosk ja Merili Randmaa.

Pikaleveninud sügisest tüdinud jääpurjetajad üritasid laupäeval Haapsalus trenni teha, kuid paraku lõppes üritus enne veel kui alata sai. Õnneks jäid jääst läbi vajunud mehed ja nende kelgud terveks, kuid pühapäevaks oli öine külm lahele paksu jääkaane kasvatanud.

Vaiko Vooremaa haaras liidrikoha

Haapsalu Eeslahe peegelsiledal jääl jagus tosinale DN-klassi ja kuuele Optimisti purjega kelgul kihutajale mõõdukat tuult kuueks võistlussõiduks.

DNide avasõidul tuiskas esimesena üle lõpujoone kodulahte hästi tundev Vaiko Vooremaa, tema kannul said kohtunikult finishilipu Eesti eelmise aasta edetabelijuht Agu Tomingas Tallinnast ja Pärnu noormees Mihkel Kosk. Esitrio selja taga lõpetasid valitsev juunioride Euroopa meister Argo Vooremaa Haapsalust, suvises purjetamises kahel olümpial seilanud Peter Sharashkin Tallinnast ja regati ainus õrnema soo esindaja Merili Randmaa.

Janno Hool üritas nüride uiskude kiuste liidrite hulgas püsida, kuid jättis enne viimast ringi sõidu pooleli. “Ei uskunud, et jää nii kõva on,” kõneles Hool juunior. “Võtsin vaid ühe uisukomplekti kaasa ja ilmselt on tänane võidusõit läinud vett vedama.”

Kerge palaviku tõttu võistlust kõrvalt vaadanud Mati Hool oli Kose avasõidu tulemuse üle rõõmus. “Andsin purjemeistri Jüri Sharashkini tehtud uue seili Mihklile katsetamiseks ja tundub, et see “mootor” veab kelku päris kiiresti edasi,” ütles vanem Hool.

Teise sõidu lõpetasid koguni kaheksa roolimeest samadel kohtadel, mille nad said esimesel katsel. Kolmandaks võistluseks tuule jõud pisut rauges ja esikoha napsas Tominga ees Vooremaade dünastia noorim võsu Argo. Kosk suutis Vaiko Vooremaad hoida kaks ringi enda selja taga, alles viimasel allatuuleotsal pääses kahekordne Vana maailma meister noorest pärnakast mööda.

Mihkel ja Argo võitlesid kolmanda koha pärast

Avavõistluse viimases faasis jätkus Vaiko Vooremaa võidukäik. Enne kuuendat sõitu oli juba selge, teise auhinna saab Tomingas, kuid juunioride võidu ja üldarvestuses kolmanda pjedestaalikoha saatuse otsustab võrdselt punkte kogunud Argo Vooremaa ja Mihkel Kose duell.

Heas füüsilises vormis 19aastane pärnakas Kosk jooksis stardijoonelt oma Michelangelo-nimelisele sõiduriistale korraliku kiirenduse ja kihutas esimesse pöördemärki napi eduga põhikonkurendi ees. Ring-ringilt suurendas Pärnu üksik-jalaväepataljonis aega teeniv Kosk edu noore Vooremaa ees ligi saja meetrini, millest piisas, et hooaja avavõistlusel kolmandaks tulla.

Argo Vooremaa pidi leppima neljanda kohaga, Sharashkin oli viies ja Merili Randmaa kuues. Meie meestest said Tõnis Vare seitsmenda ja Rando Randmaa kaheksanda koha.

“Kelk oli väga kiire, kuid tegin ise mõne sõiduapsu,” kõneles Kosk. “Arvan, et suudan järgmisel nädalal Ungaris algavatel juunioride Euroopa meistrivõistlustel medali pärast võidelda.”

18aastane Merili Randmaa oli üllatunud, et suutis kuus meest selja taha jätta. “Mati Hool tegi mu kelgule uue põiktala ja sellest oli palju kasu,” ütles Randmaa. “Olen üpris kergekaaluline, nüüd jääb loota, et EMil valitseksid nõrgad tuuled.”

Optimisti purjega noortekelkude võidusõidul kuulus kolmikvõit meie poistele. Kiireim oli Karl Hannes Tagu, teisena lõpetas Karl Robert Trink ja kolmandaks tuli Jaan Akermann.

Igal trennipäeval on kulla hind

Eile hommikul Valgerannas jääluures käinud treenerid Mati Hool ja Tõnis Vare rääkisid, et külmade ilmade püsimisel võib Pärnu lahelgi paari päeva pärast purjetada.

Sel talvel vaid ühel päeval seilanud jääpurjetajatele kulub iga sõidutund marjaks, sest hiljemalt laupäeval peavad nad oma kelgud treilerile pakkima, et kolmapäeval Ungaris Balatoni järvel algavatele noorte MMile ja EMile jõuda.

Ice Optimistidel tuleb viimast aastat noorteklassis võistleval Jaan Akermannil madjarite maal kaitsta mullust Euroopa meistritiitlit. Pärnu jahtklubi treenerite arvates võib selle aasta tegija olla hoopis Karl Hannes Tagu, kes teenis läinud aastal EMi pronksmedali.

“Meil on tagataskus mitu trumpi,” ütles Mati Hool. “Vaikse tuule ja raske rajaga on Karl Hannes ja Merka (Merili Randmaa, J. K.) ilmselt esimeste hulgas, kui puhuma hakkab, võivad suuremad poisid Jaan ja Karl Robert kastanid tulest tuua.”

–>Joel Kukk
joel.k@postimees.prn.ee

Postitatud rubriiki Määratlemata. Talleta püsiviide. Kommenteerimine ja trackback-viidete lisamine ei ole lubatud.