VE: Johanson, Aivar – Eesti Ekspressi “vapiloom”

Aivar Johansoni portreede näitus 

 

Klõpsa pildil suuremalt vaatamiseks
Mõisaproua Marika Vartla tutvustab Aivar Juhansoni šaržinäitust näitust

Mis toimub? Eesti Ekspressi kangelasšaržist Aivar Johanson ehk lihtsal John pidi seintesse puurima mitmeid tuhandeid auke, et üles riputada oma uhke umbes 800 karikatuursest portreest koosnev näitus.

Kus, millal? Rakvere linna taga Mädapea mõisas 10. jaanuaril.

Mida veel? Veebruaris saab 16 aastat tõsiloost, kui John joonistas Ekspressi tarvis oma esimese šarži. Modelli au kuulus Andrus Öövelile. Et John pole enne oma kunsti nõndaviisi ühes komplektis avalikkuse ette toonud, on kindlasti tegu ajaloolise suursündmusega. 16aastane perspektiiv Eestis ilma teinud inimestest huumori kastmes on umbe läinud naljasoont vabastav elamus.

 

 Šaržiseintelt vaatab 800 persooni
18.01.2008 00:01Inna Grünfeldt, reporter

Kommenteeri
| Loe kommentaare

UUS: Kui Mädapea mõisaproua Marika Vartla avas raamatu “1000 meistriteost Euroopa maalikunstnikelt” juhtumisi leheküljelt 977, sündis silmapilk idee. Ja Aivar Juhansoni šaržinäitus.

Saatuslikul fotol olid ruumi seinad maast laeni täidetud ühtses formaadis teostega. Midagi sellist sobiks suurepäraselt Mädapea mõisa ehk kevadel avatud Virumaa kunstimuuseumi, oli Marika Vartlal otsus sündinud.

Perenaisele meenus Aivar Juhanson – kunstnik, kel juba 15 aastat ilmub iganädalane šarž Eesti Ekspressis. Kunstimuuseumi avamisel oli seinal 20 tema tööd. Aastatega on kunstnikul kogunenud šarže pealt 800.

“Mõtlesime esialgu, et paneks veel kakskümmend tööd juurde, aga isu kasvas. Kui kuulsime, et Aivaril pole viisteist aastat ühtegi isikunäitust olnud, mõtlesime, et kakskümmend või kolmkümmend pole see, et paneks siis juba kõik, ja vaatame mis saab. Ma arvan, et ta oli seda väärt, et selline näitus teha,” rääkis Marika Vartla.

Aivar Juhansoni sõnul “viis saatus nad kunagi Marikaga kokku ja nüüd Marika võttis ühendust”. Ja idee sai teoks. Kunstnikul on küll olnud Vihula mõisas näitus paari-kolmekümnest šaržist, aga nii suur väljapanek on tõepoolest esmakordne.

Näitusel “Graafilised šaržid Eesti Ekspressis 1992-2007” on tööd paigutatud aastate kaupa ja keset iga aasta pilte seisab portreteeritute nimekiri. Kõige esimene nimi kõige esimeses nimekirjas on Andrus Öövel. Portreteeritav number kaks on olnud Lennart Meri ja kolmas Hardo Aasmäe. Mart Laar on esimese aasta number 36, Arnold Rüütel 37, Bushi ja Clintonit ühendab number 41 ning 48. on Jeesus Kristus …

“Meil on näitusel igast originaalist kaks koopiat. Võtame neile sellel kujutatud isiku autogrammi, ja siis on originaal talle Aivar Juhansoni poolt kingituseks,” rääkis Marika Vartla. Seda võimalust on portreteeritavad ka kasutanud – ning šarži autogrammiga täiendanud.

 
Postitatud rubriiki Määratlemata. Talleta püsiviide. Kommenteerimine ja trackback-viidete lisamine ei ole lubatud.