VE: Jõuluvana

Õhuturberadar registreeris jõuluvana lennu üle Tartu
26.12.2006 00:19

USA ja Kanada ühise õhuturbesüsteemi NORAD radarid fikseerisid eile öösel kell 23.10 jõuluvana ja ta põhjapõdrarakendi ülelennu Tartust.

Jouluvana.jpg:

Tärniga on märgitud kohad, kus NORADi radarid on tänavu jõuluvana kelku lendamas täheldanud. Foto: NORAD

 

 

 

Juba 23.15 tabas radar jõuluvana saani Lätimaal Valmieras, viis minutit hiljem aga Šiauliais Leedus. Kell 23 oli punasemantlimees Peterburi kohal, kell 24 Berliinis.

NORAD tegeleb jõuluvana jälgimisega 1955. aastast, mil Colorados asuv Sears Roebuck’i ostukeskus kutsus lapsi üles helistama jõuluvanale, kuid näpuvea tõttu sattus reklaami hoopis teine number — USA õhutõrje «kuuma liini» oma, teatas AFP.

Kui sajad lapsed äkitselt õhuturbekeskusse helistasid, sai valves olev komandör missiooni tähtsusest koheselt aru ning palus radari operaatoritel registreerida USA õhuruumi sattuvad lendavad päkapikud, põhjapõdrad ja kelgud.

Aastal 1958 võttis tähtsa ülesande enda kanda USA-Kanada ühine õhuturbesüsteem NORAD. Jõuluvana saani lendu on võimalik jälgida spetsiaalsel internetileheküljel.

Lehekülje andmeil kasutab NORAD maailma kõige kiirema põhjapõdrarakendi jälgimiseks lisaks maapealsetele radaritele ka satelliite ning lennukitele paigaldatud «jõuluvanakaameraid». «Üliägedad», «kõrgtehnilised» ja «ülikiired» kaamerad võimaldavad rakendi liikumisest mõnes kohas näha ka videot.

Toimetas Aivar Õepa, PM online

Postitatud rubriiki Määratlemata. Talleta püsiviide. Kommenteerimine ja trackback-viidete lisamine ei ole lubatud.