VE: Kaasik, Viktor – vandeadvokaat

Advokaat Kaasiku uus hea elu

EILNE HIILGUS: Viktor Kaasik suvel 2002 oma büroos. Taustal Epp Maria Kokamäe maal. (Vallo Kruuser)

Advokaadibüroo Kaasik & Co laguneb. Tähtadvokaadist saab kinnisvarahai.

Pärast seda, kui enamik tema firma töötajatest lõpparve võttis, müüs Viktor Kaasik (48) oma advokaadibüroo mitmesaja-ruutmeetrise kontori koos suure osaga hinnalisest maalikogust kinnisvarafirmale. Ta jätkab äri ühe truuks jäänud juristiga kümme korda väiksemal rendipinnal.
Praegu näikse Kaasik olevat pigem kinnisvaraärimees kui advokaat. Üks tema firmadest – osaühing Baltin – on viimasel ajal silma torganud megatehingutega kinnisvaraturul.
Too firma pakkus Keila-Joa valitsussuvilate erastamiskonkursil 35 miljonit krooni, aga jäi teiseks. Aprilli lõpul soetas firma 155 miljoni (!) krooni eest endise kultuuriministeeriumi kinnistu Tallinna vanalinnas.
Äriregistri väljavõtted maalivad afäärist veidra pildi, kus Kaasik on nagu Figaro – kord siin, kord seal. Aasta tagasi oli Kaasik riigi juriidiline nõustaja ning viis läbi enampakkumise, kus sama maja müüdi 80 miljoni krooniga OÜ-le Vemarro. Nüüd ostis Kaasik Vemarro koos tollele kuuluva majaga 75 miljonit krooni kallimalt selle omanikelt, kellest tuntuim on ärimees (eksadvokaat) Margus Fink.
Kaasik on kinnitanud, et teenindas välisklienti, kelle nime ta ei saa avalikustada. Kust raha tuli ehk kes on Kaasiku taga, võib ainult mõistatada. Äripäevale kinnitas Kaasik, et tema klienti huvitavad üksnes suuremad kinnistud ning lähiajal on oodata veel üht suurtehingut.

Suured majad mõjuvad nagu magnet

Kinnisvara alal on Kaasik kõva käsi juba pikemat aega. Eriline vaist tõmbas teda aga omandireformi käigus õigusjärgsete – enamasti välismaal elavate omanike esindamise juurde.
Nii esindas Kaasik näiteks Palace’i hoonet tagasi nõudnud väliseesti vanatädi, osales kuulsa Eeslitalli omanikuvahetuses ning ajas perekond Kaarmannide asju vanalinna majade tagasi nõudmisel.
Juba 1995. aastal otsis Kaasik üles Eesti Õigusjärgsete Omanike Liidu vedaja Peeter Ploompuu, kes oli eriti hea asjatundja niinimetatud saksluse küsimuses. “Kaasik tegi ettepaneku – sa tunned hästi omandireformi, oled olnud edukas, äkki paneks seljad vastamisi, ehk suudaks paremini kliente kaitsta,” jutustab Ploompuu.
Nii suunatigi paljud liidu poole pöördunud inimesed sujuvalt edasi Kaasiku büroosse ning talle tekkis kobe kliendibaas. Kaasiku tasu oli tavaliselt kümme prot senti objekti väärtusest.
Ploompuu töötas koos tippadvokaadiga kaks aastat, kuid siis hiilis hinge kahtlus. “Juriidilistes asjades oli ta hea taibuga ja lahkarvamusi polnud. Kuid hilisemad teod olid sellised, mis panid inimesed kahtlema tema siiruses. Et kas Kaasiku lubatu haakub ikka tegeliku olukorraga,” valib tasahilju kõrvale tõmbunud Ploompuu sõnu. Tema väitel kahtlustas mitu tühjade pihkudega jäänud klienti, et advokaat mängis vastaspoolega kokku.
Ent tollal oli Kaasik veel advokaadina hästi kõva tegija.

Olümpiavõitja nõustaja

Advokatuuri liikmeks sai Kaasik 1981. aastal. Tema kui advokaadi täht tõusis avalikkuse ette aga olümpiavõitja Erika Salumäe esindajana. Advokaadi ja endise trekiässa kontakt on säilinud tänaseni. Kaasik kuulub Erika Salumäe Fondi nõukogusse (mille ridades figureerib ka Edgar Savisaar).
Siseinfo põhjal oli just poliitik Salumäe mullu Kaasiku “maaletooja” Keskerakonnas, kui viimane püüdis kohalikel valimistel läbi lüüa. Erika Salumäe ise eitab seda ega taha Kaasiku teemal pikalt kõnelda. Praegu Kaasik Keskerakonna tegevuses ei osale.
1991. aastal omanimelise büroo asutanud Kaasiku renomeele lisasid kaalu äridaam Enelin Meiusi esindamine pankrotiasjas ja Estonia katastroofi kannatanute nõuete koondamine välismaa kindlustusfirmade vastu.
Moodsa Eesti suurima inimtragöödia ohvrid said kindlustusfirmalt Skuld kopsakaid hüvitisi ning advokaadid teenustasu. Kuna Kaasiku esimene võõrkeel on saksa keel, tegi sisulise töö selles juhtumis suuresti ära perfektselt inglise keelt valdav jurist Harras Lään. Enelin Meiusit esindas tegelikult Jaanus Mody. Mõlemad lahkusid Kaasiku alluvusest juba mõni aeg tagasi.
Kaasikust sai kuum nimi ning ta aitas ise sellele kaasa, võttes kõrge avaliku profiiliga juhtumeid, alates Tais tabatud narkokulleri Tiia Aroni kaitse korraldamisest ja lõpetades Eesti esimese protsessiga, kus isadus tuvastati DNA-testi abil. Kaasik esindas riiki (rahandusministeeriumi) nn 10 miljoni dollari protsessis ning NRG Energyt elektrijaamade erastamise algjärgus.

Kohtulõvi nõrkemine

Praegu kohtab Kaasikut kohtusaalis harva. Tema viimane kuulus klient oli kesklinna korteriskandaali antikangelane Elmar Sepp, kes mõisteti süüdi. Pärast ringkonnakohtust tagasi saatmist jätkub vaidlus uuesti Tallinna Linnakohtus.
Alex Lepajõe show’s esinedes möönis Kaasik, et tema nõrkus on suured majad. Muuhulgas väitis ta, et Maarjamäel kõrguva 700ruutmeetrise lossi ehitamisel lasi ta end mõjutada arhitekti soovitustest, kes olevat stalinistlikku lasteaeda meenutavat stiili peale surunud. See ei takistanud tal tellimast samalt arhitektilt uut maja Haapsesse.
Hetkel on Kaasiku Maarjamäe maja 23 miljoni (!) eest kinnisvarafirma Uus Maa kaudu müügis. Maakler Siim Mesila meelest on nii soolase hinnaga raske ostjat leida. Ühe versioonina on pakutud, et maja ostab ära mõni välismaine investor, nagu juhtus Savisaarte majaga Kivimäel, ja omanike jäljed jooksevad vette. Viimase tehingu korraldas Üllar Talviste, Kaasiku ülikoolivend ja naaber Haapses.
Süvamuusikast ja iluuisutamisest lugupidav Kaasik on kahtlemata vastuoluline persoon, kes võib üllatada ka äärmise lahkusega. Jõelähtmele kolides lubas ta toetada kohalikku lasteaeda. 42. keskkooli õpilasena juhtis ta ETV mälumängusaates oma kooli võistkonda, mis saavutas teise koha.
Kui ta aastaid hiljem kuulis, et sama mälumängu saatejuht vireleb vaesuses ja elab heidikuna, pakkus ta raha. Kui kunagine saatejuht ülemöödunud aastal suri, maksis Kaasik kinni tema matused.

Kontor tühjeneb

Viimased lahkujad Kaasiku juurafirmast olid kuu-poolteist tagasi Jaanus Tehver, tema õde Anu Tehver ning Toomas Laanemaa, kes asutasid uue advokaadibüroo. Kaasiku viimased võitluskaaslased on lapsepuhkusel viibiv vandeadvokaat Kati Raudsepp ja vandeadvokaadi abi Meelis Pirn.
Viktor Kaasiku büroos rippunud umbes 20 taiesest enamiku autor on Epp-Maria Kokamägi, kuid leidus ka Jüri Arraku ja Tiit Pääsukese töid. “Ükski pilt minu kogus ei maksa üle saja tuhande,” on Kaasik ise öelnud. Mõned pildid viis ta oma koju, kuid enamiku müüs maha koos kontoriga.
Kaasiku kinnitusel on ta kolinud väiksemale pinnale ajutiselt, kuni valmivad uued bürooruumid.
See, kus need uued ruumid asuvad, pole tema sõnul avalikkuse asi. “Te olete mitte eelhäälestatud, vaid äärmiselt negatiivselt meelestatud ja otsite ainult sellist materjali, mida kahjustavalt minu suhtes tõlgendada. Kogu lugu. Miks ma peaksin teiega vestlema?” keeldub Kaasik suhtlemast.

Postitatud rubriiki Määratlemata. Talleta püsiviide. Kommenteerimine ja trackback-viidete lisamine ei ole lubatud.