VE: Kallikorm, Arno – koorijuht ja dirigent

Arno Kallikorm, (08.12.1915 Lüganuse vald – 1992) – koorijuht ja dirigent, TPI AM esimene dirigent.

TPI laulumehed mälestasid Ida-Virust pärit koori asutajadirigenti
Tallinna tehnikaülikooli meeskoor kinnitas oma asutajadirigendi Arno Kallikormi sünnikodu seinale Lüganuse vallas mälestusplaadi.

Tallinna tehnikaülikooli akadeemiline meeskoor (TAM) saab tänavu 60aastaseks. Esimesele harjutusele koguneti 10. oktoobril 1945. aastal tolleaegses TPI Kopli peamajas. Juba 10. detsembril anti sealsamas esimene kontsert. Koori asutajadirigent oli Ida-Virumaalt pärit, toona veel konservatooriumis õppiv Arno Kallikorm (1915-1992).

Maestro Arno – nii teda kooris kutsuti – sünnikodu on Lüganuse vallas Voorepera külas. Seal möödusid tema lapsepõlv ja noorusaastad, seal astus ta muusikarajale, juhatades aastatel 1935-1939 Varja segakoori. Selle aasta 8. detsembril möödub 90 aastat Arno Kallikormi sünnist.

Aasta lõpul tähistab TAM oma 60 aasta juubelit laiaulatusliku programmiga, sealhulgas kontserdid Sillamäel, Tartus, Kuressaares ja Tallinnas.

TPI laulumehed pole unustanud oma asutajadirigenti. Tema eelseisvat sünniaastapäeva meeles pidades tegi TAM möödunud reedel teel Sillamäele, kus anti koori juubelile pühendatud esimene kontsert, peatuse Vooreperal, et koos sealse rahvaga legendaarset koorijuhti mälestada.

Laulumehed kinnitasid maestro sünnimaja seinale plaadi, millel kiri: “Selles majas sündis Arno Kallikorm – TAMi dirigent aastatel 1945-1962.” Kui plaat seinal, kõlas koori moto, milleks on Kallikormi poolt 1958. aastal viisistatud K. E. Söödi luuletus “Laul”. Selle motoga algavad kõik koori harjutused ja avalikud esinemised.

Oma sõnavõtus tõdes TAMi president Andrus Hiiepuu, et tänu Arno Kallikormi entusiasmile ja vaimusädelusele on tema loodud koorid kujunenud tublideks kontsertkoorideks. Seejuures meenutas ta maestro ütlemist: “Töö TPI meeskoori juures oli mu elutöö, hiljem teenisin leiba.” Tulemus räägib iseenda eest.

Emotsionaalne oli TAMi vilistlase Uno Säästla ülesastumine. Ta kinnitas, et Kallikormi poolt laulumeestesse süstitud ühtekuuluvustunne, eestimeelsus, sirgeseljalisus ja korporatiivne vaim on saatnud TAMi läbi aegade. Nõuka-ajal ei olnud see valitsejatele meeltmööda ja Kallikorm pidi koori 1962. aastal maha jätma.

Liigutavad olid Arno Kallikormi lese, proua Linda meenutused ja tänusõnad kokkutulnuile. Lüganuse vallavanem Indrek Saluvee ja Voorepera külavanem Karli Kivi avaldasid heameelt selle üle, et väärikat meest väärikalt meeles peetakse.

Enne lahkuminekut kõlas õhtuhämaruses TAMilt üle küla Miina Härma võimas “Meestelaul”.

ARVO LEKK,
TAMi vilistlane
Teisipäev, 8.11.2005

Postitatud rubriiki Määratlemata. Talleta püsiviide. Kommenteerimine ja trackback-viidete lisamine ei ole lubatud.