VE: kalmaar, Humboldti suurkalmaar

Humboldti suurkalmaarid on jõudnud California vetesse

26.07.2007 16:08
Postimees

California vetesse on jõudnud Humboldti suurkalmaarid Dosidicus gigas.

kalmaar.jpg: Humboldti suurkalmaar Kalifornias

Zooloogide sõnul on need peajalgsed agressiivsed mereloomad, kes on võimelise oma elupaiku ja söömisharjumusi muutma, kirjutab AP.

«California vetesse on tekkinud ohtlik röövloom, kellega tuleb nüüd nii kohalikul merefaunal kui ka kaluritel rinda pista,» ütles zooloog Louis Zeidberg.

Ta jätkas, et kui varasemal ajal leiti neid kalmaare ainult Vaikse ookeani kõige soojematest, ekvaatori lähedastest vetest, siis viimase 16 aastaga on need mereloomad oma eluareaali tunduvalt laiendanud, jõudes nüüdseks isegi Californiasse.

«Meile teadaolevatel andmetel on Humboldti suurkalmaare nähtud isegi Alaska jäistes vetes,» nentis Zeidberg.

Zooloogide sõnul nähti seda liiki kalmaare Californias esmakordselt 1997. aastal, nende kohalolu täheldati ka 1999. Kuid siis tuli vahe ja neid ei nähtud enne kui 2002. aastal.

«Alates kalmaaride ilmumisest on California vetes toimunud ökoloogilise tasakaalu muutus, kuna heigid on hakanud sealt kaduma. Põhjus võib olla sellest, et kalmaarid söövad neid rohkem ära, kui see kalaliik paljuneda jõuab,» lisas Zeidberg.

Enne 1970. aastaid olid Dosidicus gigas´e elukohtadeks põhiliselt Vaikse ookeani idaalad Peruust kuni Costa Ricani. Kuid kuna kalmaaride looduslike vaenlaste nagu tuunikala, haide ja mõõkkala populatsioon  on ülekalastamise tõttu vähenenud, siis tekkis neil peajalgsetel võimalus eluareaali laiendamiseks, tungides ka külmematesse vetesse.

Zooloogide sõnul ei ohusta Humboldti kalmaarid kohalikke mereimetajaid, sest need asuvad toitumisahelas peajalgsetest ülevalpool, kuid mitmete kalade populatsioonid võivad ohus olla.

Lisaks teevad kalmaarid muret ka kohalikele kaluritele.

«Kui kala on palju, siis ei peaks uued röövloomad meie vetes muret tekitama. Kui aga kala on vähe, siis tuleb meil kalmaaridega kalasaagi pärast võidelda,» sõnas kohalike kalurite ühenduse esindaja  Zeke Grader.

Autor: Inna-Katrin Hein

Postitatud rubriiki Määratlemata. Talleta püsiviide. Kommenteerimine ja trackback-viidete lisamine ei ole lubatud.