VE: Kiviõli Keemiatööstus

Kiviõli Keemiatööstus valmistub diislikütuse tootmisseadme käivitamiseks
MajandusKiviõli tehases kavatsetakse juba selle aasta lõpul hakata tootma põlevkivivaigust diislikütust, mida peaks pärast seda, kui uus tehas on täisvõimsuse saavutanud, jätkuma, et katta 35-40 protsenti Eesti vajadusest. Kohalik diislikütus tõotab tulla imporditavast 10-15 protsenti odavam.

Esimesed liitrid kütust toodetakse juba enne aasta lõppu

“Kõik kulgeb kalenderplaani kohaselt,” ütles OÜ Kiviõli Keemiatööstus juhatuse esimehe nõunik Nikolai Kutašov. “Praegu valmivad peamiste tehnoloogiaseadmete joonised, mille järgi valmistatakse meile Eestis seadmed. Erandiks on kaks agregaati, mis tehakse tehase tarvis Inglismaal.”

Seadmete montaaži ettevalmistavad ehitustööd algavad vanas tootmishoones kevade saabudes ja peavad olema sügiseks lõpetatud. Kiviõli Keemiatööstuse käivet 5-6 korda suurendava tootmise ettevalmistamisel tuli loobuda esialgsest tehnoloogilisest skeemist ja see ökonoomsemaks muuta.

Kutašovi sõnul peaks seade 1. septembriks valmis olema, seejärel algavad käivitus- ja häälestustööd. “Raske öelda, kui kaua need kestavad, sest sellise tootmisprotsessi enda ettevalmistus on haruldane ja maailmas esmakordne,” lisas ta. Igal juhul peaks Kiviõlis enne aasta lõppu toodetama esimesed liitrid heledat ahjukütust, mis vastab Nõukogude GOSTi diislikütuse normidele.

Kahe aasta pärast oma, imporditavast odavam eurodiislikütus

Kahe aasta pärast, aga võib-olla ka varem, antakse käiku uue tootmise teine järk, kus hakatakse valmistama juba väävlivaba diislikütust, mis vastab Euroopa normidele.

Nikolai Kutašovi sõnul on selle kütuse hind 10-15 protsenti odavam kui riiki sisse toodaval kütusel, sest just nii suur on importkütuse hinnalisa, mida Kiviõli omal ei ole.

Tehases loodetakse, et diislikütuse tootmisest saab Kiviõli Keemiatööstuse kullasoon, mis ettevõtte käivet mitmekordistab.

Kiviõli Keemiatööstuse omanik Toomas Tamm on varem korduvalt öelnud, et teadlaste prognooside kohaselt on 2010. aastaks Euroopas puudu 40 miljonit liitrit diislikütust aastas ja seepärast oli tehase ettevõtmine väga ajakohane.

TATJANA LEPPIK
Põhjarannik, laupäev, 5.1.2008

Postitatud rubriiki Määratlemata. Talleta püsiviide. Kommenteerimine ja trackback-viidete lisamine ei ole lubatud.