VE: kliimasoojenemist ei saa peatada

  Kliimasoojenemist ei saa enam peatada
18.03.2005 11:55PM Online
Kliimaeksperdid kinnitavad, et isegi siis, kui inimesed lõpetaksid koheselt süsinikdioksiidi ja teiste kasvuhoonegaaside õhkupaiskamise, ei oleks globaalset kliimasoojenemist enam võimalik peatada.

Pidevalt kerkiv maailmamere veetase tõstab paljudes maailma piirkondades tormikahjustuste ulatust ning põuaperioodid ja kuumalained muutuvad rängemateks, vahendab Reuters kahe eraldiseisva uuringu tulemustest ilmnevat hoiatust.

Colorados paikneva USA Atmosfääriuuringute Keskuse uurijate kinnitusel viitab see sünge tulevikunägemus kliimasoojenemise vastase võitluse aktiveerimise vajadusele.

«Mida pikemalt me ootame, seda ulatuslikumaks kliimamuutused tulevikus kujunevad,» toonitas ühte uuringutest juhtinud Gerald Meehl teadusajakirjas Science.

kliima.JPG:

Teadlased kinnitavad, et globaalset kliimasoojenemist ei ole enam võimalik peatada. Kõige mustema stsenaariumi kohaselt jääb järgmise 100 aasta jooksul muuhulgas veel alla suur osa Bangladeshist, Floridast ning Manhattanist.
Foto: Reuters

Meehli töögrupp leidis ülikeerukate arvutisimulatsioonide teel, et isegi kasvuhoonegaaside õhkupaiskamise kohene lõpetamine põhjustaks globaalsete temperatuuride tõusu veel 0,5 kraadi võrra.

Ekspertide kinnitusel on maailmamere tase viimase sajandi jooksul tõusnud umbes kümme sentimeetrit ning võib järgmise saja aasta vältel tõusta veel sama palju isegi siis, kui kasvuhoonegaaside emissiooni suudetakse väga kiiresti vähendada.

Kõige mustema stsenaariumi kohaselt võib veetase järgmise saja aasta jooksul isegi jääkatete sulamist arvestamata tõusta koguni meetri võrra.

Gröönimaa jääkihi täielik sulamine tõstaks aga veetaset ühtekokku umbes 7,5 meetri võrra, kinnitavad uurijad.

Antarktika lääneosa jääkatte sulamine kergitaks maailmamere taset peaaegu viis meetrit, mis tähendaks muuhulgas suure osa Bangladeshi, Florida ning Manhattani vee alla jäämist.

Teises ajakirjas Science avaldatud uuringus kasutas Tim Wigley USA Atmosfääriuuringute Keskusest sarnaste prognooside tegemiseks märgatavalt lihtsamat kliimamudelit.

Wigley leidis samuti, et kasvuhoonegaaside emissioone ei ole ilmselt võimalik nii palju vähendada, et see edasist veetasemete tõusu peataks.

Ta arvutas välja, et isegi kui kasvuhoonegaaside atmosfääri paiskamine koheselt lõpetada, tõuseks maailmamere tase ikkagi sajandi jooksul veel umbes kümme sentimeetrit.

Postitatud rubriiki Määratlemata. Talleta püsiviide. Kommenteerimine ja trackback-viidete lisamine ei ole lubatud.