VE: Koizumi, Junichiro – Jaapani peaminister

Koizumi palus Jaapani mineviku pärast andeks
(09:12 22.04.2005)

Uudise pilt

JAKARTA, 22. aprill (Reuters-EPLO) – Jaapani peaminister Junichiro Koizumi palus reedel andeks „suure kahju ja kannatuste” eest, mida Jaapan II maailmasõja ajal põhjustas, ilmselt püüdis ta nii parandada suhteid Hiinaga.

Koizumi palus vabandust Jakartas 100 Aasia ja Aafrika riigi, sealhulgas Hiina presidendi Hu Jintao ees rahvusvahelisel tippkohtumisel peetud kõnes. Ilmselt peaks ta lähipäevadel Huga kohtuma.

Jaapani välisminister sõnas, et suhete parandamise kõnelused Hiinaga toimuvad ilmselt reedel, kuid Jaapani valitsusallikas leidis, et see on ebatõenäoline. Ametnikud püüavad korraldada kohtumise laupäeval või hiljem, ütles allikas.

„Minevikus põhjustas Jaapan oma koloniaalvõimu ja agressiooniga suurt kahju ja kannatusi paljude riikide inimestele, eriti aga Aasia riikides,” ütles Koizumi Aasia-Aafrika tippkohtumise avamisel.

„Jaapan tunnistab neid ajaloolisi fakte alandlikkusega,” ütles ta, lisades, et jaapanlased peavad meeles sügavat kahetsust ja südamlikku vabandust. 

Hiina ja Jaapani suhted on praegu halvimad pärast seda, kui nad 1972. aastal suhted normaliseerisid. Hiinas on viimasel kolme nädalavahetusel tuhanded inimesed protesteerinud Jaapani ajalooõpikute vastu, mis nende hinnangul peseb puhtaks riigi sõja-aja ajaloo ning on Tokyo kampaaniaks alalise koha saamiseks ÜRO julgeolekunõukogus.

Eesti Päevaleht Online

xxx

Jaapan võib Moskvasse minemata jätta

11:56 07.03.2005

Uudise pilt
Foto: Reuters

TOKYO, 7. märts (EPLO) – Jaapani valitsus võib jätta minemata 9. mail Moskvasse II maailmasõja lõpust 60 aasta möödumist tähistama.

Jaapani valitsus pole veel teatanud Venemaale, kas osaleb pidustustel või mitte. Venemaa president Vladimir Putin peaks sel aastal külastama Jaapanit, et arutada kahe riigi vahelist territoriaalvaidlust Kuriili saarte osas, kuid see visiit pole veel paika pandud.

Praeguses olukorras viiks Jaapani osalemine 9. mai tseremoonial kriitikani kodumaal, kirjutas ajaleht Yomiuri Shimbun.

Jaapani peaminister Junichiro Koizumi sai kutse tulla 9. mail Moskvasse novembris.

Eesti Päevaleht Online
Postitatud rubriiki Määratlemata. Talleta püsiviide. Kommenteerimine ja trackback-viidete lisamine ei ole lubatud.