VE: Konjuktuuriinstituut

Tarbijate ootused tõid hinnatõusu
05.07.2004 15:59Erkki Erilaid, toimetaja

Konjunktuuriinstituudi (EKI) hinnangul kasutasid kaupmehed Euroopa Liiduga liitumise eel kasvanud tarbijate hinnatõusuootusi kurjasti ära, mistõttu muutus Eesti uutest euroriikidest üheks kallimaks.

Tallinnas maksab näiteks broilerikilo kolmandiku võrra enam kui Riias. Varssaviga on aga linnuliha hinnavahe juba enam kui kahekordne.

Ka suhkur on pärast 1. mail toimunud ELi laienemist Eestis üks kallemaid Euroopas.

EKI direktori Marje Josingu sõnul võimaldab kaupmeestel Eestis lõunanaabritest kallimalt kaupu müüa tarbijate inflatsiooniootused.

«Kui eeldatakse, et hinnad tulevikus tõusevad, siis kaupmehed ka hindu tõstavad,» ütles Josing.

Josingu sõnul on Eesti muutunud väga kalliks riigiks. «Meil toimetavad jaekaubanduses enamikel juhtudel Põhjamaade investorid, ning nemad pole huvitatud, et Eestist kujuneks madalate hindadega turg,» ütles Josing.

«Soome firmad kaitsevad näiteks siinse kõrge hinnatasemega ka oma koduturgu Soomes, et sealsed kliendid ei tuleks Eestist massiliselt odavaimaid kaupu ostma,» lisas ta.

Majandusminister Meelis Atoneni sõnul on Eestis kõrgemad hinnad, sest meil on väike turg ning suuremad kaubakogused või Ida-Euroopa odavad kaubandusketid ei jõua seetõttu siinsele turule.

Marje Josingu sõnul tulenesid tarbijate kõrgendatud hinnatõusu ootused osaliselt nende informeerimatusest. «Riigil oleks tulnud enam inimesi võimalikest hinnaohtudest teavitada,» märkis Josing. «Tarbijate ebakindlust suurendas negatiivne infovoog läbi meedia.»

Postitatud rubriiki Määratlemata. Talleta püsiviide. Kommenteerimine ja trackback-viidete lisamine ei ole lubatud.