VE: Kullamaa, Johannes – puhkpillimees ja dirigent

Vaivara kultuurielu alustala Johannes KULLAMAA sündis 07.07.1905 Vaivaras. Kolmeteistaastasena alustas ta muusikaõpinguid Vaivara kihelkonnakoolis klarneti ja korneti erialal ja tema juhendajaks-õpetajaks oli tolleaegne Vaivara puhkpilliorkestri juht J. Kraavik. 1920.a-l sai  Kullamaast Vaivara karskusseltsi “Külvaja” puhkpilliorkestri liige, algul teise, hiljem esimese korneti mängijana. Kui 1922.a-l sai orkestri juhiks palgaline dirigent, endine sõjaväeorkestri juht A.Veske, siis avanes J. Kullamaal võimalus õppida trompetit ja õpihimuline poiss võttis A.Veske juures ka lisatunde.1926.a-l kutsuti J.Kullamaa sõjaväkke sundaega teenima. Pärast noorsõduri kursuse lõpetamist sai temast Rakvere garnisoni puhkpilliorkestri esimese trompeti mängija. Pärast sõjaväeteenistust tuli J. Kullamaa tagasi Vaivarasse ja sidus end puhkpilliorkestritega – temast sai
orkestri juht kolmekümneks aastaks. Tema ajal osales puhkpilliorkester Vaivara II ja III laulupäeval Perjatsi mererannas, puhkpilliorkestri 50. aastapäeva kontsertidel 1934.a-l, Tallinnas XI laulupeol 1939.a-l, Tartus V ülemaalisel meeste laulupäeval 1939.a-l , Utria mälestussamba avamisel, Kadrina II ja Vaivara IV laulupäeval 1942.a-l.

Orkestritöö kõrval osales J. Kullamaa 1930-1935.a-il Vaivara Väikese Sümfooniaorkestri töös, mängides kontrabassi, laulis kohalikus segakooris ja mängis kaasa näitemängudes.

Pärast II maailmasõda, 1946.a-l kutsuti J.Kullamaa Vaivara naiskoori dirigendiks ja sel kohal oli ta ligi veerand sajandit ja neli aastat juhtis ka kohalikku segakoori. Vabal ajal mängis trompetit Sillamäe kinoteatri ja kultuurimaja estraadiorkestris.

J.Kullamaa on osalenud väga paljudel laulupidudel ja laulupäevadel küll dirigendi, küll esineja rollis ja aidanud kaasa nii nõu kui jõuga suurürituste korraldamisel ja läbiviimisel.

Teeneka kultuuritegelase, Vaivara kultuurielu ühe alustala Johannes Kullamaa maine teekond lõppes 02.11.1983.a-l .

Artikli koostamisel on kasutatud Vaivara puhkpilliorkestri, segakoori ja sümfooniaorkestri kroonikaid, mille on kirjutanud J.Kullamaa ise.

Arthur Ruusmaa.

Postitatud rubriiki Määratlemata. Talleta püsiviide. Kommenteerimine ja trackback-viidete lisamine ei ole lubatud.