VE: Kultuuripidur – kultuuriauhind-preemia

Kultuuripiduri auhind läks Reformierakonnale
19.12.2003 00:01Neeme Korv, PM kultuuritoimetuse juhataja 

Tuhandete hääletajatega internetifoorum valis Eesti tänavuseks Kultuuripiduriks Reformierakonna. TV 3 otsesaates «Koosolek» võttis eile õhtul tiitli vastu üks erakonna juhtpoliitikuid Rein Lang.

Kultuurikriitik Andres Keili algatatud internetikonkursil võis Kultuuripiduriks saada organisatsioon või üksikisik, kes aasta jooksul Eesti kultuurielu kõige rohkem pärssinud.

Lisaks Reformierakonnale olid kandidaatide seas ka Margus Allikmaa ja Signe Kivi, samuti Viktor Kaasik, Edgar Savisaar, Anu Saagim, Keskerakond, Res Publica, ajakiri Kultuur & Elu, Eesti riik, politsei ning mitmeid kultuuriinimesi, teiste seas ka Andres Keil ise.

Keil ei soostunud nimetama kandidaatide paremusjärjestust, ent tema kinnitusel oli Reformierakonna ülekaal ligi 10 000 hääletaja arvates kindel. «Võitja selgus lihthäälteenamusega, kus Reformierakond edestas järgmist kandidaati tsirka 50-protsendilise häälteenamusega,» märkis Keil, kes ise hääletuses ei osalenud.

Keili sõnul heitsid vastajad Reformierakonnale ette kultuuri pidevat ahistamist. Reformierakonna käes on 1999. aastast kultuuriministri portfell, läbi kolme valitsuse on ministritoolil istunud Signe Kivi, Margus Allikmaa ja Urmas Paet.

Debatti ei tule

Rein Lang pidas Postimehe usutluses ettevõtmist vaid räpaseks päevapoliitiliseks trikiks.

«Kui Eesti poliitiline võitlus käib niisugusel tasemel, siis on see äärmiselt kahetsusväärne ja madal – eks igaüks tee sellest omad järeldused,» ütles Lang, kelle andmetel on ka ettevõtmise algataja seotud poliitiliste jõududega.

Keil märkis siiski, et kui tema kuuluks Reformierakonna juhtkonda, algataks ta parteis mingi sissevaatava arutelu. «Aga mul pole aimugi, kas see neid ka huvitab või mitte,» nentis ta.

Langi väitel pole erakonnal põhjust midagi ette võtta: «No mida siis? Et peaksime hakkama rääkima, et meil on tohutud kultuuripidurid nagu Andrus Ansip ja Kaljo Kiisk?»

Samas kinnitas Lang, et Kultuuripidurile auhinnaks antava loomingu võtab erakond vastu. «Kui antakse toredaid maale ja raamatuid, siis loomulikult. Iseasi on see, et nende kunstiväärtus, mis pidurile antakse, on tõenäoliselt niisugune, mis kõlbab prügikasti,» märkis ta.

Väärikad auhinnad

Kultuuripidurile annetasid auhinnaks oma loomingut kümned Eesti loovisikud, teiste seas Doris Kareva, Rein Veidemann, Ingo Normet, Mihkel Mutt, Karl Martin Sinijärv, Kivisildnik, Francois Serpent, Tarmo Teder, Jaan Elken ja paljud teised.

Aasta Kultuuripiduri foorumi käivitas Keili Postimehe kultuuriveergudel ilmunud artikkel, mille põhjustas Keili sõnul kultuuri olukord Eestis, ent mille otseseks ajendiks oli Tallinna raamatukaupluse Rahva Raamat osalise väljatõstmise ümber puhkenud avalik debatt.

Kultuuripiduri auhinnast võiks Keili hinnangul saada iga-aastane traditsioon.

Piduri valimist võiks tema sõnul edaspidi hakata korraldama kas kultuuriministeerium või eraldi selleks moodustatud paljude osapooltega nõukoda.

Postitatud rubriiki Määratlemata. Talleta püsiviide. Kommenteerimine ja trackback-viidete lisamine ei ole lubatud.