VE: Kutashov, Nikolai – teadlane ja majandustegelane

Nikolai_Kutashov_1.jpg: Foto: Peeter Lilleväli

Nikolai Kutashov (19.12.1950, Venemaa)

Foto: Peeter Lilleväli

Endine Põlevkiviinstituudi vanemteadur ja RAS Kiviter peadirektor.

1991 augustiputši järel lõpetas aktiivse tegevuse interliikumises.

Teadusdoktori kraadiga pikaajalist planeerimist ja meeskonna koostamist ning selle töö juhtimist täiuslikult valdav majandusjuht.

Viis erastatud Nitrofert AS-i  tööstusettevõtete TOP-10esse.

Oli sunnitud ASist Nitrofert lahkuma mitmete suurinvesteeringute mittelaekumiste pärast. Tegutseb väike-ettevõtjana ja konsultandina.

Riigikogu valimistel 2007 kandideeris Eestimaa Rahvaliidu nimekirjas. 

Avo Blankin

 

xxx

Endine inter sai valitsuselt kodakondsuse

ENNO TAMMER

Valitsus andis majandusministeeriumi ettepanekul eriliste teenete eest Eesti Vabariigi kodakondsuse Interrindega seotud Eesti iseseisvuse endisele vastasele, praegusele AS Nitroferdi direktorile Nikolai Kutashovile.

Kutashovile taotles eriliste teenete eest kodakondsuse andmist majandusministeerium, kuid «Postimehe» andmeil oli veel esmaspäeva õhtul selge, et Kutashovile kodakondsuse andmist ei ole valitsuse istungi päevakorras.

Vajaliku dokumentatsiooni valmistas ette siseministeerium ning «Postimehe» andmeil lükati alles eile hommikul siseminister Märt Raski algatusel kodakondsuse andmine päevakorda.

«On kasulik, et suurettevõtte juht pole Küprose ega mõne teise riigi, vaid Eesti kodanik,» tutvustas peaminister Tiit Vähi eilsel pressikonverentsil majandusministeeriumi taotlust.

Murmanski oblastis Poljarnõis sündinud Kutashov, keda töö tõi Kohtla-Järvele Põlevkivikeemia Instituuti, sai tuntumaks 1989. aasta lõpul, kui alustas Eesti iseseisvuse vastu suunatud poliitilist tegevust.

1990. aasta märtsist oli Kutashov Töökollektiivide Ühendnõukogu Kohtla-Järve linnanõukogu esimees ja ka ühendnõukogu presiidiumi liige.

Dvigateli peadirektori Vladimir Jarovoi juhtimisel tegutsenud Töökollektiivide Ühendnõukogu moodustas teovõimsama osa Interrindest. Koos direktorite Jarovoi ja Igor Shepelevitsiga osales ka Kutashov Eesti- vastastel kihutuskoosolekutel.

Eriliste teenete eest Eesti Vabariigi kodanikuks saanud Kutashov kuulus ka Eesti NSVs loodud nõukogude võimu ja kodanike õiguste kaitse komitee aktiivsemate liikmete hulka.

Aastatel 1989-91 NSV Liidu rahvasaadikuna oli Kutashov selgelt suurriiklike ambitsioonidega saadikurühma Sojuz liige.

«Postimehe» andmeil eesti keele oskus ei ole Kutashovi tugevamaid oskusi.

«Mis puutub veel Kutashovi, siis oli tal valed poliitilised arusaamad ilmselt mõned aastad tagasi, kuid praegu on ta suurettevõtte juht ja toonud Eestile miljoneid ja miljoneid kroone riigikassasse,» tõdes Vähi eile ajakirjandusele.

Kiviteri baasil moodustatud mineraalväetisi tootev AS Nitrofert kuulub 100-protsendiliselt Gazpromile.

Allikas: http://luup.postimees.ee:8080/leht/96/09/04/uudis.htm

 

Postitatud rubriiki Virumaa Entsüklopeedia. Talleta püsiviide. Kommenteerimine ja trackback-viidete lisamine ei ole lubatud.