VE: Laiuse lumelahing

 
Laiuse linnuse varemed
Foto: PM

Laiusel tuleb 500 osavõtjaga lumelahing 04.02.2005 15:39PM Online

Järgmisel laupäeval korraldatakse Jõgeva lähedal Laiusel lumelahing, millest võtab korraldajate hinnangul osa ligi 500 tudengit ja koolinoort. Üritus meenutab Põhjasõja-aegset lumelahingut, mille Rootsi sõdurid igavusest maha pidasid.

Laupäevasel üritusel jagunevad kohaletulnud selle kindluse kaitsjateks ja ründajateks, mispeale selgitatakse lumepallide abil, kumb pool tugevam on.

Tänavu on tegu juba kolmanda Laiuse Kuningliku Lumelahingu nime kandva üritusega viimastel aastatel, kuigi tegelikult ulatuvad ürituse juured juba 18. sajandi algusesse.

«Üritus sammub Rootsi kuninga Karl XII sisse seatud jälgedes, aidates meenutada aega, mil kogu Rootsi impeeriumit juhiti Eestimaalt Laiuselt,» rääkis ürituse peakorraldaja Tanel Kutti Tartu Ülikooli Ajaloo osakonna üliõpilaskogust.

Ajalooallikad jutustavad nimelt, et Rootsi kuningas Karl XII talvitus Põhjasõja ajal peale kuulsat Narva lahingut kogu oma sõjaväega Laiusel.

Pikapeale läks sõduritel elu igavaks ning et neile tegevust anda ja sõjaoskustel mitte kaduda lasta, otsustas kuningas Karl 1701. aasta talvel korraldada oma sõduritele sarnase lumekindluse vallutamismängu.

Tollases ettevõtmises olla kasutatud ka pappkuule ja olnud erinevatel andmetel isegi üks kuni kolm hukkunut, kuid tänapäevane mäng loomulikult sinnamaale ei lähe.

Eelmiste aastate kogemustest tulenevalt võib uskuda, et ka sel aastal pole tarvis esmaabi anda. «Eestlased paistavad olevat viisakad sõdijad,» kommenteeris Kutti.

«Soovime näidata selle üritusega kooliõpilastele ja kõigile ajaloosõpradele, kui põnev ja käegakatsutav ajalugu tegelikult olla saab,» selgitas Kutti.

Siiski ei piirdu üritus ajaloolise meelelahutusega: peale lahingut saab kuulata ajalooseminari Laiuse ja sõjandusega seonduvatel teemadel, rääkima on lubanud tulla TÜ emeriitprofessor Helmut Piirimäe.

Seekord on kaasatud üritusse ka mitmeid uusi atraktsioone. Nii on oodata, et sinna ilmub kohale Peeter Suure eliitväeosa Preobraþenski polgu nimeline rühmitus Narvast.

Sõdima on lubanud tulla ka tavaliselt keskaegseid võitlusi simuleerivad larparid (LARP- live action role play e. rollimäng).

Ettevõtmine on kõigile tasuta, samuti on võimalik saada kohapeal süüa ja juua ning vajadusel öömaja.

Ürituse kohta saab operatiivset infot Ajalooportaalist aadressil www.hot.ee/ajalugu , kus on ühtlasi võimalik lahingule registreeruda.

Postitatud rubriiki Määratlemata. Talleta püsiviide. Kommenteerimine ja trackback-viidete lisamine ei ole lubatud.