VE: Lasnamäe

(30.09.2003)

Lasnamäe – suuruselt teine Eesti linn

Uudise pilt
Foto: Marko Mumm

Täna on traditsioonilise Eesti Päevaleht Tallinna asemel Lasnamäe linnajaole pühendatud erinumber.

Miks me selliseid erinumbreid teeme? Aga sellepärast, et iga linnaosa on ühest küljest täis huvitavaid sündmusi, kurioosumeid ajaloost, linnalegende ja kohalikke uudiseid, mis ei pääse iialgi ühtegi ajalehte ega raamatusse. Ei ole nad selleks piisavalt maailma muutva kaaluga või puudutavad nad liiga väikest inimeste gruppi – kõigest ühe linnaosa või asumi elanikke.

Igas linnajaos elab sisserändajaid – uuselanikke, kes ei tea oma koduasumi kohta mitte midagi. Linnaosa piirdub paljude elanike jaoks vaid koduteel bussi- või autoaknast nähtuga, lisaks oma trepikoda ja majaesine. Rääkimata veel mujal elavatest linlastest. Sellise ebavõrdsuse loodame erinumbritega likvideerida.

Esimese erinumbri kangelaseks valisime ilma konkreetse põhjuseta Lasnamäe.

Ja nagu oligi oodata, selgus lehte ette valmistades, et esmapilgul hirmutavaid paneelmaju täis tuubitud ja üldiselt kehva mainega linnaosa on hoopis midagi muud, kui lapsepõlvest sisse harjunud eelarvamus loota lubas.
Kes (peale põliste lasnamäelaste) oleks võinud arvata, et just seal sündis nii Eesti jalgpall kui ka – küll mitu tuhat aastat varem – põllumajandus?

Eesti Päevaleht Tallinn avaldab edaspidi igal kuul mahukaid, ühele linnaosale, asumile või vallale pühendatud erinumbreid. Järgmine on pühendatud Piritale ja ilmub oktoobris. Siit palve kõigile Pirita elanikele ja asumi fännidele – kui teate linnajao kohta midagi erilist, siis jagage seda teistelegi. Kui tegelete ainulaadse hobiga, kui teie aias kasvab mõni seninägematu taim, kui tahate vastu vaielda linnaosa üleskirjutatud ajaloole – võtke julgelt toimetusega ühendust.

Allikas

xxx

LASNAMÄGI: Tähtsamad paigad ja vaatamisväärsused
Lasnamäe huviväärsused

JÜRIÖÖ PARK

Jüriöö park on rajatud 1998. aastal, märkimaks 1343. aastal alanud Jüriöö ülestõusu 14. mai lahingupaika. Eestlaste verise vabadusvõitluse väljale on istutatud tammed, lahingukohta tähistab maasse torgatud hiigelmõõk.
Teises maailmasõjas võidelnud eestlaste mälestuseks seisab pargis graniidist sõjamees. Praeguse pargi kohale plaaniti 1935. aastal rajada Suur-Sõjamäe hiis, millest pidi saama suurim iseseisvuse monument Eestimaal.
tuntumad lõbustuskohad

Jüriöö pargist üle tänava, Peterburi tee 48 asub 1992. aastal rajatud Susi hotell, ühes 1994. aastal rajatud populaarse Rohelise Ämbliku lokaaliga, kus võib nautida varieteetantsu. Lasnamäe populaarsed kogunemiskohad on ka Uuslinna 9 asuv ööklubi Klondaik ja Mustakivi keskuses Mahtra 1 asuv klubi Gorodok.

TULETORNID

Majakad juhatavad laevu Aegna ja Naissaare vahelt Tallinna reidile. Liitsihi alumine tuletorn asub Lasnamäe 23a, see on kasutusel aasta ringi ja ööpäev läbi. Torn sai valmis 1806 aastal, see on muinsuskaitse all. Liitsihi ülemine tuletorn asub Pae tänav 16, see valmis 1835. aastal.

MUINSUSVÄÄRTUSED

Lasnamäel on muinsuskaitse all kaks objekti: staabihoone Novõi Gorodok Lasnamäe 48a pärineb 18. sajandi lõpust. Tegu on mõisamaja meenutava kahekorruselise hoonega, mille esimesel korrusel on väärtuslikud võlvid ja teisel laudvooder. Hoone seisab praegu tühjana.

Teine mälestis on Lasnamäe 23a asuv tuletorn, ehitis on väärtuslik kui 19. sajandi majakas.

TURUD

Moodne turgude kompleks Pae 76, 78 ja 80, kus koos kolm siseturgu. Turukompleks Priisle keskuse juures Linnamäe tee 57, 61 – õueturg, kus müüakse nii söögikraami kui ka tööstuskaupa. Mustakivi turg aadressil Mahtra 5 on vanamoodsam.

MUUSEUM

Lasnamäe ja kesklinna piirile Weizenbergi 34/ Valge 1 kerkib uus Eesti Kunstimuuseum. AS Merko Ehitus ehitab muuseumi AS Nord Projekti tööjooniste järgi 518,9 miljoni krooni eest valmis aastaks 2005. Eesti Kunstimuuseumi uus hoone ehitatakse Soome arhitekti Pekka Vapaavuori projekti “Circulos” järgi.

PAEKIVI

Lasnamäe sümbol on paekivi, eriline vaatamisväärsus on Väo paekivikarjäär.

LAAGNA TEE

Laagna tee ehk Lasnamäe kanal, Tallinna esimene kahetasandiline tee – üle sõidutee läheb üheksa silda. Tee raiumist paekivi sisse alustati 1985. aastal Smuuli ja Varraku tänavate vahel. Esimene asfaltkattega teelõik avati 1987. aastal. Viimane teelõik – Mustakivi teest Mahtra tänavani valmis aastal 1996.

PIRITA JÕE ÜRGORG

Lasnamäe piiridesse jääb suur osa Pirita jõge. Käänulise jõe ääres ei ole ametlikke suplemis- ega kalastamiskohti.

IRU LINNAMÄGI

Iru linnamägi asub Pirita jõekäärus. 7.–5. saj e. m. a. pronksiaja lõpus ja rauaaja alguses oli seal kindlustatud asula ja 6.–11. saj Linnapära linnus. Linnus hävis kolm korda tules, lõpuks see hüljati ja rajati uus linnus Toompeale. Iru ümbruses on palju muistiseid: kivikalmeid, mitu muistse asula aset, kultusekive ja hiiepaik. “Kalevipojast” Iru ämmana tuntuks saanud rändrahn lõhuti 19. sajandil.

DVIGATELI TÖÖSTUSPARK

Dvigateli tööstuspark alustas tegevust 1899. aastal. Vene tsaar Nikolai II soovil pidi Lasnamäe küngastele kerkima kogu Venemaad varustav vagunitehas. 1901. aastal töötas tehases umbes 2900 töölist. Dvigateli õitseng jäi aastatesse 1910–1923, esimesena Eestis hakati tehases 1922. aastal ehitama lennukeid. Hiljem muutus Dvigatel sõjatehaseks ja valmistas seadmeid Venemaa aatomitööstusele.
52 hektari suurusel tööstuspargi territooriumil on uisutajatele avatud Jeti jäähall – kaks täismõõdus jäähokiväljakut ja väljak iluuisutajatele.

ARHITEKTUUR

Lasnamäel ringi sõites näeb nõukogudeaegse arhitektuuri arengut. Alustada tuleb Sikupilli kandist, kus 1960. aastate alguses katsetati elamuid, ja liikuda siis edasi linnaosa südamesse.

UUS KERGEJÕUSTIKUHALL

Punane 45 valmib sel aastal võimas kergejõustikuhall. Spordihallis on võimalik hüpata kõrgust, kaugust ja teivast, tõugata kuuli ja heita ketast ning joosta. Halli tuleb kaljuronimissein ning aeroobika- ja jõusaal. Spordihalli ehituse peatöövõtja on Eesti Ehitus, töö maksab 76 miljonit krooni.

MÄGIMÄNNI KAITSEKULTUUR

Haruldaste puude kaitseala asub Narva maantee ääres Kose tee ristumiskohas, algselt oli see kuue hektari suurune.

Praegu on puukaitseala umbes 0,5 hektarit, see jaotub kolmeks puuderühmaks. Kaitsealuses kohas kasvavad hariliku männi ja konksmänni vormid, suuremate puude kõrgus on ligi 14 meetrit. Alusmetsas kasvab toomingas, vaher, jalakas, magesõstar, õunapuu, vaarikas, kirss, raagremmelg, kibuvits jm.

Looduskaitsealused paigad

MUSTAKIVI RAHN

Lasnamäe IV mikrorajoon, Mahtra tee 12 elamust poolesaja meetri kaugusel jäätmaal. Järskude külgede ja katusetaolise ülaosaga viiburgiitrahn – pikkus 3,8 m, laius 2,4 m, kõrgus 2,4 m. Paikneb loopealsel Mustakivi talu juures, mille järgi sai nime.

IRU JÕEKIVI

Pirita jões Iru linnamäest kagu poole. Järskude külgede ja katusetaolise laega gneissgraniitrahn – pikkus 6 meetrit, laius 3,6 meetrit, kõrgus 3,7 meetrit.

IRU KUUSKIVI

Iru internaatkodu teekäänust paarkümmend meetrit lõunasse, Lasnamäe V mikrorajooni viiva jalgtee kõrval.
Kõva tellisevärvi katusekujulise laega rabakivi, mis on lõhutud kuueks tükiks (vähemalt kaks ära veetud). Pikkus 6,3 meetrit, laius 5 meetrit, kõrgus 1,9 meetrit. Lähedal elavate laste mängupaik.

MAASEPA KIVI

Lasnamäe V mikrorajoon, Priisle tee kõrval endise Maasepa talu maal. Ebakorrapärase kujuga viiburgiitrahn – pikkus 6 meetrit, laius 4 meetrit, kõrgus 2 meetrit.

HUNDIKURISTIKU JUGA

Kuristiku tänava ja Hundikuristiku oja ristumiskohast umbes 100 meetrit idas. Hundikuristiku oja looduslik algus oli Tondirabas, mis praegu on suures osas inimtegevuse tõttu hävinud. Nüüd algab oja elamumassiivi kõrvalt. Lasnamäe tänava silla juures on kaks astangut – 1,1 ja 0,5 meetrit.

HUNDIKURISTIKU PALJAND

Kadrioru pargi kirdenurk, umbes 100 meetrit Kuristiku tänava ja Hundikuristiku oja ristumiskohast idas.

LASNAMÄE PALJAND

Laagna tee süvendi idasein vanast paemurrust all-linna poole. Üle 300 meetri pikk aluspõhja paljand kogupikkusega 11 meetrit, alates Kunda lademest kuni Uhaku lademeni. Lasnamäe lademe stratotüüp.

LASNAMÄE VANA PAEMURRU PALJAND

Vana paemurd Kadrioru pargist lõuna pool, kus on näha Uh
aku lademesse kuuluvad Väo kihistu ülemised ja Kõrgekalda kihistu alumised kihid.

MÄEKALDA PALJAND

Lasnamäe paekallas Kadrioru pargist lõuna pool, Mäekalda tänava
ja Laagna tee liitumise ja tee paekaldasse lõikumise kohal. Ulatuslik
ordoviitsiumi kihtide paljand.

SUHKRUMÄE PALJAND

Lasnamäe paeplatoo loodeserval, lauluväljaku ülemistest peaväravatest 700 meetrit ja vanalt Narva maanteelt 600 meetrit Mäe tänavat mööda Põhja suunas, tänava lõikumise kohal astanguna. (Ei ole kaitse all.)

Veel kaitse all:
• Nokakivi rändrahnude rühm
• Mägimänni katsekultuur

Lasnamäel
• Ussimäe kivid
• Meteoriidi jälg Tondirabas

Koolid

Üldhariduskoolid ja lasteaed-algkoolid

• Erakommertsgümnaasium, vene õppekeel, Kivimurru 13a
• Lasnamäe Gümnaasium, vene õppekeel, Pae 59
• Lasnamäe Lasteaed-Algkool, eesti õppekeel, Paekaare 38
• Lasnamäe Vene Gümnaasium, vene õppekeel, Koorti 23
• Lasnamäe Üldgümnaasium, eesti õppekeel, Läänemere tee 31
• Katleri Põhikool, eesti õppekeel, Katleri 2a
• Kuristiku Gümnaasium, eesti õppekeel, Kärberi 9
• Laagna Gümnaasium, eesti õppekeel, Vikerlase 16
• Laagna Lasteaed-Algkool, eesti õppekeel, Pinna 15
• Linnamäe Vene Lütseum, vene õppekeel, Linnamäe 10
• Läänemere Gümnaasium, vene õppekeel, Vormsi 3
• Mahtra Gümnaasium, vene õppekeel, Mahtra 60
• Pae Gümnaasium, vene õppekeel, Pae 5
• Paekaare Gümnaasium, vene õppekeel, Punane 17
• Paekaare Lasteaed-Algkool, vene õppekeel, Paekaare 76
• Sikupilli Keskkool, eesti õppekeel, Kivimurru 9
• Tondiraba Keskkool, eesti õppekeel, Punane 69
• Tallinna Vaba Waldorfkool, eesti õppekeel, Pallasti 39
• Ümera Põhikool, vene õppekeel, Ümera 46
• Vilisuu Erapõhikool, vene õppekeel, Vilisuu 7

Kutsekoolid

• Tallinna Teeninduskool, Majaka 2
• Tallinna Sidekool, Raadiku 10
• Lasnamäe Mehaanikakool, Uuslinna 10

Kõrgkoolid

• Eesti Mereakadeemia, Mustakivi 25
• Sotsiaal-humanitaarinstituut, Suur-Sõjamäe 8
• Eesti-Ameerika Ärikolledþ, Punane tänav 29

Allikas
Postitatud rubriiki Määratlemata. Talleta püsiviide. Kommenteerimine ja trackback-viidete lisamine ei ole lubatud.