VE: Lee, Abel – kunstnik

Kunstnik Abel Kimberg-Lee sündis 03.10.1918.a. Ingerimaal Kubanitsa vallas. Noorpõlv möödus Kohtlas Servaääre külas Kämmalkopli talus Käbinate põlisperes. Alghariduse sai ta Kohtla 6.-klassilises algkoolis. Edasine koolitee viis Jõhvi Gümnaasiumi, kus tuli ilmskiks tema suur kunstianne. Õpetajate soovitusel läks ta 1938.aastal edasi õppima Tallinna Kõrgema Kunstikooli graafikaosakonda Günther Reindorffi klassi.

Saksa okupatsiooni ajal aitas paljudel põgeneda Soome. Oli ka lõpuks ise sunnitud Eestist lahkuma – 1943.a. läks Soome. Edasi Rootsi, kus ta elas 7 aastat ja töötas Gävle linna keraamikatehases.
Selle perioodi looming on säilinud fotodel ja mitmed koopiad on ka
virulaste käsutuses. Siin, oma koduakendele üles pandud keraamilised
tööd avaldasid muljet kunstitundja Adlerile ja nii saigi alguse pikaajaline näituseline tegevus.

1951.a. Abel abiellus neiu Evaga ja sõitsid ära Kanadasse, kus ta asus tööle Ontario Teedeministeeriumisse joonestajaks ja peagi sai kunstiosakonna juhatajaks. Siin hakkas ta energiliselt koondama enda ümber Eesti kunstnike ridu ja pani aluse “Eesti Kunstnike Koondisele Kanadas” ja oli ka kauaaegne president. 

Peagi mindi veelgi kaugemale ja üle maailma Kanadasse saabunud kunstnikega pandi alus “Art Club of New-Canadians”, et jõuda välja Kanada kunstiturule ja nii on tehtud juba 40 aastat.
1960.a-st elab Maples ja jätkab viljaka kunstnikuna ja tema näitused on olnud üle laia maailma ja tema töid on paljudes maailma kunstikogudes nagu rahvusvaheliselt tuntud “Britsish Museumi” ja “Prince Albert & Victoria” kogudes (arvatavasti on ta ka ainus eestlane, kelle töid on
nendes kogudes). Ja nüüd ka Eestis (Tartus, Tallinnas, Narva Kunstigaleriis, Põlevkivimuuseumi kunstikogudes. Tema kuulus “Kohtla mänd” on paljude virulaste kodudes koos A. Lee autogrammi ja saatesõnadega).

 A. Lee loominguline ampluaa on lai: graafika eri liigid, teinud guashimaale, akvarelle, tushijoonistusi, üsna suure osa tema loomingust moodustavad eksliibrised (Põlevkivimuuseumi kogudes on neid üle 180) ja ühe huvitava osa moodustavad tema segatehnikas tööd – need loodusest pärit puutükkidest portreed, seinapannood jms.

 Abel Lee on korduvalt esinenud ka Virumaal, kord on ta ise viibinud korra kodukandis ja see visiit sai aluseks pikkadele näitusetraditsioonidele, mida nüüd on olnud Valges saalis, Põlevkivimuuseumis, Kohtla koolis, Jõhvi Kunstikoolis, Jõhvi kunstisaalis ja ka maakoolides ja Kohtla-Järve lugemissaalis on olnud kaks tema loomingule pühendatud üritust (minu ja Abel Lee koostöös) ja peagi on lisa loota.

Viimastel aastatel on mul temaga tihe side ja üsna hea ülevaade tema praegusest loometeest,  mis seisneb vanade poolikute tööde ja skitside vormistamine lõplikeks töödeks ja ma arvan, et see kõik viib kokku tema 85 aastase elu- ja loometöö 2003.a.-l .

Arthur Ruusmaa, aluseks Kohtla ajalooringi materjalid ja isiklikud
kogemused ja kirjavahetus.

xxx

Abel Lee lahkus meie seast 01.01.2010 Kanadas.

Postitatud rubriiki Määratlemata. Talleta püsiviide. Kommenteerimine ja trackback-viidete lisamine ei ole lubatud.