VE: Leius, Toomas – edukaim Eesti tennisist läbi aegade

40 aastat tagasi võttis partei ajalugu teinud Leiuse rajalt
Jaan Jürine
02.06.2005

Ruut tennis

Leiusel jäi French Openi veerandfinaal mängimata: Moskva pani veto peale.

Kui eile mängiti Prantsusmaa lahtiste meistrivõistlustel veerandfinaale, siis 40 aastat tagasi jäi Roland Garros’ väljakuil üks neljast veerandfinaalist mängimata.

Moskva parteibossid keelasid Toomas Leiusel väljakule minemast, sest ta vastaseks oli lõuna-aafriklane Cliff Drysdale. Ja apartheidipoliitikat viljeleva LAV-i esindaja võistlemine nõukogude sportlasega oli lubamatu.

Formaalselt jäi parteil õigust ülegi, sest aasta varem oli ROK sulgenud LAV-ile pääsu Tokyo olümpiamängudele. Aga tennis polnud tollal olümpiaala ning LAV-i mängijad viibisid võistlustel Prantsusmaa tenniseliidu kutsel.
Täna pole sel seigal suuremat kaalu, kui et meil jäi teadmata, kuidas Leius selle turniiri lõpetanuks. Leiuse pääs veerandfinaali suure slämmi turniiril on aga tänaseni Eesti tennise suurim saavutus.

Kaia Kanepi on küll võitnud 2001. aastal French Openi noorteturniiri ja Andres Võsand mänginud 1988. aastal Pariisis 32 parema seas. Leiuse saavutused löövad aga mõlemad selgelt üle. Leius jõudis Wimbledonis kolmel korral 32 hulka ja paarismängus veerandfinaali. Lisaks oli ta French Openil ka finaalis: 1971. aastal segapaarismängus.

Loobumine ette teada

“Teadsime French Openil muidugi juba enne turniiri, et kui loos lõuna-aafriklastega kokku viib, ei lubata mängida. Mõne nädala jooksul muudeti Moskvas seda seisukohta, sest Wimbledonis juba võis nendega kohtuda. Keeld jäi kehtima meeskonnavõistluste kohta: näiteks järgmisel aastal anti meile mõista, et Itaaliale oleks vaja kaotada, et mitte LAV-iga kokku minna. Metrevelit ei pandud meeskonda ja muidugi kaotasimegi,” meenutas Leius.

Millised olnuks väljavaated Drysdale’i võitmiseks? “Tema oleks olnud favoriit. Aga nõustun John McEnroe’ga, kes on öelnud ilusa mõttetera: “Mida vanemaks sportlane saab, seda paremini ta noorpõlves mängis!” Võib-olla leian ise aastate pärast, et hoopis mina võinuksin võita,” arvas täna 63-aastane Leius, kes peab oma 1965. aasta hooaega õnnestunuks just French Openi tõttu.

Praegust turniiri vaatab Leius televiisorist. “Tänapäeva tennises juhtub arvukalt üllatusi, omal ajal oli hierarhia rohkem paigas.”

Leius ootab põnevusega meeste poolfinaali, kus maailma esireket Roger Federer kohtub tõusva tähe Rafael Nadaliga. “Pikk ja raske mäng tuleb. 18-aastane Nadal tundub ülivõimekana, sest meeste tennises jõutakse harva nii noorelt küpse mänguni,” kommenteeris Leius.

Põnevusmatð tulekul

•• French Openi eilsetes viimastes meeste veerandfinaalides olid ühes paaris vastamisi argentiinlased. Üllatuslikult jõudis poolfinaali Argentina kuues reket Mariano Puerta, alistades Guillermo Canase 6:2, 3:6, 1:6, 6:3, 6:4.
•• Teises veerandfinaalis võitis Nikolai Davõdenko (Venemaa) Tommy Robredo (Hispaania) 3:6, 6:1, 6:2, 4:6, 6:4. Puerta ja Davõdenko kohtuvad nüüd omavahel.
•• Täna peetakse Pariisis naiste poolfinaalid. Homme on kord meeste käes. Üks poolfinaal Roger Federeri (Ðveits) ja Rafael Nadali (Hispaania) vahel on eriti oodatud. J. J.