VE: Lindh, Anna – Rootsi välisminister

(18:26 10.09.2003)

Atentaat Rootsi välisministrile Anna Lindhile

Uudise pilt

STOCKHOLM, 10. september (Reuters-AP-EPLO) – Rootsi välisministrile Anna Lindhile tehti kolmapäeval Stockholmi suures kaubamajas atentaat, kui kurjategija pussitas teda, minister on praegu üle tunni viibinud operatsioonil, väidetavalt pole tema elu ohus, kuigi vigastused olid rängad.

46aastane Lindh (pildil) on üks aktiivsemaid kampaaniategijaid selle nimel, et pühapäevasel rahvahääletusel otsustaks Rootsi minna üle ühisrahale euro. Naine viidi pärast pussitamist haiglasse, ütles välisministeeriumi pressiesindaja.

Politsei pressiesindaja Stina Wessling ütles Reutersile, et naisele tehakse operatsiooni ning tema elu pole enam ohus. “Tal olid haavad rinnus, kõhus ja kätes,” sõnas ta.

Lindh oli parajasti NK kaubamajas, kui keegi pussitas teda. Selle kohta, kes ministrit pussitas, infot pole.

Ministri pussitamise ajal samas poes viibinud Hanna Sundberg ütles, et nägi meest jälitamas Lindhi eskalaatoril, kui minister oli teel keldrikorruselt üles.

„Ta kukkus maha ning mees pussitas teda kõhtu,” kirjeldas Sundberg. „Kui mees jooksis minema, viskas ta noa ära.”

Sundberg jooksis Lindhi juurde, kes karjus „Jumal, ta pussitas mind kõhtu.” Sundberg ütles, et seejärel nägi ta verd.

Lindh on valitsevate sotsiaaldemokraatide populaarne liige ja teda nähakse peaminister Göran Perssoni võimaliku mantlipärijana.

Politsei otsib taga isikut, kes kandis armeejakki, teda kahtlustatakse rünnaku sooritamises.

Persson ütles eurorahapooldajate kampaaniaüritusel Karlstadtis, et on Lindhi pussitamisest kuulmisest šokeeritud ning ta naasis otsekohe Stockholmi. “Olukord on tõsine,” mainis Persson veel.

Poliitikud ja avaliku elu tegelased liiguvad Rootsis, kus on vägivaldsete kuritegude arv väga väike, ringi ilma turvameesteta.

Siiski toob pussitamine meelde 1986. aasta, kui tundmatu kurjategija tulistas peaminister Olof Palme pihta, mil mees oli teel kinost koju. Palme sai surma, kurjategijat pole tänini leitud.

„Rootslastele toob see meelde kohutava mälestuse Olof Palme juhtumist. See võib tähendada, et Rootsi poliitikud vajavad turvamehi igal pool, kuhu nad lähevad,” ütles Roheliste liider Peter Eriksson. „Ma tahaks väga loota, et see ei vii selleni.”

Lindh sai Rootsi välisministriks 1998. aastal pärast karjääri partei sees. Sotsiaaldemokraatlik Partei on valitsenud Rootsit kuuel aastakümnel viimasest seitsmest.

Lindh on abielus eksministriga, tal on kaks last.

Allikas

xxx

(15.09.2003)

Rootsi politsei jahib Lindhi tapjat

Heiki Suurkask

Ruut Rootsi politsei avaldas välisminister Anna Lindhi arvatava mõrvari fotod

Ruut Ajakirjanduse teatel leidis politsei kaubamajast mõrvari vereplekke

Uudise pilt
Politsei avaldatud foto arvatavast mõrvarist.
Foto: Reuters

Eile rahvahääletusel eurole ülemineku poolt või vastu hääletanud rootslased ootasid samal ajal pingelise huviga uudiseid politsei edusammudest välisminister Anna Lindhi mõrvari tabamisel.

Politsei oli samal ajal kindel, et neil on olemas videokaadrid mõrvarist, kuid tapja isik oli ikkagi veel tuvastamata.
Eile avalikustas Rootsi politsei välisministri tapmises kahtlustatava mehe fotod, pannes need üles oma võrguleheküljele. Politsei kinnitusel on neil ka kindel nimekiri võimalikest kahtlusalustest, mis uurimise käigus järjest lüheneb, sest seni üle kuulatud kahtlusalused on osutunud süütuks. “Me ei ole veel suutnud teda identifitseerida,” teatas Stockholmi kriminaalpolitsei ülem Leif Jennekvist ajalehele Aftonbladet.

Mõrvari vereplekid

Politsei üritab koguda nii palju asitõendeid kui vähegi või-malik, tõrjudes samal ajal pidevalt etteheiteid, nagu poleks mõrvari tabamiseks piisavalt tööd tehtud. Vihjeid võimaliku mõrvari asukoha kohta on tulnud juba kümneid, patrullid on käinud neid järjest üle vaatamas, kuid seni tulemusteta. Politsei kogus sadu tunde NK kaubamaja ja ümbruskonna kaupluste jälgimiskaamerate videokaadreid, kusjuures mõrvapaigast korrus kõrgemal tehtud kaadritelt on suure tõenäosusega näha tapatöö sooritanud isik.

Rootsi ajakirjandus avaldas kaadritest tehtud fotosid juba laupäeval, kuigi politsei eitab siiamaani, nagu oleks need kaadrid teadlikult pressile lekitatud. Eile teatas ajaleht Expressen, et politsei on leidnud NK kaubamajast mõrvari põgenemisteelt vereplekke, mis ei kuulu Anna Lindhile. Oletatavalt sai ka mõrvar rünnaku käigus kriimustada, tema verest on võimalik saada DNA-proov, mis aitaks tuvastada tema isikut. Lisaks on mõrvari mahajäetud sõjaväejakist saadud jälgi, mis analüüsituna võivad aidata kuritegu lahendada.

Ohtlik taparelv

Mõrvarelv osutus lähemal uurimisel 10 sentimeetri pikkuse teraga nn Mora noaks, mis on eriti ohtlik taparelv. Selle noaga löödud haav tegi ohvrile pääsemise sama hästi kui võimatuks. Samal ajal ei ole politsei siiski kindel, kas tegemist oli ettekavatsetud mõrvaga või liigub mõrvar siiani noaga ringi ja on ohuks kõikidele juhuslikele ettejääjatele.

Noalöök tabas Anna Lindhi nurga all, mis ei jäta kahtlust, et mõrvar tahtis ohvri surma. Tapjal pidi olema hea ettekujutus inimkehast, hoop tabas maksa ja rebis puruks elutähtsaid kõhuveresooni.

Nuga saadeti eile uurimiseks Briti kohtuekspertide kätte Birminghami, lisaks kutsuti appi Saksa eksperdid, sest nende aparaadid võimaldavad jälgi paremini tuvastada kui Linköpingi laboratooriumis Rootsis. Noa käepidemel olevates õnarustes võib aga olla säilinud ka sõrmejälgi.

Euroskeptik kiitis mõrvarit

Briti politsei uurib praegu euroskeptikuna tuntud ja internetilehekülge EuroRealist ülal pidava Greg Lance-Watkinsi tegevust, kes pärast Rootsi välisministri Anna Lindhi mõrva saatis laiali elektronkirja, milles kiitis tapjat.
“Ma loodan, et ka Suur-britannias on patrioote, kes kohtlevad reetureid samal moel, nagu tehti Rootsis,” vahendas ajaleht Daily Telegraph Lance-Watkinsi sõnu. Mees kinnitas ise ajalehele, et toetab valitud poliitikute tapmist ka praegu, juhul “kui nad reedavad oma valijad ja riigi”.

Anna Lindh oli Rootsis tuntud kui Euroopa Liidu ühisrahale euro ülemineku pooldaja. Lance-Watkinsi arvates on Briti poliitikud, kes sama liini ajavad, reeturid, keda tuleks selle eest ka karistada. EPL

Allikas
Postitatud rubriiki Määratlemata. Talleta püsiviide. Kommenteerimine ja trackback-viidete lisamine ei ole lubatud.