VE: Linnutee uus planeeditüüp

Teadlased avastasid galaktika keskosast uue planeeditüübi
PMO, 05.10.2006 16:43

Astronoomid avastasid maailmaruumist uut tüüpi planeedid, mis tiirlevad ümber oma tähe sedavõrd lähedalt ja kiiresti, et osad neist teevad orbiidil täisringi vähem kui ööpäevaga.

1.jpg: Kunstniku nägemus avastatud süsteemist

Maa ümber tiirleva NASA kosmoseteleskoobi Hubble abil õnnestus teadlastel leida Linnutee keskosast kuni 16 sellist planeeti, vahendavad BBC ja Reuters.

Orbiidil täisringi tegemiseks kulub neil 26 000 valgusaasta kaugusel universumis tiirlevatel taevakehadel ainult 0,4 kuni 3,2 ööpäeva.

Astronoomide sõnul kuuluvad nad nn ultralühikese perioodiga eksoplaneetide kategooriasse.

Mitu neist on suuruselt võrreldavad Päikesesüsteemi hiiglase Jupiteriga ja nende pinnatemperatuur ulatub tähe läheduse tõttu umbes 1650 kraadini Celsiuse skaalal.

Projektis osalenud teadlased otsisid uusi planeete, uurides tähtedest lähtuvates valgusvoogudes esinevaid tumedamaid laike. 

3.jpg: Kunstniku nägemus tähte varjutavast planeedist

Tulemusi kontrolliti seejärel valgusvoogudes planeetide gravitatsiooni tagajärjel tekkivate võnkumiste ehk ostsillatsiooni mõõtmisega, mis tõestas, et vähemalt osad neist laikudest peavad olema tekkinud tähe ümber tiirlevatest planeetidest.

Hinnanguliselt võib täht selliste planeetide puhul katta umbes kolmandiku horisondi ja seniidi vahele jäävast taevast.

Samas on uuritud tähed väiksemad kui teised, mille ümber planeete on avastatud. Eredamate ja kuumemate tähtede ümber sama lähedal tiirlevad planeedid põleksid teadlaste sõnul lihtsalt ära.

Astronoomid arvasid juba ammu, et maailmaruumis võib planeete leiduda ka väljaspool Päikesesüsteemi, kuid tehnilised võimalused selliste ekstrasolaarsete planeetide avastamiseks tekkisid alles 1990. aastatel.

Tänaseks on astronoomid avastanud juba 202 ekstrasolaarset planeeti, neist viimati avastatud asuvad seejuures Maast kõige kaugemal.

Pikem lugu teadlaste viimasest avastustest avaldati teadusajakirja Nature tänases numbris

Toimetas Oliver Tiks, PM online

Postitatud rubriiki Määratlemata. Talleta püsiviide. Kommenteerimine ja trackback-viidete lisamine ei ole lubatud.