VE: Loo, Raine – näitlejanna

Raine Loo: «Tahan praegu vaikida.»Aigi Viira, SLÕL, neljapäev, 8. jaanuar 2004

RaineLoo.jpg: Lauri Kulpsoo
SARMIKAS VAIKIJA: Raine Loo ühes oma viimases rollis, Iokastena etenduses «Vend Antigone, õde Oidipus». Täna on tal Vanemuises mängida vaid üks osa. Mõne päeva pärast saab temast Vanemuise tarvis külalisnäitleja.

Mida pidi mõtlema Vanemuises ligi 40 aastat töötanud näitlejanna Raine Loo, kui talle vastu jõule koondamisteade koju kätte toodi? Koondamiskuupäevast pensionini jääb sarmikal daamil vaid mõni kuu.

Ehkki vanemuislaste töölepinguis on kirjas säte, et tööandja kohustub töövõtjat mitte koondama, kirjutas Loo teatele kohe alla. Suurest vapustusest, arvavad Lood tundvad vanemuislased. Olnuks ta külm nagu kala, pidanuks ta enne allkirja viskamist juristidega nõu.

Mida ta tol hetkel mõtles, ta veel ei avalda.

«Ma tahan praegu vaikida,» ütles Loo eile õhtul. «Tahan end natuke koguda ja rahuneda.» Ta tegi eile proovi ja mängib täna õhtul Tartu Sadamateatris etenduvas lavastuses «This is a small step for a man…»

Praegu on see tema ainus roll. Osatäitmised Mati Undi lavastusis «Kirsiaed» ja «Vend Antigone, ema Oidipus» lendasid riiulisse, kui miljonivõlgades Vanemuine repertuaari hõredaks rehitses.

«Mind ei huvita kollektiivleping»

«Seoses etenduste arvu vähenemisega ei saa Rainet palgal hoida,» nendib Vanemuise draamajuht Ain Mäeots. Juhtumile heidab aga ülipiinliku varju tõik, et 12. jaanuaril Vanemuise teatriga töösuhte lõpetav Loo saab pensioniealiseks 28. märtsil.

Kas otse enne pensioniea saabumist pole ehk teatri poolt ebaväärikas väga väärikat näitlejannat koondada?

vanemuislased.jpg: Paremalt esimene on Raine Loo

Paremalt esimene on Raine Loo

Vanemuise teatrijuhi kohusetäitja Kulvo Tamra möönab, et on küll. «Mõningad asjad jäävad kahe silma vahele,» ütleb Tamra, viidates Loo saabuvale pensioniajale ja tunnistab: «Me ei vaadelnud iga konkreetset juhtumit inimeseti. Juristid tegid töö ära.»

Juriidiliselt pole Loo juhtumile muud ette heita, kui et Vanemuise teatri juhtkonna ja töötajate vahel alla kirjutatud kollektiivlepingus seisab punkt, mis sätestab, et kolm aastat enne pensioniea saabumist inimest töölt ei vabastata.

«Mind ei huvita kollektiivleping,» kinnitas aga teatrijuht Aivar Mäe SL Õhtulehele juba sügisel, kui Vanemuist finantskaosest välja rebima asus. Ta on oma väitele ka truuks jäänud. Vähemasti näitab kollektiivlepingu eiramist tema allkiri Loo koondamisteatel. «See pole eetiline,» on veendunud Vanemuise peausaldusisik Ene Valge. Tema hinnangut toetab ka Eesti Teatriliit.

«Tööstaa?, raha, kompensatsioon… Raine Loo ei kaota mitte midagi, pigem võidab…» on Kulvo Tamra konkreetne. «Kui kogu Vanemuise teatrit vaatlen, siis polnud ju Loo juhtum ainuke. Mõni protsess peab toimuma kiirelt, ja kui see kiiresti ei toimu, siis on see protsess ka mõttetu,» arutleb ta.

Lahkuma sunniti ka Jaan Tooming

Vanemuine loobus nende nn. kiirete struktuurimuutuste protsessis tegelikult raskekahurväest: peale Loo kaotab töö ka kultuslavastaja Jaan Tooming. «Vanemuise draamatrupis ei ole enam lavastaja ametikohta,» sõnas Mäeots. «Aga see ei tähenda, et Jaan meil enam kunagi ei tööta. Kui loomenõukogu plaanid kinnitab, arvan, et Jaan saab uuel hooajal Vanemuises lavastada.»

Peale Loo ja Toominga lahkub teatrist Maimu Krinal. «Maimu on ise varem soovinud pensionile minna,» kinnitab Tamra.

Staatusemuutuse teeb läbi ka Eesti teatri grand old lady Herta Elviste, kellel töökoormuse vähenemise tõttu tuleb leppida väiksema palganumbriga kui seni.

«Me ei loobu kellestki päriselt,» vabandab Ain Mäeots. «Asi oli ikkagi selles sügavas pankrotiseisus, milles teater sügisel viibis, ning olukord pole ju praegugi kiita. Otsad tuli koomale tõmmata. Kõigil neil on võimalus osaleda Vanemuise lavastustes rollilepinguga.»

Mulluse aasta lõpul oli Vanemuises umbes 400 töökohta. Nüüd jääb tööle 337 inimest. Suurima löögi alla langesid koondamisel etendusi ettevalmistavad osakonnad. Loominguline personal pääses väiksemate kadudega.

Postitatud rubriiki Määratlemata. Talleta püsiviide. Kommenteerimine ja trackback-viidete lisamine ei ole lubatud.