VE: Lüganuse naer

Lüganuse valla rahvas naeris paekarjääri arutelul eksperdi välja
09.06.2007 11:59

Ida-Virumaa Lüganuse valla Purtse ja Liimala küla rahvas naeris üleeile keskkonnamõju hindamise avalikul arutelul välja eksperdi, kes püüdis neile tõestada, et kruusakarjääri kavandatav paekaevandamine tolmu ja müra ei lisa ning külaelanike joogivett ei ohusta.

AS Kiviluks on Lüganuse ja Aseri valla piiril paiknevas Suurkõrtsi karjääris kruusa kaevandanud aastast 2003, nüüd, mil kruusavarud lõppemas, on ettevõte täis tahtmist minna selle all asuva paekihi kallale, et sellest killustikku toota, kirjutab Põhjarannik.

Ümbruskonna elanikud sellega muidugi päri ei ole, sest peljatakse kaevuvee kadumist – senisele kolme-nelja meetri sügavusele maapõue tungimisele tuleb paekaevandamisega kuni kuus meetrit otsa; aga ka müra ja tolmu, mille tekitab lõhkamine, pae laadimine autodele ning lõppeks kardetakse et kodukoha väljanägemine saab kaevandamisega põntsu.

Maakonna keskkonnateenistuse nõudmisel tellis arendaja oma kavandatavale tegevusele keskkonnamõju hindamise. Aruande koostanud OÜ ELLE (Estonian, Latvian & Lithuanian Environment) juhtekspert Toomas Pallo ei suutnud avalikul arutelul kohaliku rahva hirme põrmugi vähendada.

Tolm üle maantee sama hästi kui ei lähe ja müra ei suurene, selgus Pallo ettekandest. «Lõhkamist polevat üldse kuulda, pauku võivat üksnes näha (?),» oli kirjas aruandes.

Ekspertiisis kinnitas et karjääri mõjupiirkond ulatuvat kõigest 522 meetri kaugusele ning kaevusidki olevat seni uuritud vaid selles raadiuses. Ülejäänud kaevusid hakatakse uurima siis, kui ettevõttel kaevandamisluba käes. Ja kui hiljem, kaevandamise käigus mõni kaev kuivaks jääb, tagab kaevandaja inimeste veega varustamise.

Võimalik veevedu rahvast ei rahulda, uue kaevu rajamise lubadust ei suutnud aga AS Kiviluksi juhataja Enn Kikas elanikele usutavaks rääkida.

Lüganuse Tagaküla seltsingu nimel sõna võtnud Kaja Toikka pani kahtluse alla nii ahtakese mõjupiirkonna. «Kui nelja meetri sügavust Murru karjääri kavandati, räägiti pooleteise kilomeetri suurusest mõjupiirkonnast,» rääkis Toikka, lisades, et kui pumbata karjäärist Sõreda ojja välja vett, siis kuhu jäävad lõhkeainejäägid?

Ka soovitas ta pöörata tähelepanu sellele, kuidas võib lõhkamisel tekkiv vibratsioon mõjuda otse karjääri naabruses kulgevat Tallinna-Narva maanteed.

Enamikule kohapeal esitatud ja varem saadetud küsimustele lubas ekspert kirjalikult vastata. Nagu ka 129 allkirjaga protestikirjale, mis talle kohtumisel üle anti. Seejärel küsib keskkonnateenistus eksperdilt oma küsimused ja esitab ettepanekud lähiajal.

Ja kui kõik vastused ja lõplik aruanne käes, võtab asja arutada Lüganuse vallavolikogu: «Volikogu otsus saab ilmselt ainult ühene olla,» arvas vallavanem Anne Liinak, kes ei usu, et volikogu oma rahva tahte vastu otsustaks.

Toimetas Kristiina Mõttus, PM online

Postitatud rubriiki Määratlemata. Talleta püsiviide. Kommenteerimine ja trackback-viidete lisamine ei ole lubatud.