VE: Maleolümpia Eestisse ?

Maleolümpia Tallinnasse tulek sõltub Kassist
Mirko Ojakivi
28.10.2004

Ruut Homme õhtul selgub, kas 2008. aasta maleolümpia toimub Eestis või Saksamaal.

Uudise pilt
Hispaanias tõmbas maleolümpiale meedia tähelepanu Carmen Kass.
Foto: Rauno volmar

Rahvusvahelise Maleliidu kongress langetab otsuse ülejärgmise maleolümpia toimumispaiga suhtes, delegaatidel tuleb valida Tallinna ja Dresdeni vahel ning tõenäoliselt võidab see linn, mida toetavad Mustalt Mandrilt pärit malefunktsionäärid.

“Ees seisavad otsustavad tunnid, mis on täis tõsist lobitööd ja ametlikke ja mitteametlikke kohtumisi. Töö käib, ei tahaks enne hääletustulemuste selgumist spekuleerida, kuidas meil läheb,” vahendas eile Hispaanias Mallorca kuurordis viibiv Eesti Maleliidu juhatuse esimees Hendrik Olde toimuvat.

Paet näitab valitsuse tuge

Eile õhtul saabus Mallorcale ka Eesti Maleliidu president Carmen Kass, kelle sarmi ja veenmisoskuse peale panevadki Eesti malefunktsionäärid kõik kaardid. “Carmeni tulek Rahvusvahelise Maleliidu kongressile on hetkel siin meediale suurem sündmus kui käimasolev maleolümpia. Ma olen kindel, et Carmen Kass on meie suurim trump,” ütles Olde.

Täna pärastlõunal, Eesti aja järgi kell 17.10 astub Carmen Kass kahe-kolmesaja ajakirjaniku ette, et tutvustada Eestit, Tallinna ja oma visiooni maleolümpia korraldamisest meie pealinnas.

Seda, et ainuüksi Carmen Kassi pingutusest napiks jääb, kinnitavad Olde sõnul Saksa ajakirjanikelt kuuldud jutud, nagu püüaks Saksamaa Maleliit sõlmida kokkuleppeid Aasia riikidega. “Näiteks viimased jutud räägivad, et sakslased lubavad Dresdeni toetamise eest Aasia riikidele maleinventari ja muid selliseid asju. Võib-olla ei vasta see tõele, aga igatahes mäng pole nende poolt puhas,” lisas Olde.

Eestlased malelaudu ja malekelli jagama ei hakka. Olde arvates mõjub parema reklaamina hoopiski see, et kui Eesti saab õiguse korraldada 2008. aasta maleolümpia, siis on Carmen Kass toonud malele suuremat kasu ja populaarsust kui male areng mõnes üksikus Aasia riigis.

Kuna vastupidiselt sakslastele on meie riigi valitsus maleolümpia korraldamisele täieliku toetuse andnud, siis on Olde sõnul ka see eestlaste tugevaks trumbiks. Täna lendab Hispaaniasse ka kultuuriminister Urmas Paet. “Minu ülesanne on reede hommikul toimuval presen- tatsioonil välja öelda, et Eesti valitsus on selle taotluse taga ja toetab täielikult maleolümpia korraldamist 2008. aastal Tallinnas,” lausus Paet.

Täna ennelõunal algava Rahvusvahelise Maleliidu peaassamblee eel jagab Carmen Kass kõigile delegaatidele isiklikult kätte Tallinna presenteerivad infomaterjalid, samuti püüavad Paet ja Kass osaleda õhtul toimuvatel Aasia ja Aafrika maleliitude koosviibimistel. Lisaks kohtub Paet täna ka Rahvusvahelise Maleliidu juhtidega. Tõenäoliselt saavad otsustavaks Aafrika riikidest pärit delegaatide hääled.

Olde sõnul on esiteks Aafrika riikidel suurim delegaatide koguarv, teiseks pole Musta Mandri esindajate hääletustulemused ennustatavad. “Kui sakslased lubavad neile midagi erilist, võib Musta Mandri esindajate toetus minna neile. Loodetavasti tuleb sel korral siiski aus võitlus,” lootis Olde.

Tänu bluffimisele lõi 2006. aasta maleolümpia korraldamise õiguse pälvinud Itaalia eelmine kord finaalis Eestit. Itaallased lubasid hüvitada osavõtjate reisikulud ja maksta sportlastele isegi taskuraha.

Rahvusvahelise Maleliidu kongress

•• Eile oli Mallorcal toimuva maleolümpia ametliku kodulehe-külje peauudiseks Carmen Kassi tänane pressikonverents, selle toimumise ruumi pidid korraldajad korduvalt muutma, kuna esialgne saal jäi väikseks.
•• Eesti Maleliidu juhatuse esimehe Hendrik Olde sõnul muudeti pressikonverentsi toimumispaika, kuna maleolümpial ja Rahvusvahelise Maleliidu kongressil viibivate ajakirjanike huvi pressikonverentsi vastu oli prognoosidest tunduvalt suurem.
•• Kui esialgu oli Kassi pressikonverents planeeritud ruumi, kuhu oleks mahtunud üle poolesaja ajakirjaniku, siis hiljem otsustati üritus korraldada juba suurimas pressisaalis. Eilse seisuga oli üritusele registreerunud ligi 300 ajakirjanikku.
•• “Kui maleolümpia pole Hispaania ajakirjanduses varasemate päevade jooksul tähelepanu osaliseks saanud, siis Carmen Kassi saabumine on siinsetes lehtedes juba kajastust leidnud,” ütles Hendrik Olde. M.O.

Allikas
Postitatud rubriiki Määratlemata. Talleta püsiviide. Kommenteerimine ja trackback-viidete lisamine ei ole lubatud.