VE: marodöörlus 26/27. aprilliööl

On-line: kesklinna märul vaibus öötundidel  (536)
27.04.2007 01:06PM Online

Täiendatud kell 03.25! Suurim hävitustöö toimus Pärnu maanteel! Loo lõppu on lisatud lingid videodele!
Postimees Online jätkab Tõnismäe pronkssõdurist alguse saanud sündmuste kirjeldamist.

Kella kolme ajal on ärev olukord kesklinnas vaibumas, politseinikke on veel palju, kuid meeleavaldajaid enam mitte. Tõenäoliselt võib tänase öö sündmused lõppenuks lugeda.

Linna peal ringi liikudes tuleb tunnistada, et kaos oli üleüldine ja kahjud on suured. Kõige suuremat hävitustööd on tehtud Pärnu maanteel ja seda ümbritsevates kvartalites.

Sõjahävingut meenutav pilt avaneb kõikjal Westmani kauplusest kuni Laste Maailma hooneni, ent purustusi on suuremal või vähemal määral ka mujal. Naabruses asuval Tatari tänaval asunud Woodstocki kõrtsi sõna otseses mõttes pole enam, maha on kistud ka seinad.

Kõrval asuvate kaupluste müüjatarid rääkisid, et märatsevate meelavaldajate saabudes oli seal istunud ka seltskond skinheadi-välimusega mehi, kes alguses üritasid vastu panna, kuid hiljem olid suures arvulises vähemuses sunnitud peituma keldrisse.  

Vanalinnas sai enim kannatada Karja tänavate kolmnurk. Sügavamale vanalinna märatsejad eriti ei jõudnud. Mõnel pool on katkisi aknaid rohkem, mõnel pool vähem.

Kella 02.45 paiku võib öelda, et olukord linnas on politsei kontrolli all ja tegeletakse märatsemisest ja alkoholi liigtarbimisest väsima hakanud rüüstajate kinnipüüdmisega. Samas on probleeme nii rohkearvulise seltskonna äravedamise kui ka trellide taha mahutamisega.

Postimees Online’i ajakirjanikul õnnestus pealt kuulda politsei raadiosaatja kaudu edastatud teadet, et kesklinna arestikambrites jätkub kohti veel vaid naistele ja alaealistele. Täisealised mehed ei mahu enam kuhugi ja tuleb toimetada kaugemale.

Kella 02.15 paiku oli vanalinnas kinnipeetuid kogunenud sedavõrd palju, et politsei ei jätknunud enam sõidukeid nende äravedamiseks, mistõttu toodi appi suur eravärvides reisibuss.

Esialgu pannakse vandaalidel käed raudu ja surutakse nad maha pikali. Märulipolitsei kammib vanalinna läbi ja toob rüüstajaid Pärnu maanteele.

Kella 2 ajal vahistasid politseinikud väiksemate gruppidena liikuvaid märatsejaid vanalinna ääres Pärnu maanteel. Vandaalitsejaid on endiselt palju, kuid korravalvurid hakkavad selles piirkonnas saavutama arvulist ülekaalu ja töö käib täie hooga.

Internetis hakkas rahutuste paisudes levima üleskutse, et ka eestlased peaksid täna kell 15 kogunema nö uude Balti ketti, avaldamaks toetust pronkssõduri kõrvaldamisele kesklinnast.

Kell 1:07 pooldus Draamateatri juurde kogunenud politseiahel kaheks, millest üks hakkas vaikselt liikuma Viru Keskuse ja teine Vabaduse platsi suunas. Politseinikud hüüdsid rahvale “Lähme laiali!”. Seepeale visati nende suunas mõned pudelid.

Politseinikud on kõik suuremad ristmikud kinni pannud, keelates ligipääsu kesklinna. Sedasi püütakse takistada uute vandaalitsejate lisandumist.

Lõhutud on pea kõikide Draamateatri vastas asuvate poodide aknad ning inimesed tassivad politsei silme alt neist kaupa välja. Näiteks oli näha, kuidas ühest butiigist väljus kaks naisterahvast käes dressid ja kleidid.

Vandaalitsejad heitsid ka pudeleid politseinike suunas ning sõimasid neid. Politsei jäi esialgu rahulikult oma positsioonidele.

Puruks on pekstud ka Kawe Plaza kullapoe ja teiste seal lähedal olevate poodide aknad. Hugo Bossi kauplusest on tänavale visatud näiteks mannekeenid.

Kell 00:30 ilmus ootamatult Viru Keskuse poolt ligi 50-politseinikust koosnev üksus, mis liikus Vabaduse platsi poole. Selle peale jooksid vandaalitsejad laiali. Märgata on, et puruks on visatud Pärnu maanteel asuvate Hugo Bossi kaupluse, Olympic Casino ja kunstisalongi aknad.

Kell 00:10 olid protestijad jõudnud Pärnu maantee Kesklinna politseijaoskonna juurde, mida loobiti kivide ja pudelitega. Kohal oli ka märulipolitsei auto ning kõlasid paugud. Venelased liiguvad Viru Hotelli poole. Tänavatel on igasugu prahti, prügikaste, tasuta ajalehtede putkasid, teepiirdeid ja muud, mis ettejuhtus.

Lisaks levivad kuuldused, et kesklinna poole liigub ka suur jõuk purjus vandaalitsejaid Lauluväljakul suunast. Politseijõud on suunatud ka sellesse piirkonda, et takistada nende ligipääsu kesklinna.

Politseijuht Raivo Aegi sõnul on kriitiline olukord eelkõige Vabaduse platsi ja Kosmose kino ümbruses. Tema sõnul on hulk inimesi enesevalitsuse kaotanud ja vandaalitsevad.

Aeg lükkas ümber arvamuse, et märatsev jõuk tegutseb kontrollimatult. Tema sõnul on politsenikud olemas igal pool ja ka ülevaade toimuvast on olemas. See, et mingil hetkel kuskil politseinikke ei ole, ei tähenda, et neid ei olegi, märkis Aeg ETV-le antud telefoniintervjuus.

Postimees Online’i toimetusse on jõudnud informatsioon, et Põhja politseiprefektuuris on seoses Tallinnas puhkenud rahutustega käivitatud operatsioon «Võrk», mis tähendab, et tänavatele tuuakse relvastatult kõik käsutuses olevad jõud ning kindlustama asutakse ametiasutusi ja politseijaoskondi.

Viimastel tundidel tehtud otsus mõjutab Tallinnat ja tervet Harjumaad. Maanteesõlmedele ja linnatänavatele suunati ka kõik need politseinikud, kelle vahetus oli juba lõppenud.

Põhja politseiprefektuuri avalike suhete büroo juht Harrys Puusepp keeldus käivitatud operatsiooni kommenteerimast, öeldes vaid, et politsei teeb kõik, et tagada avalik kord.

Politsei teatas veidi enne kella 11 õhtul, et oli sunnitud viimase tunni aja jooksul kasutama avaliku korra kaitsmiseks taas erivahendeid.

Vägivallaga lõppenud sündmused said alguse kell  21.40, kui toimus uus rünne politseinike vastu.

Kividega rünnati politseinike ahelat, misjärel oli politsei  sunnitud inimeste Rahvusraamatukogu juurest eemale suunamiseks kasutama heli- ja valgusgranaate ning pulberkustuteid, teatas Põhja politseiprefektuur.

Korrarikkujad keerasid Rahvusraamatukogu lähistel katusele sõiduauto ning erinevates suundades lahkunud rahvahulk jätkas korrarikkumisi, mida politsei tõkestab. Lõhutud on hoonete aknaid ning rikutud sõiduautosid.

Rünnete käigus sai kergelt vigastada kaks politseinikku, kes peale esmaabi saamist suundusid tagasi tööüleannete täitmisele. Ka kogunenud rahva hulgast on masside liikumisel mõned inimesed kergemalt viga saanud. Kannatada saanute arv on täpsustamisel.

Enamik Tõnismäe piirkonnas olnud inimesi on praeguseks laiali läinud, hinnanguliselt on liikvel veel 500 inimest. Olukord muutub kiirelt, täpsema informatsiooni edastame esimesel võimalusel.

Kell 23 esines ETV erisaates siseminister Jüri Pihl, kelle sõnul oli kuuldud paukude puhul tegemist politsei erivahenditega, mis andsid heli- ja valgusefetki, kuid ohtlikud ei olnud.

Pihli sõnul oli Pärnu maanteel toimunud märatsemise põhjuseks kõrgendatud meeleolus rahvamassi kontrollimatu tegutsemine. Siiski kinnitas Pihl, et politsei saab hakkama ja lähiajal püütakse vandaalitsemine lõpetada, et kahjud oleksid väiksemad.

Pihli kinnitusel pole olukord kontrolli alt väljunud.

Rünnati ka Kanal2 operaatorit ja Postimehe fotograafi Liis Treimanni, sest kardeti, et politsei võib kasutada fotomaterjale tõestusmaterjalidena.

Sündmuste keskel filmitud matejal: Video 1, Video 2

DELFI FOTOD:

Hommik Tallinnas 27. aprillil

Hommik, 27 aprill Hommik, 27 aprill Hommik, 27 aprill
Hommik, 27 aprill Hommik, 27 aprill Hommik, 27 aprill
Hommik, 27 aprill Hommik, 27 aprill Hommik, 27 aprill
Hommik, 27 aprill Hommik, 27 aprill Hommik, 27 aprill
Hommik, 27 aprill Hommik, 27 aprill Hommik, 27 aprill
Hommik, 27 aprill
Postitatud rubriiki Määratlemata. Talleta püsiviide. Kommenteerimine ja trackback-viidete lisamine ei ole lubatud.