VE: Marss

(13:40 25.08.2003)

Astronoomid pakuvad võimalust Marssi teleskoobiga vaadata

Uudise pilt

TALLINN, 25. august (EPLO) – Augusti lõpus leiab aset Marsi suur vastasseis Maaga, mille puhul korraldab astronoomiahuviliste ühendus Ridamus selge taevaga öödel Tallinna tähetornis avalike vaatlusi.

Oodatud on kõik astronoomiast huvituvad inimesed, kes soovivad näha Marssi läbi Tallinna suurima teleskoobi, teatas Ridamuse esindaja.

Marsi vastasseisud (olukorrad, kus Maa ja Mars on samal pool Päikest, lähestikku) toimuvad iga 620 päeva tagant. Kuna Marsi ja Maa orbiidid on elliptiliselt välja venitatud siis ei ole need aga kaugeltki mitte ühesugused. 27. augustil toimuv vastasseis on terve inimkonna teadliku ajaloo vältel suurim.

Täppisteaduslikud arvutused näitavad, et nii lähedal kui 27. augustil ei ole Marss Maale viimase 60 000 aasta jooksul olnud.

Tallinna Tähetorn ja astronoomiahuviliste ühendus Ridamus kutsuvad kõiki sellest ajaloolisest sündmusest osa saama. Marss on 27. augustil meist ainult 55 miljoni kilomeetri ehk siis 186 valgussekundi kaugusel.

Planeedi vaatlemiseks on kasutada nii Tallinna tähetorni suur teleskoop kui ka mitmed väiksemad suurendustorud. Lisaks sellele on kohapeal võimalik kuulata erinevaid Marsi-teemalisi ettekandeid (fakte Marsist, vee kohta Marsil, elu võimalikkusest Marsil, Marsiga seonduvast UFOloogiast jne). Külastajatele räägivad kosmilistest asjadest ka helilooja Urmas Sisask ja filosoof Enn Kasak.

Vaatlused toimuvad 26. kuni 29. augustini pilvisuseta öödel. Ettekanded algavad kella 23.00st, Marssi saab vaadata südaööst kuni kella kolmeni öösel.

Üritus toimub ainult selge taevaga öödel; sellest, kas vaatlused toimuvad, antakse teada õhtul kella 20.00ks interneti aadressil http://ridamus.kolhoos.ee/.

Tulijatel on soovitatav eelregistreeruda telefonil: 055 643 733 (helistada vahemikus 12-22).

Allikas

xxx

Loe lisaks Marss ja Maa on kokkupõrkekursil

Postitatud rubriiki Määratlemata. Talleta püsiviide. Kommenteerimine ja trackback-viidete lisamine ei ole lubatud.