VE: Meelak, Indrek – tippp

«No ütleme – pikutasin natuke, olin purjus.»Kirsti Vainküla, Siim Randla, SLÕL, 6. mai 2004

Teet Malsroos ja Ain Protsin (Postimees)
PURJUS JA PIKALI MURUL: Endine riigikoguliige ja endine riigiprokurör Indrek Meelak oli nii purjus, et viskas Niguliste kiriku kõrvale murule pikali, kust politsei ta minema viis.

Indrek Meelak magas purjuspäi keset päeva Niguliste kiriku kõrval murul. Möödakäijate poolt kohale kutsutud politsei viis agressiivse endise riigiprokuröri neljaks tunniks arestikambrisse rahunema.
 

«Ma nii õudselt purjus ka polnud, et ei oleks aru saanud või poleks midagi jaganud. Ma ei olnud ka teistele ohtlik,» kirjeldab endine peaprokurör ja Ülemaailmse Prokuröride Ühingu liige Indrek Meelak ise oma seisundit esmaspäeval kella nelja paiku pärastlõunal, kui möödakäijad ta Harju tänavalt murul magamas leidsid. Silmanähtavalt joobes Meelakule kutsuti politsei. Seepeale hakkas endine riigiprokurör ja endine riigikoguliige politseid inetute sõnadega sõimama. Vahejuhtum tipneski Meelaku toimetamisega kesklinna politseijaoskonna arestikambrisse neljaks tunniks rahunema.

Siinkohal murdub Meelaku reibas hääl raskeks ohkeks. Põhjus, miks ta töönädala alguses keset linna end pikali viskas, on tema jutu järgi lihtne: «No vaadake, esmaspäeval oli tõesti kena ilm ja seal istus teisigi. Ja mina olin ka natuke seal muru peal, lihtsalt pikutasin.»

Kas ta magas sügavat und või niisama lebas? Seda Meelak täpsustada ei oska: «No ütleme – pikutasin. Teisedki olid seal, mina ei olnud sugugi ainus. Selle kõik oleks võinud ka täiesti rahulikult seal ära klaarida, aga politsei näitas karmi kätt ja seetõttu tekkis meil tõesti lahkarvamusi. Ma ei hakka midagi kaebama, see on mu oma süü, et ma ei suutnud asja, kuidas öelda, rahulikult lahendada. On nagu on. Õigustada ei ole midagi.»

Piinlikkustundega oma pere ja erakonna ees tunnistab Meelak, et oli tõesti purjus.

«Jah, ma olin alkoholi tarvitanud. Ma olin lõunat söönud. Ma ei olnud palju joonud, aga piisavalt selleks, et diagnoos on ikka «alkoholi tarvitanud».»

Politseinike ähvardamist Meelak eitab. Kuid ta on ka ise kindel, et purjusolek Ülemaailmse Prokuröride Ühingu liikmele kuidagi ei sobi: «Absoluutselt ei kõlba. Mul on selle näotu loo pärast sügavalt piinlik oma perekonna ja erakonna ja valijate ees. Rääkisin ka erakonna peasekretäriga. Selge, et ta ei kiitnud mind selle eest.»

Meelak lubas tagasi astuda nii Tarvastu vallavolikogu revisjonikomisjoni kui ka erakonna Viljandi piirkonna esimehe kohalt.

Põhja politseiprefektuuri pressiesindaja Madis Tilga sõnul sai politsei esmaspäeval kella 16 ajal väljakutse Harju tänavale, kus helistaja sõnul oli muruplatsil pikali purjuss mees.

«Mees keeldus joobe tuvastamisest alkomeetri abil, aga ka ekspertiisist haiglas,» rääkis Madis Tilga. Samuti keeldus ta esitamast oma isikuandmeid. Alles hiljem selgus, et tegemist on Indrek Meelakuga.

Madis Tilga kinnitusel tuvastas arst alkoholijoobe tunnused välisel vaatlusel.

Tilga sõnul käitus Meelak politseinikega ebaviisakalt, solvas neid ja eiras korduvalt politseiametnike korraldusi. «Ta oli politseinikega ülbitsenud, lubanud, et nad lastakse lahti,» märkis anonüümsust palunud allikas SL Õhtulehele.

Madis Tilga sõnul viidi Meelak politseiosakonda.

Politsei alustas Meelaku suhtes menetlust karistusseadustiku paragrahvide järgi, mis käsitlevad võimuesindaja solvamist ning võimuesindaja seadusliku korralduse eiramist. Samuti on alustatud menetlust avalikus kohas purjuspäi viibimise eest.

Erakond ei kiida heaks

Keskerakonna peasekretär Kadri Must tunnistas, et Indrek Meelak teatas talle vahejuhtumist politseiga ning lubas tagasi astuda kõigilt oma ametikohtadelt.

«Ma ei tea sellest suurt midagi. Aga Keskerakonnal on praegu ajad, mil iga inimesega personaalselt me tegelda ei jõua. Meelak lubas, et astub igalt poolt tagasi ja mina arvasin ka nii,» kommenteerib Must. Seda, kas Meelak jääb erakonda või visatakse näotu käitumise pärast välja, ei oska ta veel öelda. «Ma ei ennusta midagi. Kindlasti tuleb see arutlusele juhatuse koosolekul. Ain Seppik, endine politseinik, pidas seda lugu väga kahetsusväärseks. Tal on selged arusaamised, kuidas tuleb politseiga ringi käia – täis lugupidamist.»

Akt esitamata

Meelak on Tarvastu vallavolikogu liige ja revisjonikomisjoni esimees alates oktoobrist. Ehkki revisjonikomisjon peab vallavalitsuse tegevust kontrollima aastas vähemalt korra ja esitama selle kohta ka vastava akti, ei ole Meelak seda millegipärast veel Tarvastu vallavalitsusele esitanud.

«Tänavuaastast akti ei ole nad meile esitanud. Miks, ei ole mina õige inimene ütlema. Aga mõni päev on veel aega,» on vallasekretär lootusrikas. Tema sõnul on Meelak iga kuu korra toimuvatel volikogu istungitel alati kohal olnud.

«Võib-olla siiski paar korda on puudunud,» lisab ta pärast mõtlemist.

Indrek Meelak on ajakirjanduses varem soovitanud, et kui inimene tahab kaitsta oma õigusi politseinikega suhtlemisel, peab ta poest ostma «Haldusõigusrikkumiste seadustiku» ja sealt vajalikud osad selgeks õppima. Ta ise on ka varem politseilt trahvi saanud. Näiteks turvavööta sõitmise pärast.

Purjutamise eest karistatud poliitikud

Mullu veebruaris juhtis Igor Gräzin Tartus autot 3,84promillise joobega. Trahv 16 200 krooni.

Möödunud aasta oktoobris leidis politsei Õismäelt bussipaviljonist magamas ekskeskkonnaministri Vootele Hanseni. Politsei määras talle rahatrahvi.

Tänavu aprilli alguses tulistas Maardus baari ees püstolist õhku joobes linnavolikogu liige Eduard Tanvel. Politsei viis ta kainenema.

Postitatud rubriiki Määratlemata. Talleta püsiviide. Kommenteerimine ja trackback-viidete lisamine ei ole lubatud.